Strona główna/Urząd/Aktualności/Lampy na słońce i wiatr

Lampy na słońce i wiatr

Aktualności 4 Października 2012

W Czerwionce-Leszczynach postawiono na ekologię i energię odnawialną. Dzięki unijnej dotacji, na terenie miejscowości już pojawiły się pierwsze innowacyjne lampy zasilane energią słońca i wiatru. Do końca listopada będzie ich blisko sto trzydzieści.

Uliczne oświetlenie hybrydowe – to połączenie energii odnawialnej produkowanej przez baterie słoneczne i turbiny wiatrowe. Na szczycie latarni zamontowany jest panel słoneczny i turbina wiatrowa, poniżej znajduje się źródło światła. Bez słońca i wiatru świecą nawet kilka dni. Ci , którzy sięgnęli po tego typu rozwiązania przekonują, że latarnie świetnie się sprawdzają.

"Lampy magazynują energię i nawet podczas deszczowych, bezsłonecznych dni działają poprawnie" – podkreśla Jerzy Fojcik, inspektor nadzoru inwestycji.

Latarnie hybrydowe pozwalają na uniezależnienie się od sieci energetycznej. Żeby działać, nie potrzebują podłączenia do sieci, są więc samowystarczalne.

"Jest to nowy produkt, ale eksperci podkreślają, że sprawdzi się dobrze w naszych warunkach atmosferycznych. To rozwiązanie daje nam szansę na uzupełnienie luk w oświetleniu tradycyjnym" – wyjaśnia burmistrz Wiesław Janiszewski. A więc wszędzie tam, gdzie na przykład ze względu na brak gęstej zabudowy prowadzenie sieci energetycznej nie byłoby efektywne.

"Projekt poprzedziliśmy także pytaniami do sołtysów oraz przedstawicieli rad dzielnic. We współpracy z nimi wyłoniliśmy lokalizacje dla ekologicznych i ekonomicznych lamp" - wyjaśnia Piotr Łuc, dyrektor ZDiSK-u w Czerwionce-Leszczynach, który nadzoruje realizację projektu.

- "Dzięki oświetleniu hybrydowemu już zamontowanemu na szczejkowickim placu zabaw dzieci mogą bezpiecznie korzystać z tego miejsca nawet w godzinach popołudniowych czy wieczornych" – podkreśla sołtys Szczejkowic Ryszard Bluszcz.

Place zabaw, przejścia dla pieszych, pętle autobusowe, ośrodki zdrowia, parki, skwery i miejsca, w których powstaje nowa zabudowa jednorodzinna – tam przede wszystkim montowane będą hybrydy.

- "Mieszkańcy ulicy Nowej w Czuchowie wielokrotnie zwracali się z prośbą o montaż dodatkowych słupów oświetleniowych. Bardzo się cieszę, że dzięki temu projektowi gmina będzie mogła zrealizować to oczekiwane zadanie" - komentuje Stefania Szyp, radna z Czuchowa.

A wszystko za sprawą dotacji unijnej pozyskanej przez gminę.

"Tylko nasza gmina, na aż 172 wniosków złożonych do ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski konkursu, aplikowała o dofinansowanie na budowę infrastruktury oświetleniowej z wykorzystaniem energii odnawialnej. Śmiało można powiedzieć, że staliśmy się pionierami w tym zakresie. Nieliczne gminy w skali całego kraju zastosowały już uliczne oświetlenie hybrydowe. My natomiast, sięgniemy po to innowacyjne rozwiązanie nie dość, że jako jedni z pierwszych, to na bardzo dużą skalę" - komentuje Andrzej Wącirz, naczelnik Biura Funduszy Zewnętrznych.

Innowacyjny projekt uzyskał dofinansowanie z UE w kwocie 2 368 060,83 zł, co stanowi 85% wartości zadania.

Jak dodaje A. Wącirz – dodatkową pulę środków - 60 tys. zł gmina otrzymała także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. "Złożyliśmy już kolejny wniosek o dofinansowanie zadania z WFOŚ i GW. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie, zrealizujemy zadanie przy niewielkim zaangażowaniu finansowym gminy – około 60 tys. zł" - podkreśla A. Wącirz.

Dzięki projektowi na terenie gminy zamontowane zostaną:

  • 82 lampy uliczne hybrydowe zasilane przez systemy pobierające energię wiatru i słoneczną
  • 25 lamp ulicznych solarnych
  • 18 lamp parkowych solarnych
  • 2 znaki drogowe oświetlane 1 modułem fotowoltaicznym.

Nowoczesne rozwiązania to także konkretne oszczędności."Gmina obliczyła, ze utrzymanie 50 klasycznych latarń przez 10 lat kosztuje ponad 300 tys. złotych, a rachunek przy lampach solarno-wiatrowych wyniósłby aż pięć razy mniej" – podaje Grzegorz Wolnik, pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Zakup jednej lampy hybrydowej to wydatek ok.18 tys. zł. Zakończenie projektu planowane jest na listopad br.

do góry