• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Oddali cześć Powstańcowi

Oddali cześć Powstańcowi

Aktualności 20 Września 2021

W miniony piątek na starym cmentarzu w Leszczynach miała miejsce podniosła uroczystość. Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej uhonorowali grób Powstańca Śląskiego Urbana Czecha znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

Na zdjęciach: uroczystości uhonorowania grobu Powstańca Śląskiego Urbana Czecha znakiem pamięci „Tobie Polsko”

Obecni byli krewni Urbana Czecha w tym córka powstańca - Helena, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, dyrektor, nauczyciele i uczniowie SP Nr 1, delegacja harcerzy, Straży Miejskiej oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”.

„SPL „Dzwon” od prawie 10 lat opiekujące się nieczynną już 60. lat nekropolią a 2 lata temu wystąpiło do IPN i Wojewody Śląskiego o wpisanie do stosownych rejestrów kilku grobów zlokalizowanych na tym cmentarzu” - wyjaśniał Krzysztof Kluczniok, prezes stowarzyszenia. IPN umieścił w „Ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski” /poz. 292/ grób uczestnika III Powstania Śląskiego Urbana Czecha. Groby poległego w III Powstaniu Ludwika Groborz i Żołnierza Września 1939 Adama Zająca znalazły się natomiast w prowadzonej przez Wojewodę „Ewidencji grobów i cmentarzy wojennych na terenie województwa śląskiego” - poz. 10/17 i 10/16. SPL „Dzwon” kontynuuje starania o upamiętnienie kolejnych grobów Powstańców.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci rozpoczęła się 5 lipca br. w dzień setnej rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. Znak „Tobie Polsko” ma formę proporczyka wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.

„Akcja ma na celu uhonorowanie powstańców śląskich, którzy spoczywają na terenie cmentarzy województwa, a także ukazanie lokalnym społecznościom grobów tych, którzy w latach 1919-1921 przelewali krew za powrót Górnego Śląska do Polski. Liczymy na to, że znak, wyróżniający się kolorystyką i kształtem będzie zwracał uwagę odwiedzających cmentarz” - mówił Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

 

„Jako burmistrzowi, a jednocześnie historykowi wypada mi dziś podziękować za tę uroczystość i za Państwa obecność. Podkreślam, zwracając się także do młodzieży, jak ważne jest ocalanie od zapomnienia” - zaznaczył Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

 

 

do góry