• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Jubileusz KGW Książenice

Jubileusz KGW Książenice

Aktualności 21 Września 2023

16 września odbyły się uroczyste obchody 65-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Książenicach.

Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach/ Fot. ksiazenice.net.pl

 


„Serdecznie dziękuję wszystkim Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Książenicach za działalność na rzecz Czerwionki-Leszczyn. Jubileusz 65-lecia istnienia to wyjątkowe święto. Koła Gospodyń Wiejskich są częścią kultury i tradycji regionalnej, w wyjątkowy sposób reprezentują nas nie tylko w województwie, ale również w całym kraju i poza jego granicami. Dziś składamy Wam najlepsze życzenia”

- podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, wręczając na ręce Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Książenicach Eugenii Rozkoszek, pamiątkowy puchar.

Życzenia na ręce gospodyń złożyli również Sołtys Sołectwa Książenice Marek Szczech, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, przedstawicielki Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich z Czuchowa oraz zaproszeni goście.

Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach/ Fot. ksiazenice.net.pl
Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach powstało w 1958 roku i działało wówczas do czasu likwidacji Kółka Rolniczego. Po tym czasie Panie nie zaprzestały swojej działalności, ale jako niezrzeszone brały udział w festynach i dożynkach organizowanych na terenie Gminy. W 2010 roku Koło oficjalnie wznowiło swoją działalność, która wkrótce przyniosła pierwsze sukcesy. Na przestrzeni lat były to m.in.
- na Festiwalu Żuru w Stanicy - dwukrotnie zdobyty tytuł Pierwszego Żuroklety
- udział w Festiwalu Ogórka w Wilczej i nagroda za ogórkowe smaki
- I miejsce za tradycyjną potrawę wigilijną w Prudniku
- nagroda za sernik z dynią (Licheń)
Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach aktywnie bierze udział w wielu przedsięwzięciach, takich jak Jarmark Wielkanocny, Święto Makówek, INDUSTRIADA, warsztaty dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy i Miasta (warsztaty wielkanocne, warsztaty smażenia pączków w Centrum Informacji Turystycznej w Czerwionce-Leszczynach). Koło co roku organizuje ostatki dla seniorów, włącza się również w organizację opłatka dla seniora. Gospodynie chętnie włączają się również w działania podczas szkolnych, strażackich i charytatywnych festynów, co roku biorą również udział w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara Śląska na wesoło”. Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach jest również laureatem nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w dziedzinie kultury za całokształt działalności.

Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach/ Fot. ksiazenice.net.pl

Fot. ksiazenice.net.pl

do góry