Strona główna/Urząd/Aktualności/Industriada 2019. Wesele na Familokach

Industriada 2019. Wesele na Familokach

Aktualności 10 Czerwca 2019

W ramach tegorocznej Industriady w minoną sobotę Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny zaprosiła na huczne i pełne atrakcji Wesele na Familokach.

 

W tym roku Industriada była jeszcze bardziej wyjątkowa, bo święto Szlaku Zabytków Techniki obchodziło swoje dziesiąte urodziny. Jubileusz zobowiązuje, dlatego temat Industriady koncentrował się wokół hasła - INDU-bal! Tegoroczna Industriada miała pokazać jak świętowano, jak się bawiono, jak odpoczywano.

 

„Nasza interpretacja tematu bez wątpienia przypadła do gustu mieszkańcom i turystom, o czym świadczy tegoroczna frekwencja. W Czerwionce-Leszczynach zorganizowaliśmy fetę na całego - WESELE NA FAMILOKACH. To atrakcyjne, integrujące społeczność wydarzenie z bogatą i piękną obrzędowością, którą warto odkrywać i przypominać. Pokazaliśmy, jak się dawniej świętowano i jak zmieniły się weselne obyczaje na przestrzeni lat. Odbyła się huczna i niezapomniana zabawa” - podkreślali organizatorzy.

 

Jubileuszowa edycja Festiwalu to znakomita okazja, by kolejny raz przenieść się w czasie i w atrakcyjny sposób odkrywać historię naszego regionu.

 

W tym roku wszystkie atrakcje, które czekały na odwiedzających osiedle skupione zostały wokół jednego tematu przewodniego - wesela. Nie zabrakło warsztatów plastycznych i kreatywnych, zajęć z przygotowania ozdób, biżuterii i prezentów. Odwiedzający osiedle zostali powitani chlebem i solą, mogli skorzystać z fotobudki, która tego dnia stała się ślubnym atelier i rozsypać pomarańczowy proszek w czasie oczepin w stylu holi. INDUSTRIADA jest świętem zabytków przemysłowych, więc zaproszono na Familoki także fanów turystyki industrialnej. Odwiedzający mogli zwiedzić je wspólnie z przewodnikiem, odwiedzić Izbę Tradycji działającą przy Centrum Informacji Turystycznej, czy podziwiać uroki osiedla podczas przejażdżki kolejką turystyczną. Wyjątkowy transport czekał z kolei na tych, którzy zechcieli odwiedzić Izbę Tradycji Kopalni „Dębieńsko” - na miejsce dowiózł ich autobus retro - „ogórek”.

Jak wesele, to oczywiście nie mogło zabraknąć pary młodej i zaprezentowania obrzędów związanych z zaślubinami.

Całość rozpoczęła się od ceremoniału wykupin panny młodej i przejścia orszaku ślubnego na plac rekreacyjny, gdzie para młoda została powitana przez Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego i kierownictwo UGiM.

"Industriada w tym roku odbywa się już po raz dziesiąty. W Czerwionce-Leszczynach obchodzimy dodatkowo mały jubileusz, bo Święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się na osiedlu Familoków po raz piąty. Cieszę się, że co roku, na początku czerwca, tak wielu mieszkańców naszej gminy, a także turystów decyduje się świętować razem z nami - mówił Burmistrz Wiesław Janiszewski. - Industriada to festiwal zabytków techniki, największy w Europie Środkowo-Wschodniej. Jestem dumny, że jedym z miejsc na Śląsku, w którym się odbywa, są nasze piękne Familoki" - dodał Burmistrz.

Burmistrz życzył również wszystkim uczestnikom Industriady wspaniałej zabawy, i oczywiście jej nie zabrakło. Odbyły się także pomarańczowe oczepiny z proszkami holi, a zespół weselny przygrywał do tańca aż do późnych godzin wieczornych. W tegorocznej Industriadzie uczestniczyli również: Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastepca Burmistrza Andrzej Raudner, Pełnomocnik Bumistrza ds. spolecznych Aleksandra Chudzik oraz radni miejscy i powiatowi.

Tego dnia osiedle odwiedziło także kilkuset turystów nie tylko z terenu woj. śląskiego. “Cieszymy się, że nasze piękne familoki przyciągają i zachwycają coraz liczniejsze grupy gości, którzy mają także okazję odkrywać nasze piękne śląskie dziedzictwo kulturowe” - dodają organizatorzy.

Dziękujemy wszystkim organizatorom i gościom Wesela na Familokach.

Inudstriada 2019 . Wesele na Familokach

do góry