Strona główna/Urząd/Aktualności/Gospodynie szyją maseczki

Gospodynie szyją maseczki

Aktualności 21 Kwietnia 2020

Panie z Palowic szyją maseczki dla mieszkańców sołectwa. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i dzięki wsparciu Gminy i Miasta, do działania przyłączyły się kolejne wolontariuszki skupione w Kołach Gospodyń Wiejskich.

Akcję w Palowicach przygotowali wspólnie sołtys Palowic, Rada Sołecka, Akcja Katolicka i mieszkanki sołectwa.

"Wiedząc, że w okolicy jest kilka szwaczek, postanowiłam dowiedzieć się, czy mieszkanki Palowic nie przystąpiłyby do działania na rzecz lokalnej społeczności - opowiada sołtys Palowic Dominika Baranowicz. - Na odzew nie trzeba było długo czekać - zarówno wśród wolontariuszek, jak i sponsorów akcji. Nasze działanie wsparła m.in. Rada Sołecka, ksiądz proboszcz, Gmina i Miasto w ramach zadania publicznego "COP 2020". Uruchomiona została także zbiórka środków finansowych przez internet. Zgłaszają się kolejni sponsorzy m.in. lokalni przedsiębiorcy. Wszystkim jesteśmy ogromnie wdzięczni. Pieniądze płyną, a my po prostu dostajemy skrzydeł. Wspaniale, że w tak trudnych czasach potrafimy się solidaryzować i współpracować". 

Inicjatorzy akcji w sołectwie wspólnie zajmują się bezpieczną dystrybucją maseczek.

Akcja w Palowicach sprawiła, że Gmina i Miasto postanowiła zachęcić do działania także Koła Gospodyń Wiejskich, działające na terenie miejscowości.

„Zawsze mogliśmy liczyć na zaangażowanie naszych Kół Gospodyń Wiejskich. Byłem przekonamy, że i tym razem Panie nie odmówią - zaznacza Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Wczoraj zaproponowaliśmy im udział w akcji, a dziś już kupujemy materiał dla kolejnych gospodyń. Panie natychmiast się zorganizowały. To znakomita akcja, wspiera lokalną aktywność i inicjatywy, a zarazem pozwala przygotować potrzebne maseczki dla naszych mieszkańców. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli to działanie”.

 

Akcja już dziś rusza pełną parą także w Bełku, Książenicach, Przegędzy, Czuchowie i Szczejkowicach, a odzew jest tak duży, że za maszyny do szycia złapały nie tylko gospodynie wiejskie, ale także wiele zainteresowanych zarażaniem dobrem kobiet.

 

Każdy, kto chciałby zaproponować wolontariuszom pomoc - zarówno w kwestii zaopatrzenia, jak i rąk gotowych do pracy, może kontaktować się z przewodniczącymi Kół Gospodyń Wiejskich lub MOK-iem.

do góry