Strona główna/Urząd/Aktualności/Odrestaurowano kapliczkę w Przegędzy upamiętniającą mieszkańców

Odrestaurowano kapliczkę w Przegędzy upamiętniającą mieszkańców

Aktualności 4 Grudnia 2024

Kapliczka  z 1928 roku, wpisana do gminnej ewidencji zabytków, upamiętniająca mieszkańców Przegędzy poległych w czasie I wojny światowej oraz Powstań Śląskich, została poddana pracom renowacyjnym.

widok kapliczki

Murowana kapliczka słupowa wzniesiona jest na rzucie kwadratu o ściętych narożnikach, nakryta dwuspadowym daszkiem.
Kapliczka składa się z dwóch części, którą dzieli gzyms opaskowy.  W dolnej części  korpusu na  elewacji frontowej w  przeszklonej wnęce znajduje się figurka Najświętszego Serca Jezusowego, a pod nią umieszczono tablicę z nazwiskami poległych mieszkańców.

W części górnej umieszczono relief przedstawiający Oko Opatrzności Bożej,  który miał na celu  przypomnienie wiernym o Boskiej opiece.
 

górna część kapliczki
Stan zachowania kapliczki  wymagał  interwencji w celu uratowania przed obsypaniem się tynków oraz pozostałości gzymsu opaskowego. Prace renowacyjne przeprowadził konserwator, magister sztuki Marek Dronszczyk.

W pierwszym etapie prac skuto większość tynków wraz z odspojoną i rozwarstwioną cegłą. Co ciekawe, pod zdemontowaną szklaną tablicą na froncie znajdowała się pierwotna marmurowa tablica z nazwiskami poległych na wojnie. Jej stan nie był dobry, była popękana z otworami po mocowaniu szklanej tablicy i przemalowana na czarno.

Kolejnym etapem było więc zdemontowanie i przewiezienie tablicy do pracowni, gdzie została wyczyszczona oraz posklejana, a następnie odtworzone zostały napisy.

tablica z nazwiskami mieszkańców

Odtworzono  także gzyms opaskowy. Po skuciu tynków osuszono powierzchnię, wzmocniono cegłę oraz tynk gruntem szczepnym, następnie uzupełniono fragmenty cegieł. W dalszej kolejności poddano renowacji figurkę Jezusa - odnowiono malaturę oraz uzupełniono ubytki. Wykonano nową opaskę betonową wokół kapliczki, poddano odczyszczeniu oraz odtworzeniu w górnej części kapliczki relief Oko Opatrzności, przywrócono kolorystykę w oparciu o pierwotną kolorystykę, a całość kapliczki pomalowano farbami fasadowymi.  Na samym końcu prac wokół tabliczki ułożono nowe płyty.

"Zabytki odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu lokalnej tożsamości i dumy z miejsca, w którym się żyje. Warto restaurować nawet tak niewielkie kapliczki, gdyż są one naszym dziedzictwem - zaznacza naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Lucyna Król. - Podczas wykonywania prac odkryliśmy  jej walory architektoniczne oraz ukrytą piękną, oryginalną, marmurową tablicę z pierwotnym jej zapisem, który świadczy o historycznych wydarzeniach".

 

„To miejsce jest niezwykle ważne dla mieszkańców Przegędzy. Cieszę się, że zostało odrestaurowane, w ten sposób godnie upamiętniamy naszych przodków, którzy walczyli w I wojnie światowej oraz Powstaniach Śląskich" - podkreśla sołtys Przegędzy, radny Rady Miejskiej Gabriel Breguła.

do góry