Ludwik Jeziorowski nieznany - wernisaż wystawy
W miniony piątek w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ludwika Jeziorowskiego.
Wystawa malarstwa Ludwika Jeziorowskiego została zorganizowana w rocznicę śmierci artysty, którego twórczość związana była głównie z naszym regionem. Całe swoje życie poświęcił utrwalaniu otaczającego go piękna. W swoich pracach ukazywał niebywały kunszt oraz ogromne zamiłowanie do tradycji i sztuki. Dzielił się z odbiorcami swoimi artystycznymi doznaniami, pełnymi wrażliwości i duchowego uniesienia.
„Na terenie naszej gminy działa wielu artystów, którzy w swojej twórczości w wyjątkowy sposób oddają nastrój, tradycję, piękno i charakter naszego regionu. Są to głównie malarze, ale również ci, którzy pejzaże malują piórem. Ważne jest, żebyśmy ich doceniali zarówno za życia, ale także, abyśmy pamiętali o nich po ich śmierci. Niezwykle cieszę się, że ta wyjątkowa wystawa odbywa się w naszej gminie, z którą Ludwik Jeziorowski był związany od urodzenia” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Złożył on również na ręce żony i córki Ludwika Jeziorowskiego podziękowania za udostępnienie prac artysty na czas wystawy. Do podziękowań Burmistrza przyłączył się również Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska.
Ludwik Jeziorowski urodził się 15 sierpnia 1934 roku w Stanowicach. Młodość spędził w Przegędzy. Ukońcył szkołę plastyczną, w której naukę malarstwa i rzeźby pobierał u Ludwika Konarzewskiego (seniora i juniora). Po ukończeniu szkoły dalej praktykował u Konarzewskich w Istebnej. Zajmował się rzeźbą i malarstwem olejnym, rzadziej akwarelą. W swojej twórczości dokumentował nasz region, jego ciekawą historyczną zabudowę oraz liczne pomniki przyrody. Pasjonował się również wyrafinowanym portretem. Był zwolennikiem czystego koloru oraz szczególnie dobranej kompozycji. Kadrował mało ciekawe dla oka zwykłego przechodnia miejsca, z których potrafił wydobyć szczególne i niepowtarzalne piękno. Należał do grupy artystów malarzy „Konar” w Rydułtowach. Od samego początku współpracował z MOK-iem w Czerwionce i Orzeszu. Był współwykonawcą pomnika Solidarności w Jastrzębiu Zdroju. Uczestnik plenerów malarskich i wystaw na Śląsku, w Czechach, Niemczech, Rosji, Chinach i Japonii. Jego prace znajdują się zarówno w obiektach sakralnych, jak i kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Wystawę można oglądać w MOK-u w Czerwionce-Leszczynach (ul. Wolności 2) do 30 marca, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. Serdecznie zapraszamy.