• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Nagrody dla przedsiębiorców "Diament Biznesu 2021"

Nagrody dla przedsiębiorców "Diament Biznesu 2021"

Aktualności 13 Maja 2022

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się Gala Biznesu połączona z wręczeniem nagród gospodarczych Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny "Diament Biznesu 2021”.

Laureaci Nagrody Diament Biznesu

Gala jest formą podziękowania składanego przedsiębiorcom, którzy rozwijając swoje firmy i ich potencjał, jednocześnie budują w gminie wizerunek biznesu odpowiedzialnego, dbającego o zrównoważony rozwój i otoczenie zewnętrzne. Zapewniają także miejsca pracy i wytwarzają produkty, które są doskonałą wizytówką, marką miejscowości.

„Dzisiejsze spotkanie jest ukłonem w stronę wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych, którzy zostali wyróżnieni nagrodą. Za Wami bardzo trudny czas pandemii. Zarówno przedsiębiorcy, jak i szefowie stref gospodarczych doskonale wiedzą, z jakimi wyzwaniami trzeba było się zmierzyć. Dziękuję Wam za to, że przetrwaliście. Dziękuję, że dziś wspieracie finansowo uchodźców z Ukrainy. To kolejne wielkie wyzwanie dla nas wszystkich. Dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu możemy mówić w perspektywie dwóch ostatnich lat, że mamy najlepszy budżet w historii. Bez Państwa nie byłoby tych wpływów do budżetu. Przedsiębiorczość to samorząd, samorząd to przedsiębiorczość - zaznaczył Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski i dodał: - Okres minionych dwudziestu dwóch lat od zamknięcia kopalni, to prawdziwy czas transformacji gospodarczej na terenie tej gminy, w którym udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie zapewnić godne życie naszym mieszkańcom. W imieniu władz samorządowych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, a szczególnie w imieniu ponad czterdziestu tysięcy mieszkańców, życzę Państwu wszystkiego dobrego, pomyślności, jak najlepszych warunków do rozwoju i mocnego przekonania, że nie spotkają nas kolejne przykre wydarzenia i nic nie stanie na przeszkodzie, abyśmy mogli się znów spotkać za rok”.


Podziękowania na ręce przedsiębiorców złożył również Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda:

„Dzisiejsze spotkanie to dla nas wszystkich ogromna radość z możliwości spotkania i złożenia Wam gratulacji. Przedsiębiorcy troszczą się o zapewnienie miejsc pracy dla mieszkańców i możliwość rozwoju dla gminy. W czasie pandemii koronawirusa wydawało się, że nie może wydarzyć się nic więcej równie trudnego. Wprowadzane obostrzenia wiązały się z ogromnym wysiłkiem i poświęceniami. Czas pandemii jeszcze się nie zakończył, a przyszło nam zmierzyć się z kolejnym wydarzeniem, którego nie spodziewaliśmy się doświadczyć - wojną w Ukrainie. To wydarzenie po raz kolejny pokazało wytrwałość naszych mieszkańców, przedsiębiorców, a także zdolność do szybkiej reakcji, poświęceń i udzielania pomocy. Za to w imieniu wszystkich samorządowców bardzo serdecznie dziękuję, a także życzę, żeby nigdy nie zabrakło Wam wytrwałości i motywacji do działania” - powiedział B. Strzoda.

 

Kapituła nagrody w składzie:

  • Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda
  • Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik
  • Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik,
  • Przewodnicząca komisji promocji, kultury i rozwoju Rady Miejskiej Jolanta Szejka

działając na mocy uchwały Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, obradowała 9 marca i spośród zgłoszonych nominacji wyłoniła laureatów nagrody gospodarczej Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny „Diament Biznesu 2021”.

 

  • Kategoria: Produkcja

Nagrodę otrzymała firma Dynamic Technologies Polska Sp. z o.o
Dynamic Technologies to firma z bogatym doświadczeniem w sektorze motoryzacyjnym, producent komponentów do układów paliwowych, chłodzenia, bezpieczeństwa, układów wydechowych. Klientami firmy są m.in. Volkswagen, Porsche, General Motros, Bentley, Suzuki.
Organizacyjnie firma jest częścią globalnego koncernu HDT posiadającego swoje zakłady w USA, Kanadzie, Meksyku, Chinach, we Włoszech i na Węgrzech.
W trudnym okresie dla branży motoryzacyjnej wywołanym najpierw pandemią , a później kryzysem spowodowanym brakiem półprzewodników, firma nie przeprowadziła żadnych redukcji zatrudnienia, a wręcz zwiększyła produkcję.
W połowie ubiegłego roku rozpoczęła też produkcję dużego wolumenu dla nowego klienta General Motors. W tym roku uruchamia dwa nowe projekty dla VW i Forda. Skutkuje to wzrostem przychodów ze sprzedaży produktów , a także kolejnym, planowanym wzrostem sprzedaży produktów w stosunku do minionego roku. Spółka planuje również wzrost zatrudnienia.
Na uwagę zasługuje także znacząca poprawa bezpieczeństwa pracy i profilaktyki z nią związanej, za co zakład został nagrodzony przez zarząd koncernu.

