Strona główna/Urząd/Aktualności/Konferencja „Kościół - cmentarz- nasze dziedzictwo”

Konferencja „Kościół - cmentarz- nasze dziedzictwo”

Aktualności 28 Października 2019

W minioną sobotę w zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny w Bełku odbyła się konferencja popularnonaukowa pn. „Kościół - cmentarz - nasze dziedzictwo”. Konferencja stanowiła zarazem podsumowanie projektu „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII wieku - nasze wspólne dziedzictwo”, na realizację którego Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk pozyskało środki finansowe z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

Projekt zrealizowany został na terenie zabytkowego cmentarza, okalającego drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny w Bełku. Celem zadania było wykonanie szczegółowej inwentaryzacji wraz z identyfikacją nagrobków, przeprowadzenie prac porządkowych na cmentarzu, zachowanie nekropolii dla przyszłych pokoleń, stworzenie grupy wolontariuszy szerzących ideę społecznej odpowiedzialności za lokalne dziedzictwo kulturowe, poszerzenie wiedzy z zakresu opieki nad zabytkami funeralnymi, opracowanie dokumentacji oraz upowszechnienie wiedzy o lokalnym dziedzictwie kulturowym.

 

Projekt składał się z czterech etapów:

ETAP 1 - PRZYGOTOWAWCZY:

- promocja,

- rekrutacja wolontariuszy.

ETAP 2 - REALIZACJA:

- prace porządkowe,

- inwentaryzacja i identyfikacja nagrobków,

- stworzenie ścieżki edukacyjnej.

ETAP 3 - PODSUMOWANIE:

- zorganizowanie wystawy fotograficznej,

- wykonanie podstrony nekropolii oraz wydanie folderu podsumowującego projekt,

- spotkanie podsumowujące.

 

Inwentaryzacją nagrobków oraz pracami porządkowymi na cmentarzu zajęła się grupa wolontariuszy skupionych wokół projektu. Na samym początku przeszli oni szkolenie, określające jakie prace mogą wykonać na cmentarzu, a także w jaki sposób należy odczytywać inskrypcje na nagrobkach. Wszystkie prace projektowe przebiegały pod nadzorem opiekuna merytorycznego.

 

W konferencji uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, radny Sejmiku Województwa Ślaskiego Grzegorz Wolnik, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, radny Powiatu Rybnickiego Eugeniusz Adamiec, radna RM w Czerwionce-Leszczynach Stefania Szyp, dyrektor Muzeum w Rybniku Bogdan Kloch, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bełku Krystyna Janiszewska, dyrektor Przedszkola w Bełku Stefania Baluch, naczelnik wydziału planowania przestrzennego w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Lucyna Król, Ewa Caban i Irena Kontny z Regionalnego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach, a także organizatorzy, a zarazem inicjatorzy projektu: prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Bełk Jolanta Szejka, ksiądz proboszcz Konrad Opitek, wiceprezes Stowarzyszenia i koordynator projektu Michał Stokłosa, nie zabrakło wolontariuszy, którzy zaangażowali się w projekt oraz mieszkańców sołectwa Bełk i sympatyków tego przedsięwzięcia, którego celem była ochrona zabytków.

 

Konferencja składała się z czterech referatów:

Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII wieku - nasze wspólne dziedzictwo” - Michała Stokłosy,

„Cmentarz w przestrzeni cywilizacji chrześcijańskiej dawnych wieków” - Bogdana Klocha,

„Nagrobne motywy symboliczne na przykładzie starego cmentarza w Bełku” - Ewy Caban,

„Kościół w Bełku - jego wystrój i wyposażenie na tle drewnianych świątyń górnośląskich” - Ireny Kontny.

 

Referat Michała Stokłosy stanowił podsumowanie projektu, a także podziękowanie dla wszystkich uczestników działania.

„Dziękuję wszystkim za wspaniałą i owocną współpracę - księdzu proboszczowi oraz Michałowi Stokłosie, a także naszym wolontariuszom i osobom, które nas wspierały - mówiła Jolanta Szejka, prezes SNRRWB.

 

Wolontariusze, którzy podjęli się pracy w projekcie:

Marcin Buchta

Beata Bujoczek

Bogdan Chudzik

Michał Dziki

Anna Grabowska-Rogus

Sylwia Grzyb

Angelika Kowol

Natalia Kubasa

Agata Michalik

Anna Mrowiec

Leonard Piórecki

Aleksandra Ptak

Jerzy Zgoll

„Gratuluję wszystkim uczestnikom tego projektu - podkreślił Burmistrz W. Janiszewski. - W 2007 roku pojawiła się kwestia, czy uda się ten kościół ocalić od zapomnienia. W miarę możliwości, którymi dysponuje samorząd, staraliśmy się wspierać ten piękny i wartościowy zabytek. Kościół i jego otoczenie to nasze wspólne dziedzictwo kulturowe. Cieszymy się, że obiekt mógł zostać odrestaurowany i drzwi do tego pięknego kościółka są już otwarte. Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w to działanie. Nie tylko my, ale jestem przekonany, że także ci, którzy przyjdą tu po nas, docenią naszą pracę”.

„Dziękuję tym, którzy patrząc w przyszłość, spoglądają w przeszłość. Gratuluję chęci pokazania, jak wiele historii jest zamkniętych w tym miejscu i jak wiele można odzyskać, badając to miejsce za pośrednictwem takich projektów, jak ten” - dodał Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska. 

Podziękowania na ręce wszystkich zaangażowanych złożył także ksiądz proboszcz Konrad Opitek.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna podsumowująca projekt.

do góry