Strona główna/Urząd/Aktualności/Mobilne laboratorium, fascynujące eksperymenty i doświadczenia. Zapraszamy!

Mobilne laboratorium, fascynujące eksperymenty i doświadczenia. Zapraszamy!

Aktualności 4 Maja 2016

Naukowe miasteczko „Planeta Energii” odwiedzi Czerwionkę-Leszczyny dzięki pomysłowej nauczycielce i jej klasie.

 Monika Biesiada wraz z klasą II b ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Stanisława Moniuszki w Czerwionce-Leszczynach, znalazła się wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego organizowanego przez Grupę Energa. Dzięki wygranej, 5 i 6 maja z dwudniową wizytą do Czerwionki-Leszczyny przyjedzie mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. W miasteczku, które stanie na parkingu przy CKE, odwiedzający dowiedzą się jak wytworzyć prąd z cytryny i dlaczego elektryzują się włosy na głowie, zobaczą także kosmiczny Energobus i wezmą udział w eksperymentach. Wstęp jest bezpłatny.

Elektryczny pokaz mody, przedstawienie teatralne o energii elektrycznej, konkurs na najciekawszy wiersz o prądzie, opracowanie logo „Szkoła z dobrą energią”, przygotowanie gry memory związanej z prądem, elektrycznej tabliczki mnożenia oraz listy zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, to tylko przykłady projektów, które pod okiem pani Moniki Biesiady zrealizowali uczniowie zklasy II b w ramach konkursu „Planeta Energii”. Dzięki zamiłowaniu do pracy, zaangażowaniu i kreatywności wyjątkowej nauczycielki ze SP nr 6, Czerwionkę-Leszczyny odwiedzi pełne energetycznych atrakcji mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Zwycięska klasa dodatkowo otrzyma laptopa z oprogramowaniem, zestaw edukacyjnych klocków Lego oraz pamiątkowe dyplomy.

- "Do realizacji zadań w konkursie „Planeta Energii” starałam się podejść w sposób nietuzinkowy. Pomogła mi w tym otwartość moich uczniów, ich wszechstronne zainteresowania, ciekawość poznawcza oraz kreatywność. Dzieci zaangażowały się w projekt, za co jestem im ogromnie wdzięczna. Bycie w gronie zwycięzców, to dla nas bardzo duże wyróżnienie. Jesteśmy wdzięczni organizatorom programu za docenienie naszej pracy i zaangażowania. Z niecierpliwością czekamy na wizytę „Planety Energii” – mówi Monika Biesiada.

Miasteczko pełne pozytywnej energii

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” odwiedzi Czerwionkę-Leszczyny w dniach 5 i 6 maja br. i zlokalizowane będzie na parkingu przy CKE. W godzinach 9:00 – 14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – mobilne laboratorium, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez planetowych ekspertów, film 3D oraz liczne quizy i zabawy. Najmłodsi będą mogli odwiedzić „Świat wtyczek elektrycznych”, gdzie poznaje się wtyczki z całego świata czy przejść labirynt elektryczny. W miasteczku dzieci znajdą także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa (która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie), induktor Ruhmkorffa (który generuje miniaturowe „pioruny”) czy maszynę elektrostatyczną (elektryzują się od niej włosy).

– "W naukowym centrum „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”.– Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci".

To pierwsze odwiedziny mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Czerwionce-Leszczynach, mieście, w którym 130 ulicznych lamp hybrydowych zasilanych jest energią słoneczną i wiatrem. To także pierwsza wygrana pani Moniki Biesiady, która wraz ze swoją klasą znalazła się wśród laureatów VI edycji konkursu „Planeta Energii”.

Nauka i zabawa na „Planecie Energii”

- "Konkurs i miasteczko „Planeta Energii” to pełnowartościowy pod względem wiedzy i merytoryki program edukacyjny dla najmłodszych. Naszym dzieciom od urodzenia towarzyszą nowe technologie, a co za tym często idzie – uproszczone komunikaty, instrukcje i pobieżna wiedza. „Planeta Energii wyróżnia się pod tym względem na tle standardowej edukacji. Zachęcamy i inspirujemy do zdobywania wiedzy przez spontaniczne doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie świata wokół siebie" – dodaje Tomasz Rożek.

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców pt. Energetyczny Turniej Miast, w którym będzie można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Stacjonarne jednoślady zostaną podpięte do specjalnej baterii, która będzie gromadziła energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Zachęcamy mieszkańców Czerwionki-Leszczyn do rywalizacji o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Czerwionce-Leszczynach sprawuje Wiesław Janiszewski, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Lista miast, które w kwietniu i maju odwiedzi mobilne centrum nauki Energi znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl

do góry