• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Obchody 100-lecia piłki nożnej

Obchody 100-lecia piłki nożnej

Aktualności 25 Września 2023

16 września uroczyście świętowano 100-lecie piłki nożnej w Czerwionce.

Obchody 100-lecia piłki nożnej w Czerwionce/ Fot. J.Kotwica

Wydarzenie rozpoczęto od mszy świętej sprawowanej w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Po mszy nastąpił przemarsz uczestników z kościoła na teren boiska MKS-u Czerwionka, gdzie rozpoczęto część oficjalną wydarzenia, podczas której Prezes klubu Cezary Rajca uhonorował zasłużonych dla rozwoju piłki nożnej w Czerwionce.

Do tradycji Klubu Sportowego "23 Górnik" Czerwionka nawiązał w swoim wystąpieniu Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
   

 "Dziś mamy zaszczyt świętować jubileusz 100-lecia piłki nożnej w Czerwionce. Szkoda, że klub KS „23 Górnik” Czerwionka, który ma na swoim koncie liczne sukcesy nie dotrwał do tak wspaniałej uroczystości. Jego początki i niemal cała historia związane są z górnictwem. Kopalnię zamknięto i niestety wsparcie sportu, które stworzyło górnictwo i ten zakład pracy dobiegło końca. Cieszę się, że dzięki MKS Czerwionka mamy kontynuację piłkarskich tradycji w tej dzielnicy. Dziękuję za zaangażowanie i życzę klubowi jak najlepszych wyników"

- podkreślił Burmistrz Wiesław Janiszewski.

O ważnej roli tradycji piłkarskich w dzielnicy i współczesnych wyzwaniach stojących przed Klubem mówił także Prezes MKS-u Czerwionka Cezary Rajca:

"Kiedy jedenaście lat temu obejmowałem funkcję prezesa klubu, wiedziałem, że czeka mnie niełatwe zadanie: bieżące problemy finansowe, brak solidnego podmiotu będącego zapleczem i gwarantującego stabilizację na wysokim poziomie czy wiele innych trudności, ale tak naprawdę było jeszcze coś ważniejszego, czyli zmierzenie się z siłą legendy, która żyła i nadal żyje w sercach oraz umysłach ludzi. Lokalna społeczność przez długie dziesięciolecia żyła klubem KS 23 Górnik Czerwionka, który swoimi sukcesami dawał wiele radości kibicom. Od jedenastu lat, już jako MKS Czerwionka, kontynuujemy dzieło naszego klubowego poprzednika. Na swoim koncie klub ma już sukcesy w piłce seniorskiej, ale i młodzieżowej. Ma też swoje porażki, bo one są nieuniknione w sporcie. Wierzymy, że jesteśmy w stanie nawiązać do wielkich osiągnięć lat minionych, w czym z pewnością pomoże nam talent, ciężka praca i wiara w sukces. Pamiętać jednak należy, że na wszystko potrzeba czasu, sukcesu nie da się osiągnąć z dnia na dzień. Tym bardziej w sporcie lokalnym, gdzie o każdą złotówkę dla klubu trzeba naprawdę mocno się postarać. W tej kwestii przez wiele długich lat KS 23 Górnik Czerwionka miał łatwiej, ponieważ nierozłącznie związany był z pobliską KWK „Dębieńsko”, która była dla niego żywicielką i niezastąpionym wsparciem. Gdy kopalnię zamknięto, kryzys dotknął i klub, o czym wszyscy interesujący się piłką nożną w Czerwionce doskonale wiedzą. Jako obecnemu prezesowi klubu bardzo zależy mi na jego dalszym rozwoju i przywróceniu na właściwie miejsce na piłkarskiej mapie Górnego Śląska. Zachęcam również wszystkich zainteresowanych pomocą dla klubu o kontakt. Niech losy klubu nie będą obojętne nikomu, komu leży na sercu dobro piłki nożnej w Czerwionce"- mówił Prezes Cezary Rajca.

Podczas wydarzenia na scenie zaprezentowali się: Claudia i Kasia Chwołka, Kapela z Naszego Miasteczka, Mariusz Kalaga oraz Henryk Czich. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Tego dnia Śląski Związek Piłki Nożnej odwiedził Czerwionkę ze swoją Akcją Lato, podczas której na najmłodszych fanów futbolu czekał szereg atrakcji m.in. piłkarskie miasteczko, Talentiada, gry, zabawy i konkursy. Wydarzenie zakończyła dyskoteka, którą poprowadził DJ Saymon.

Początki piłki nożnej w Czerwionce-Leszczynach sięgają 1923 roku, kiedy grupa pracowników kopalni "Dębieńsko" zdecydowała o utworzeniu i zgłoszeniu do rozgrywek piłkarskich klubu pod nazwą "KS 23 Czerwionka". W tym czasie piłkarze zaczęli zdobywać doświadczenie i kolejne awanse - od klasy C do klasy A w 1927 roku. W latach trzydziestych  KS "23 Czerwionka" zawsze należał do czołówki w klasie A, ocierając się kilkakrotnie o awans do Ligii Śląskiej. W Czerwionce działały wtedy jeszcze dwa inne kluby - Strzelec i KSM (Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży). W 1936 roku doszło do fuzji wszystkich trzech czerwieńskich klubów, które zaczęły funkcjonować jako KS "23 Czerwionka". Po wojnie, działalność klubu została reaktywowana, mógł on wówczas liczyć na dużą pomoc kopalni "Dębieńsko". Klub nie zawężał swoich zainteresowań jedynie do piłki nożnej, powstały również sekcje takie jak: motocrossowa, szachowa czy tenisowa. Od początku lat pięćdziesiątych klub prowadził działalność szkoleniową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży. Przełożyło się to na liczne grono wychowanków klubu, którzy w późniejszej karierze sięgali po najwyższe sportowe trofea.

Lata swojej świetności klub zawdzięczał w dużej mierze kopalni. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, ze względów ekonomicznych kopalnia była jednak zmuszona do ograniczenia wspierania sportu. To właśnie wtedy rozwiązaniu uległo kilka sekcji klubu, np. sekcja motocrossowa. Mimo ograniczonego wsparcia ze strony kopalni, jeszcze na początku lat 90. zawodnicy osiągali liczne sukcesy.

Wielką próbą dla klubu było zamknięcie kopalni "Dębieńsko" w 2000 roku. Pomimo utraty znaczącego wsparcia klub nie zawiesił swojej działalności, cały czas się rozwijając. Od 2012 roku klub działa pod nazwą MKS Czerwionka.

W obchodach jubileuszu 100-lecia piłki nożnej uczestniczyli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński, Poseł do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc, Senator RP Wojciech Piecha, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, radni powiatowi i miejscy, Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Podokręg Rybnik Andrzej Paulus, Prezes Zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik Katarzyna Dutkiewicz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, dyrektorzy szkół, zaproszeni goście oraz licznie mieszkańcy Gminy i Miasta.

100-lecie piłki nożnej w Czerwionce-Leszczynach

do góry