 

  • Kategoria: Usługi

Nagrodę otrzymała Firma Usługowo-Handlowa WULKANEX Krystian Dworowy

Firma WULKANEX została założona w 1992 r. i obecnie obchodzi 30-lecie istnienia. "Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces" - tymi oto słowami kieruje się w swoim życiu zawodowym właściciel firmy. Każdy rok działalności był inny, mniej lub bardziej wymagający. Firma zmieniała się i dopasowywała do wymogów rynku. Zamysłem właściciela było stworzenie centrum motoryzacyjnego i sukcesywne poszerzanie działalności o kolejne działy, jak: usługi wulkanizacyjne, mechanikę samochodową, myjnię, usługi klimatyzacji i naprawy oraz wymiana układów wydechowych, jak również uruchomienie sklepu motoryzacyjnego.

Kadra pracownicza poprzez kursy i szkolenia podnosi cały czas swoje kwalifikacje. Wysoka jakość świadczonych usług zaowocowała nawiązaniem współpracy z koncernami ProfiAuto i InterCar, które zrzeszają niezależnie warsztaty. Firma planuje w przyszłości poszerzenie swoich usług o obsługę samochodów hybrydowych i elektrycznych.

WULKANEX wspiera wiele lokalnych placówek i firm - szkoły, przedszkola, OSP, Klub Honorowych Dawców Krwi. Bierze udział w zbiórkach i akcjach charytatywnych, piknikach parafialnych i festynach, wspiera także seniorów naszej gminy.

 

  • Kategoria: Wybitne Zaangażowanie Społeczne

Nagrodę otrzymał Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Bułeczka Mariola Knopik-Kurpanik, Dariusz Kurpanik

Firma zajmuje się produkcją pieczywa w dużym asortymencie i produkcją cukierniczą w pełnym asortymencie tj. wypiekiem ciast, ciasteczek, tortów, tortów artystycznych. Produkcja opiera się na naturalnych składnikach wysokiej jakości.
Bułeczka to firma rodzinna, i jak podkreślają jej właściciele: „Sami pracujemy i angażujemy się w stałe podnoszenie kwalifikacji”.
Firma stanowi lokalny mecenat dla kultury, oświaty i sportu, w wyjątkowy sposób angażując się w inicjatywny społeczne i charytatywne. Od wielu lat poprzez comiesięczne dofinansowanie wspomaga klub sportowy Płomień Czuchów. Przekazuje także swoje wypieki na liczne imprezy, festyny i uroczystości. Firma wspiera również duże rodziny uczestnicząc w programie Karta Gminy dla dużej rodziny.

 

  • W kategorii Firma roku nagrodę otrzymało przedsiębiorstwo Silesia Meble

Firma Silesia Meble działa na rynku od 2009 roku. Powstała na bazie wieloletniego doświadczenia fachowców zajmujących się projektowaniem, dostawą i wdrażaniem systemów magazynowania, archiwizowania oraz wyposażenia biur, archiwów, magazynów. Zapewnia kompleksową ofertę w zakresie projektu, zamówienia, transportu i montażu wszelkiego typu mebli dopasowanych do potrzeb klientów.
Przedsiębiorstwo posiada Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością oraz wiele innych certyfikatów i wyróżnień.
Silesia Meble chętnie wspiera przedsięwzięcia społeczne. W 2021 roku wzięła udział w ogólnopolskim projekcie wsparcia Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Jako jeden z partnerów akcji brała udział w współtworzeniu kalendarza gwiazd.
Firmą od początku działalności zarządza prezes: Michalina Koć- Mniszko.

 

  • W kategorii Nagroda Specjalna wyróżniono Firmę Budownictwo Ogólne i Instalatorstwo Elektryczne Ryszard Jonderko

Firma rozpoczęła działalność 40 lat temu od wykonywania usług elektroinstalacyjnych na terenie Gminy i Miasta. Wykonane instalacje elektryczne w budynkach jednorodzinnych, gospodarczych oraz w budynkach użyteczności publicznej - służą mieszkańcom do dnia dzisiejszego. W roku 1993 firma zwiększyła swoją działalność o roboty budowlane związane z wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Zatrudnia pracowników z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, a Kadra posiada wszelkie uprawnienia i certyfikaty do wykonywania prac.
Przedsiębiorstwo jest bardzo mocno związane z działalnością społeczną na terenie Gminy i Miasta. Wspiera inicjatywy służące mieszkańcom i angażuje się w bezinteresowną pomoc potrzebującym - szczególnie tym najmłodszym. Szkoły, Świetlice Terapeutyczno - Środowiskowe, Rodzinne Domy Dziecka, Mieszkania Rodzinkowe to tylko niektóre z placówek, o których firma nie zapomina i służy im pomocą.

 

Do podziękowań i życzeń dołączyli także goście - radna Izabela Rajca przekazała gratulacje w imieniu Posłanki do Parlamentu Europejskiego Izabeli Kloc, a Jolanta Górecka i Mateusz Widenka w imieniu Posłanki na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Teresy Glec.


Dla uczestników wydarzenia wystąpił Robert Janowski z zespołem.


W uroczystości uczestniczyli m.in.: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Tokarz wraz z radnymi Rady Powiatu, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda wraz z radnymi Rady Miejskiej, Wiceburmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Członek zarządu Starostwa Powiatowego w Rybniku Elżbieta Pierchała, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Sekretarz Gminy i Miasta Justyna Domżoł, Wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński, Prezes Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego Andrzej Żylak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku Anna Michalczyk, zastępca komendanta miejskiego policji w Rybniku Roman Chlubek, przedstawiciele Rad Dzielnic i Rad Sołeckich, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, naczelnicy, kierownicy w Urzędzie Gminy i Miasta oraz nagrodzeni i nominowani przedsiębiorcy oraz przedstawicieli firm działających na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Gala wręczenia nagród Diament Biznesu

do góry