Narodowe Czytanie w Czerwionce-Leszczynach
Biblioteka Publiczna oraz Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach serdecznie zapraszają na Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego, które odbędzie się 11 września o godzinie 12.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie Dominika Kierpiec - Kontny wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, entuzjastka śląskiej kultury.
„Cieszę się, że „Narodowe Czytanie” - piękna polska akcja społeczna, jest prowadzona również na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W poprzednich latach wspólne czytanie utworów Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Adama Mickiewicza czy Elizy Orzeszkowej w CKE cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Mam nadzieję, że podobnie będzie i w tym roku”
- podkreśla Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
Sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego - arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę - z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu. Dlatego właśnie w tym roku chcę Państwa zaprosić do Narodowego Czytania Kordiana.
- tymi słowami, w liście skierowanym do wszystkich biorących udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, Prezydent RP Andrzej Duda tłumaczy wybór tekstu.
Spotkajmy się zatem w sobotę 7 września, by wspólnie przeczytać Kordiana i przypomnieć sobie głęboki sens tego dramatu. Wierzę, że jego lektura przyniesie wszystkim Państwu wiele czytelniczej satysfakcji i radości z bycia razem.
- dodaje.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.
W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła wówczas do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później - „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, w 2022 roku - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, a w 2023 roku - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.