• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Obchody Święta Konstytucji 3 Maja, Gminnego Dnia Strażaka oraz jubileuszu 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwionce

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja, Gminnego Dnia Strażaka oraz jubileuszu 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwionce

Aktualności 6 Maja 2024

3 maja w Czerwionce-Leszczynach miały miejsce obchody Święta Konstytucji 3 Maja, Gminnego Dnia Strażaka oraz jubileuszu 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwionce.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja, Gminnego Dnia Strażaka oraz Jubileuszy 120-lecia OSP Czerwionka

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą Bohaterom Powstań Śląskich oraz patrona w Parku im. Piotra Furgoła, następnie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce odbyła się msza święta. Kolejna część uroczystości odbyła się na terenie hali targowej.

Podczas uroczystego apelu strażackiego świętowano jubileusz 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwionce, wręczono także medale i wyróżnienia dla zasłużonych strażaków, gratulowano jednostce wspaniałego jubileuszu.

„Spotykamy się dzisiaj na uroczystości Gminnego Dnia Strażaka oraz 120 lecia OSP w Czerwionce. To zaszczytny jubileusz i szczególna uroczystość, na którą swoją postawą i zaangażowaniem pracowało wiele pokoleń naszych druhów i mieszkańców, zawsze wierni strażackiemu hasłu „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Od 120 lat pełnią oni strażacką służbę, niosąc pomoc i ratunek potrzebującym. Jako naczelnik tej jednostki składam dziś hołd i podziękowanie druhom założycielom, wszystkim prezesom, naczelnikom, druhnom i druhom, którzy tworzyli historię naszej jednostki. Dziękuję za pomoc i wsparcie mieszkańców Czerwionki i okolic, wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy doceniają naszą pracę i zaangażowanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz rozwoju OSP Czerwionka. Pamiętamy dzisiaj także o naszych zmarłych druhach, którzy odeszli już z naszych szeregów na wieczną wartę. Cześć Ich pamięci!”

- powiedział naczelnik OSP w Czerwionce druh Sebastian Michalik.

W wydarzeniu uczestniczyli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Tokarz, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Śląskiego druh Stefan Kaptur, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Śląskiego druh Wojciech Kasperzec, Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Śląskiego druh Jarosław Szczepański, p.o. Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Rybniku brygadier Sebastian Dziedzioch, Sekretarz Gminy i Miasta Justyna Domżoł, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Czerwionce-Leszczynach druh Łukasz Budzyk, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska Roman Gorzawski, Komendant Straży Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Adam Reniszak, Komendant Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach Sebastian Parma, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele wszystkich jednostek OSP z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, zaproszeni goście i mieszkańcy.

OSP Czerwionka jest jedną z najstarszych jednostek rejonu rybnickiego. Powstała w 1904 roku jako ósma zarejestrowana terenowa straż typu ochotniczego, podczas zebrania mieszkańców postanowiono założyć straż pożarną w Czerwionce. Do roku 1933 remiza mieściła się w zabudowaniach dworskich. Od tego czasu do dzisiaj zlokalizowana jest w posesji przy Rynku.

Pierwszą motopompę jednostka zakupiła w 1935 roku, a w pięć lat później wzbogaciła się o samochód pożarniczy, który został wywieziony przez Niemców w 1945 roku. Po działaniach wojennych jednostka bardzo szybko wznowiła działalność, dzięki wydatnej pomocy KWK Dębieńsko. Drugi samochód pożarniczy OSP otrzymała w 1951 roku z okazji jubileuszu 80-lecia. Od 1957 roku działa młodzieżowa drużyna pożarnicza.

Z okazji 80. rocznicy działalności jednostka została odznaczona Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” oraz nadano jej sztandar. W ostatnich latach brała udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, pożarowych oraz w akcjach związanych z usuwaniem innych klęsk żywiołowych. Bardzo aktywnie uczestniczyła w zwalczaniu pożarów lasów rudzko-raciborskich w 1992 roku. Szczególnie wyróżniała się w działaniach związanych z walką z powodzią w 1997 roku. W tym samym roku otrzymała nagrodę Karolinka za zasługi dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Poza akcjami lokalnymi bierze udział w akcjach ratowniczych w rejonie rybnickim oraz na terenach przyległych. Wielokrotnie ratowała także życie i mienie mieszkańców województw ościennych. Włączona jest także do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jest jednostką najczęściej alarmowaną, co spowodowane jest wysokim poziomem wyszkolenia jej członków oraz dobrym wyposażeniem. Należy do najlepszych OSP w rejonie rybnickim i wyróżniających się w województwie. Jednostka liczy obecnie 38 członków oraz 20 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej.


W dalszej części uroczystości zaproszono mieszkańców do wspólnej zabawy. Dla zgromadzonych na terenie hali targowej w Czerwionce wystąpiła Orkiestra Miejska "Dębieńsko" oraz solistki: Iwona Blacha i Zofia Kurcok a także Zespół Leszczyny.  Na scenie zaprezentowali się również Piotr i Agnieszka Szefer oraz zespół Zbóje. 

Zabawę zakończyła dyskoteka, którą poprowadził DJ Sebastian Mierzwa.

zdjęcia z przebiegu uroczystości 3 Maja

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Gminnego Dnia Strażaka

do góry