• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Koncert Anny Marii Jopek na rozpoczęcie sezonu artystycznego CKE

Koncert Anny Marii Jopek na rozpoczęcie sezonu artystycznego CKE

Aktualności 22 Października 2013
 

Sezon artystyczny w nowoczesnym Centrum Kulturalno-Edukacyjnym otwarty! Takiego wydarzenia jeszcze w Czerwionce-Leszczynach nie było – mówili zgodnie zachwyceni goście, którzy w niedzielny wieczór zasiedli w sali widowiskowej CKE.

 

W wydarzeniu uczestniczyli: Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, posłowie do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht oraz Bogdan Marcinkiewicz, a także z ramienia Województwa – Andrzej Gościniak, przewodniczący Sejmiku Śląskiego, radny Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik oraz gospodarze Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

Inaugurację sezonu przygotowano z ogromną starannością, dbałością o szczegóły, a zarazem z wielkim rozmachem - zaproszono bowiem artystów najwyższego formatu i - co zasługuje na uwagę - nie zapomniano przy tym o pierwiastku szczególnym tylko dla Czerwionki-Leszczyn.

 

„Olśniewające miejsce! To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy dziś wraz z Państwem otwierać tę wspaniałą scenę” - powiedział witając zgromadzonych gości Marcin Kydryński, radiowiec, syn legendy Polskiego Radia Lucjana Kydryńskiego, od ponad dwudziestu lat prowadzi autorskie programy w „Trójce”, partner Anny Marii Jopek, współtwórca wielu jej piosenek jako autor i kompozytor.

 

Honorowym gościem uroczystości była Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska - „Jestem przekonana, że to miejsce, zmieni życie wielu ludzi w Czerwionce-Leszczynach. Nie tylko drogi, chodniki, kanalizacje i lotniska są ważne i potrzebne. Życzę, aby mieszkańcy tłumnie tu przybywali. Cieszę się, że władze gminy uznały, że warto takie miejsce stworzyć. Bo nawet, gdyby były pieniądze, bez starań, zaangażowania, ogromnego nakładu pracy Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach nigdy by nie powstało” - podkreśliła.

 

 

„To piękna gmina i mamy nadzieję, że nikt jej nie podzieli. Jest bogata różnorodnością także w obszarze kultury – powiedział dobitnie Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Mistrzynie świata – mażoretki, wspaniały festiwal Around the rock, Klub Kultury Japońskiej, który dziś świętuje 30-lecie istnienia, zespoły śpiewacze i mnóstwo talentów, które - jestem przekonany - na deskach tej sceny będą pomnażane. 65 miesięcy czekaliśmy, aby ten obiekt można było otworzyć, dziękuję dziś wszystkim, którzy wierzyli, że uda nam się to śmiałe zadanie zrealizować”.

 

 

Wspomniany przez burmistrza obchodzący jubileusz Klub Kultury Japońskiej działający w Czerwionce-Leszczynach jest najstarszą tego typu organizacją w kraju, a jego celem jest popularyzacja kultury japońskiej w Polsce. Historię i działalność Klubu omówił pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury, prowadzący Klub Kultury Japońskiej w Czerwionce-Leszczynach – Janusz Lukaszczyk.

 

Towarzyszył mu Sensej Sekiguchi Takaaki: „Wspólnie staramy się zbudować most przyjaźni między kultura polską i japońską. Cieszę się, że dzisiejszego wieczoru będziemy mogli pokazać więź, która istnieje pomiędzy tymi krajami. Moja milcząca sztuka władania mieczem japońskim połączy się w jedną całość z koncertem znakomitej wokalistki pani Anny Marii Jopek”.

 

Po pokazie sztuki władania mieczem japońskim, na scenie pojawiła się oczekiwana Anna Maria Jopek wraz z zespołem.

 

To artystka silnie związana z Japonią – podkreślił Marcin Kydryński. Została ambasadorem polskiej kultury w tym kraju. Mamy nadzieję, że z tej okazji powstanie wiele wspólnych wspaniałych projektów.

Jej sukces w Japonii i na świecie polega na tym, że Anna Maria Jopek sięga po tradycje polskiej kultury. Muzyczny projekt „Polanna”, który zaprezentujemy dziś w Czerwionce-Leszczynach to próba wydestylowania z wieluset lat polskiej muzyki tego, co w twórczości polskiej najbardziej charakterystyczne, co sprawia że polska muzyka jest rozpoznawalna nawet w najdalszych zakątkach świata. Dzięki niemu odkryliśmy prawdziwe perły”.

 

Wspaniałych wrażeń koncert dostarczył także zgromadzonym. Perfekcyjna realizacja, mistrzowskie wykonanie partii wokalnych i instrumentalnych połączyły się z emocjami, jakie wywołał występ artystów.

  "Mamy nadzieję, że gramy na dobrą wróżbę dla tego miejsca” - powiedziała Anna Maria Jopek.

 

 

do góry