INDUSTRIADA po raz pierwszy w Czerwionce
To było wyjątkowe Święto Szlaku Zabytków Techniki po raz pierwszy z udziałem Czerwionki-Leszczyn!
W tym roku program Święta Szlaku Zabytków Techniki liczył 372 wydarzenia, co oznaczało 22 785 minut wyjątkowych atrakcji, z których skorzystała największa jak dotąd liczba ponad 80 tys. pasjonatów techniki. Zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko” odwiedziło ponad dwa tysiące osób! Impreza udała się znakomicie.
Na sobotnie popołudnie przygotowano szereg atrakcji, warsztatów oraz program artystyczny. Od godziny 15:00, między budynkami osiedla familoków, usłyszeć można było dźwięki śląskich piosenek wykonywanych przez przechadzających się ulicami muzyków z kapeli „Trzy Ofiary Drogi do Europy”. Oficjalną część festiwalu rozpoczął przemarsz Orkiestry Miejskiej Dębieńsko pod dyrekcją Wojciecha Pukowca oraz mażoretek z Formacji Tanecznej Zygzak. Gdy artyści dotarli na plac rekreacyjny na ul. Szkolnej, prowadzący imprezę Czesław Żemła powitał gości i uczestników wydarzenia, a następnie zaprosił na scenę Burmistrza Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny, który dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele samorządu Miasta Sokołów Podlaski.
Po części oficjalnej, wszystkich zgromadzonych swoim tańcem i śpiewem powitały dzieci ze szkół i przedszkoli z Czerwionki-Leszczyn. Na scenie zaprezentowały się: Zespół Szkół nr 3, Zespół Szkół nr 2, Przedszkole nr 6 i Przedszkole nr 10.
Swoje drzwi dla zwiedzających otworzył, świętujący swoje stulecie Zespół Szkół nr 3. W murach szkoły zobaczyć można było specjalną wystawę oraz projekcję filmów poświęconych familokom, nakręconych przez społeczność szkolną. Młodzież zachęcała także do zwiedzania osiedla z opracowanym przez szkołę questem.
Natomiast na Orliku, znajdującym się przy placówce, dla najmłodszych przygotowano zapomniane dziś, a bardzo popularne dawniej, gry i zabawy.
W punkcie informacyjnym nie tylko rozdawano gadżety, mapki tras oraz słodycze, ale również zachęcano do zwiedzania osiedla wraz z przewodnikiem, gry miejskiej, czyli zwiedzania w formie podchodów, połączonego z możliwością zapoznania się z Izbą Tradycji na terenie osiedla oraz tematycznymi filmami. Zwiedzanie w gwarze śląskiej oraz w języku angielskim przygotowane zostało przez lektorów i słuchaczy szkoły językowej EduSmart.
Industriada obfitowała w atrakcje dla dzieci – familokowe gry, zabawy, konkursy i animacje przygotował Klub Malucha Bajtel oraz pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. O kolorowanki i śląskie rebusy dla maluchów zadbało także Centrum Zapoznawcze Zolyty. Tradycyjnymi śląskimi ciastami częstowała kawiarnia Esencja.
Od początku trwania festiwalu, na wszystkich miłośników śląskich przysmaków, czekały stoiska niezastąpionych Kół Gospodyń Wiejskich z Dębieńska, Książenic, Przegędzy, Bełku, Szczejkowic, Palowic, Stanowic, Czuchowa i Przegędzy (sołectwa i dzielnice Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny). Panie prowadziły także warsztaty – jak dawniej żyło się na familokach. Zainteresowani mogli wziąć udział w wyszkubkach, wyrabiać masło albo przygotować z gospodyniami wodzionkę.
Na terenie placu rekreacyjnego można było zwiedzić wystawę fotograficzną pt. Kopalnia „Dębieńsko” oraz familoki na dawnych i współczesnych zdjęciach.
Miłośnicy fotografii zgłębiali tajniki robienia profesjonalnych zdjęć. Warsztaty ukazywania na fotografiach uroku zabytkowego osiedla familoków poprowadziła Maria Śliwa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty malarskie pod okiem Czesława Fojcika – zafascynowanego Śląskiem malarza, artysty z Czerwionki. Zajęcia rzeźbiarskie poprowadził Franciszek Piecha, a warsztaty ceramiczne – Karolina Badura. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach z rękodzieła oraz warsztatach układania dachówek – charakterystycznych dla czerwieńskich familoków karpiówek oraz w warsztatach ekorękodzieła przygotowanych przez Kobiety Aktywne z Familoków.
Na festiwalowej scenie wystąpiły również zespoły śpiewacze i folklorystyczne. Śląskie piosenki zaprezentowały także panie z zespołów Przegędzanki i Karolinki oraz kapela „Trzy Ofiary Drogi do Europy”. W ramach kultywowania śląskiego dziedzictwa kulinarnego, zgromadzeni na placu rekreacyjnym mogli obejrzeć pokaz kulinarny Remigiusza Rączki.
Wielką atrakcją była kolejka turystyczna z wagonikami, która kursowała na terenie osiedla przez cały czas trwania Industriady.
W bogatej ofercie Industriady na familokach każdy mógł znaleźć coś ciekawego. Rodziny z dziećmi z zainteresowały familokowe stoiska kreatywne, konkursy, gry i zabawy z historią w tle, warsztaty z Kołami Gospodyń Wiejskich, czy przejażdżki kolejką z wagonikami. Industriada w Czerwionce była doskonałą okazją, aby zgłębić tajniki fotografii, malarstwa, rzeźby i ceramiki. Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników śląskiej kuchni – Remigiusz Rączka przygotował... tort z krupnioka i inne specjały. Jak zwykle wielkim zainteresowaniem cieszyły się przysmaki serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Nie zabrakło atrakcji dla miłośników techniki – dla nich otwarliśmy dwie izby tradycji – jedną na terenie osiedla familoków, a drugą przy Kopalni „Dębieńsko” i przygotowaliśmy także prelekcje historyczne. Tego dnia familoki odwiedziło ponad 2 tysiące osób, w tym goście z innych miast Śląska – m.in. Katowic i Bytomia. Oprowadzaliśmy także wycieczkę z Krakowa.
Do zrealizowania tego wydarzenia przyczyniła się praca wielu osób, wszystkim serdecznie dziękujemy.
Przypomnijmy, że osiedle można zwiedzać, korzystając z Punktu Informacji Turystycznej (ul. Mickiewicza 10), który czynny jest od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty i niedziele w godz. 10-16.