Strona główna/Urząd/Aktualności/Młodzież o członkostwie w UE. Europejski Uniwersytet Latający w SP 5

Młodzież o członkostwie w UE. Europejski Uniwersytet Latający w SP 5

Aktualności 15 Grudnia 2018

Klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 5 oraz klasy III Gimnazjum nr 4 w Czerwionce-Leszczynach biorą udział w ogólnopolskim projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej - Europejski Uniwersytet Latający.

Szkoła Podstawowa nr 5 należy do 20 placówek w Polsce, które w tym roku zostały zakwalifikowane do projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej - Europejski Uniwersytet Latający. Uczniowie, poprzez praktyczne lekcje, mają dostrzec wpływ Unii Europejskiej na swe życie i najbliższe otoczenie. W ramach zajęć projektowych młodzież zapoznaje się z materiałami na temat Unii Europejskiej, tworzy przemówienia, gazetki, prezentacje.

Aby poznać wpływ i korzyści, jakie osiągnęli mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn dzięki środkom unijnym, 4 grudnia uczniowie spotkali się z Andrzejem Wącirzem, naczelnikiem Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała wystąpienia A. Wącirza na temat inwestycji zrealizowanych dzięki pozyskanym środkom, których suma do tej pory wyniosła ponad 85 mln zł. Uczniowie sami chętnie zabierali też głos w dyskusji o funduszach unijnych:

“Nas - młodych ludzi najbardziej interesują sprawy związane z edukacją, rozrywką, ekologią, sportem, ale również nie sposób zapomnieć o rewitalizacji familoków” - mówili.

Kolejne spotkanie w ramach projektu odbyło się wczoraj w SP 5. Otwierający spotkanie uczniowie podkreślili, że celem projektu Europejski Uniwersytet Latający jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. „Zapoznając się z materiałami otrzymanymi w ramach projektu, czytając wiersze, spotykając się z przedstawicielami Urzędu Gminy i Miasta, czy chociażby spacerując po naszym mieście i okolicy, możemy zobaczyć wpływ Unii Europejskiej na wiele obszarów naszego życia” - mówili.

Na spotkanie przybyli profesor Krzysztof Krysieniel - wykładowca akademicki Wyższej Szkoły Bankowej, członek Team Europe przy przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie jako ekspert w dziedzinie prawno - konstytucyjnych aspektów rozszerzenia UE oraz Antonina Dębska- współorganizatorka projektów młodzieżowych w ramach programu: Młodzież w Działaniu, studentka prawa i dziennikarstwa, animatorka w projekcie CEO .

„Dzisiaj podsumowujemy projekt „Europejski Uniwersytet Latający”. Przystąpiliśmy do niego z inicjatywy nauczycielki języka polskiego Małgorzaty Pyszny, z czego ogromnie się cieszę - podkreślała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Małgorzata Marciniak. - Uczniowie na lekcjach historii, WOS-u czy języka polskiego poznawali tematykę Unii Europejskiej. Sporo wiedzieli już przed rozpoczęciem projektu, jednak materiały, które otrzymaliśmy, pozwoliły im poszerzyć tę wiedzę. Chcemy, żeby nasi uczniowie pamiętali, że jesteśmy nie tylko mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn, ale także obywatelami Unii Europejskiej” - mówiła Dyrektor M. Marciniak.

„Młodzież, która wzięła udział w projekcie, nie zna innej rzeczywistości niż ta unijna. My, dorośli, którzy pamiętamy doskonale czasy, kiedy nasz kraj nie był w Unii Europejskiej, mamy świadomość, jak długą drogę przeszła Polska, by móc należeć do Wspólnoty i jak dzięki temu zmienił się nasz poziom życia” - podkreślał profesor Krzysztof Krysieniel.

Goście przeprowadzili wraz z uczniami warsztaty dotyczące plusów i minusów obecności w strukturach UE, a młodzież chętnie dzieliła się swymi przemyśleniami: „Chcemy wykorzystać perspektywy: podróży, nauki i pracy jakie nam Unia oferuje i gwarantuje” - mówili uczniowie SP nr 5.

We wczorajszym spotkaniu uczestniczyli także: dyrektor SP nr 5 Małgorzata Marciniak, wicedyrektor Ewa Szopa, naczelnik Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach Andrzej Wącirz, nauczycielka języka polskiego koordynująca projekt Małgorzata Pyszny, nauczycielki historii Anna Gudzik i Małgorzata Mazur-Zając.

do góry