Strona główna/Urząd/Aktualności/Naukobus w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach

Naukobus w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 9 Sierpnia 2018

20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu - w takim składzie 6 i 7 sierpnia Naukobus zagościł w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.

 

Naukobus to mobilna wystawa objazdowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Daje ona możliwość odwiedzenia chociaż małej cząstki Centrum, bez wyjeżdżania z rodzinnej miejscowości. Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Odwiedziny Naukobusa to atrakcja nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale również dla ich starszego rodzeństwa, rodziców i dziadków. Prezentowane na wystawie eksponaty potrafią zaciekawić, nawet tych, którzy w szkole nie przepadali za przedmiotami ścisłymi. „Naukobus to lekcja fizyki, biologii i chemii w praktyce - mówią edukatorzy wystawy. - To co jest wydaje się zupełnie nieciekawe w książkach, na naszej wystawie potrafi zaciekawić, niezależnie od wieku odwiedzających - podkreślają. Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji - siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca” - propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, a które pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.

do góry