Strona główna/Urząd/Aktualności/Gratka dla najmłodszych czytelników. Spotkanie z Wiesławem Drabikiem

Gratka dla najmłodszych czytelników. Spotkanie z Wiesławem Drabikiem

Aktualności 5 Maja 2011

4 maja w Bibliotece Publicznej w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem, autorem ponad 140 książeczek dla dzieci. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej oraz przedszkolaki z dzielnicy Czerwionka.

"Moje książki mają wprawić czytelnika w dobry humor, są kolorowe i bardzo wesołe" - powiedział W. Drabik. I takie też było spotkanie z autorem książek. Wydarzenie miało charakter literackiej zabawy słowem, a największe emocje sprawiały dzieciom zagadki zadawane przez pisarza.

Młodzi czytelnicy mieli także okazję wypytać o warsztat i stronę techniczną tworzenia śmiesznych historyjek dla dzieci. Autor przytaczał szereg anegdot, czytał fragmenty tekstów, pokazywał jak przygotowuje się książeczki do druku, zadawał też szereg pytań dotyczących znajomości bajek. Dzieci, którym udało się udzielić odpowiedzi na największą ilość zagadek zostały wyróżnione drobnymi upominkami.

"Pełne humoru wierszowane bajeczki Wiesława Drabika cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych czytelników naszej biblioteki" – podkreślała Gabiera Cisek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach. Zorganizowane przez bibliotekę spotkanie miało przybliżyć dzieciom sylwetkę tego bardzo popularnego i lubianego przez nich autora, ale zapewniło także niezapomniane wrażenia.

Wiesław Drabik swoją karierę pisarską rozpoczął 15 lat temu. Jak opowiada, został pisarzem zupełnie przypadkowo. Pewnego ranka odwoził córkę do szkoły. Dziewczynka poprosiła go o szybkie ułożenie wierszyka o wiośnie. Kolejnego dnia Drabik odebrał już telefon z wydawnictwa zainteresowanego opublikowaniem cyklu wierszyków dla dzieci jego autorstwa. 

Jak podkreśla W. Drabik, pisanie książek dla dzieci to najtrudniejsza rzecz na świecie. Jest jednak jednym z najpoczytniejszych w Polsce, współczesnych autorów literatury dziecięcej. Jego utwory cechuje dbałość o piękno polszczyzny, zabawa językiem, zgrabne rymy, błyskotliwy humor słowny i sytuacyjny oraz zaskakująca puenta. Najbardziej znane książeczki to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania".Cechą rozpoznawczą książeczek Wiesława Drabika są dowcipne ilustracje (przeważnie autorstwa Marka Szala), cenione zarówno przez dzieci jak i dorosłych. 

do góry