Orszak Trzech Króli w Palowicach
6 stycznia ulicami Palowic przeszedł Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie, w tę nietypową formę kolędowania, licznie włączyli się mieszkańcy sołectwa.
6 stycznia to Święto Objawienia Pańskiego, zwane również Świętem Trzech Króli. Tego dnia ulicami wielu miejscowości w Polsce przechodzą orszaki, które upamiętniają wędrówkę Trzech Mędrców ze Wschodu.
Na rozpoczącie Orszaku uczniowie Szkoły Podstawowej w Palowicach zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do wędrówki Trzech Króli do stajenki. Następnie orszak, przy dźwiękach kolęd wygrywanych przez Orkiestrę Miejską Dębieńsko, przeszedł do palowickiego kościoła.
Orszaki Trzech Króli, nazywane również ulicznymi jasełkami, organizowane są w Polsce już od ponad dekady i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Ich tradycja w naszym kraju rozpoczęła się w 2009 roku. Zorganizowany wówczas w Warszawie orszak był próbą przeniesienia jasełek do przestrzeni miejskiej i zaproszenia do nich wszystkich mieszkańców - zarówno młodszych, jak i starszych. W następnych latach orszaki organizowane były w kolejnych miastach, zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, przyjmując formę kolorowych procesji, w których idą mieszkańcy.
Chociaż początki Święta Trzech Króli sięgają już III wieku, a chrześcijańska tradycja przyporządkowała Mędrcom imiona - Kacper, Melchior i Baltazar, to jednak wiemy o nich bardzo niewiele. Nie wiadomo skąd dokładnie pochodzili, czym się zajmowali, a nawet ilu ich było - przyjmujemy, że trzech na podstawie liczby przyniesionych darów. Kacprowi przypisuje się złoto, Melchiorowi - mirrę, zaś Baltazarowi - kadzidło. Również znaczenie darów jest symboliczne - złoto jako symbol władzy królewskiej, mirra - człowieczeństwa i męczeństwa Chrystusa, kadzidło - boskości. W XII wieku poszczególnych Mędrców uznano za przedstawicieli kontynentów: Kacpra - Europy, Melchiora - Azji, zaś Baltazara - Afryki.