Strona główna/Urząd/Aktualności/Gala wolontariatu

Gala wolontariatu

Aktualności 6 Grudnia 2018

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się Gala Wolontariatu, podsumowująca działania instytucji i organizacji pozarządowych w minionym roku.

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony w 1985 roku, rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Również w naszej gminie, co roku, swoje święto obchodzą wszyscy, którzy otwierają swoje serca na potrzeby innych i bezinteresownie spieszą im z pomocą. Wczorajszą uroczystość przygotowali i poprowadzili operatorzy Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach - Fundacja GaSzo oraz Klub Sportowy „Decor” Bełk. „Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby podsumować to, co wspólnie zrobiliśmy w minionym roku. Nie chcemy mówić „co udało nam się zrobić”, bo oznaczałoby to, że pozostawiliśmy coś przypadkowi - a w rzeczywistości jest to efekt ciężkiej pracy” - podkreślali.

„Jestem niezmiernie dumny, że w naszej gminie obchodzimy Dzień Wolontariusza nie dlatego, że został on odgórnie ustanowiony, ale dlatego, że w Czerwionce-Leszczynach działa tak wiele organizacji i osób, które bezinteresownie i w nieoceniony sposób pomagają innym, w wyjątkowy sposób realizując definicję wolontariatu - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Świat nie jest idealny i nie da się go wyretuszować, tak jak zdjęcia. To Wy swoją działalnością, potraficie go zmieniać i sprawiać, że staje się piękny. Za to dzisiaj mówimy Wam dziękuję, chociaż słowa nie są w stanie wyrazić należnego Wam uznania.” - dodał burmistrz zwracając się do zebranych wolontariuszy.

Wczorajsza uroczystość była również okazją do wręczenia nagród Wolontariuszom Roku. Organizacje i instytucje działające na terenie Czerwionki-Leszczyn same decydowały kto otrzymywał tę nagrodę, nominując spośród swoich szeregów jedną osobę, najbardziej zaangażowaną w działalność na rzecz innych. Statuetki Wolontariusza Roku, które wręczyli Burmistrz oraz Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, otrzymali:

Stowarzyszenie Redukowania Bierności: Jakub Rybok,

Hufiec ZHP Czerwionka-Leszczyny: Maria Jasiek,

Ochotnicza Straż Pożarna Książenice: Beata Strzelczyk,

Stowarzyszenie Luxtorpeda: Urszula Menżyk,

Stowarzyszenie Kendżi: Natalia Cichy,

Warsztat Terapii Zajęciowej w Czerwionce-Leszczynach: Bożena Mielnik,

Koło PTTK Ramża: Henryk Krotofil,

Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”: Ewa Kluczniok,

Korpus Artylerii Najemnej: Mirosław Cybula,

Klub Sportowy „Decor” Bełk: Grzegorz Brząkalik,

Fundacja GaSzo: Beata Bujoczek,

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk: Katarzyna Laska,

Szkoła Podstawowa nr im. W. Broniewskiego w Czerwionce-Leszczynach: Alicja Pilch, Karolina Różanowska, Kornelia Szczęsny,

Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach: Karolina Kubies,

Szkoła Podstawowa w Książenicach: Roksana Przybysz,

Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach: Ewelina Wawrzynek,

Zarząd Dróg i Służb Komunalnych w Czerwionce-Leszczynach: Ireneusz Piątek,

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach: Dorota Kamińska.

 

Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wręczył również puchar dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Podczas uroczystości nie zabrakło również zachęty do włączenia się w działalność organizacji pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach. Jedną z możliwości ku temu jest Program „BLASK” do którego aktualnie prowadzona jest rekrutacja. Charakterystykę programu przybliżyli Sebastian Garbacz (Stowarzyszenie Redukowania Bierności) oraz Michał Toman (Stowarzyszenie Luxtorpeda).

Po uroczystości odbył sie koncert zespołu Pilar.

W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Pełnomocnik ds. Społecznych Aleksandra Chudzik, radni miejscy i powiatowi, sołtysi, dyrektorzy szkół i jednostek, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji działających na terenie Czerwionki-Leszczyn oraz zaproszeni goście.

do góry