Strona główna/Urząd/Aktualności/Gospodynie w gwarze i na wesoło

Gospodynie w gwarze i na wesoło

Aktualności 14 Grudnia 2015

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbył się VIII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich pt. "Gwara śląska na wesoło".  Celem turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, integracja środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń, umiejętności oraz prezentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej śląska. Turniej Kół Gospodyń Wiejskich to także zachowanie tradycji, folkloru, obrzędów i zwyczajów ludowych i przekazywanie ich młodym pokoleniom.Do rywalizacji konkursowej na deskach sceny CKE stanęło pięć drużyn - Koła Gospodyń Wiejskich z Palowic, Bełku, Dębieńska, Czuchowa oraz z Książenic.

Występy gospodyń oceniało jury: Ewa Widuch specjalista w Powiatowym Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Rybniku, Alina Kempny z Wydziału Mienia i Geodezji UGiM Czerwionka-Leszczyny, Stanisław Breza, sołtys sołectwa Stanowice, Florian Blinda, rolnik ze Stanowic.

Licznie zgromadzona publiczność bawiła się doskonale. Gospodynie zaś z brawurą i ogromnym zaangażowaniem zaprezentowały scenki kabaretowe pt. "Co mnie rychtik wkurzo", wykonały też piosenki na temat swojego koła. Jury miało na koniec okazję zakosztować słodkości przygotowanych przez gospodynie. Oceniono smak, wygląd i wierność tradycyjnej recepturze krepli. 

Doceniono talent aktorski i poczucie humoru KGW Czuchów – czuchowianki zdobyły I miejsce za scenkę kabaretową. Najlepszą piosenką okazała się przygotowana przez KGW Bełk. Najsmaczniejsze kreple usmażyły panie z KGW Książenice. Nagrodę publiczności zdobyło KGW Bełk.


"Poziom konkursu był bardzo wysoki, ale wyrównany. Wszystkie Koła doskonale przygotowały się do turnieju” – komentowała przewodnicząca jury Ewa Widuch.

Gratulacje na ręce wszystkich Kół Gospodyń złożył Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski: „Jestem pod ogromnym wrażeniem występów pań z Kół Gospodyń. Publiczność bawiła się doskonale, ale zdajemy sobie sprawę, że finalny efekt poprzedzony jest dużym wysiłkiem. Kiedy osiem lat temu podejmowaliśmy decyzję, aby wspierać Koła, liczyliśmy, że przeżyją one renesans, ale nie spodziewaliśmy się, że w tak krótkim czasie gospodynie będą działać w wielu obszarach, integrując lokalną społeczność i kultywując tradycje śląskie. Dziś znakomicie reprezentowałyście swoje dzielnice i sołectwa, podkreślając, że wspólnie tworzymy Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Dziękuję także, że reprezentujecie naszą miejscowość na zewnątrz, promując gminę" – zwrócił się do przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich burmistrz.

Słowa uznania pod kierunkiem gospodyń na scenie złożyli także Bernard Strzoda, przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego, Aleksandra Chudzik, pełnomocnik ds. społecznych w UGiM Czerwionka-Leszczyny, Mariola Czajkowska, dyrektor MOK-u w Czerwionce-Leszczynach oraz zastępca dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Jadwiga Bugaj.Turniej został zorganizowany przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz MOK Czerwionka-Leszczyny. Wydarzenie prowadziła kapela „Trzy ofiary drogi do Europy”.

do góry