Strona główna/Urząd/Aktualności/Henryk Sławik patronem 2014 roku

Henryk Sławik patronem 2014 roku

Aktualności 28 Stycznia 2014
 

Sejmik Województwa Śląskiego na XLIV sesji w dniu 18 listopada 2013 r. podjął uchwałę w sprawie przyjęcia rezolucji o ogłoszeniu roku 2014 Rokiem Henryka Sławika.W roku 2014 obchodzimy 120. rocznicę urodzin i 70. rocznicę śmierci Henryka Sławika, powstańca śląskiego, posła do Sejmu Śląskiego, reprezentanta interesów Śląska w Lidze Narodów w Genewie, a w czasie II wojny światowej Delegata Rządu Polskiego ds. uchodźców na Węgrzech, bohatera trzech narodów – polskiego,węgierskiego i żydowskiego, zamordowanego w 1944 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen za ratowanie żydowskich dzieci.

 
Sejmik Województwa Śląskiego dla upamiętnienia tej wybitnej postaci postanawia ogłosić rok 2014 Rokiem Henryka Sławika. W ten sposób uczczona ma zostać pamięć Syna Śląskiej Ziemi, urodzonego na Górnym Śląsku, w Szerokiej, obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju.

Szczegóły inicjatyw podejmowanych przez samorząd województwa w związku z obchodami Roku Henryka Sławika będą pojawiać się w specjalnej zakładce na stronie internetowej www.slaskie.pl.

 

do góry