Strona główna/Urząd/Aktualności/Finał "Szlachetnej Paczki"

Finał "Szlachetnej Paczki"

Aktualności 21 Stycznia 2014
 

W minioną niedzielę sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach wypełniła się ludźmi, którzy uwierzyli w niezwykłą moc „Szlachetnej Paczki”. Dzięki zaangażowaniu liderki rejonu oraz piętnastu wolontariuszy po raz pierwszy ogólnopolska akcja mogła zostać zorganizowana w Czerwionce-Leszczynach i nieść pomoc potrzebującym mieszkańcom gminy. Przedstawiciele partnerów projektu, darczyńców, mediów i przyjaciele – łącznie ponad sto osób świętowało sukces „Szlachetnej Paczki”.

 

W projekcie - co niezwykle istotne - pomoc odpowiada na konkretne potrzeby ubogiej rodziny, dlatego jest w stanie zmienić jej trudną sytuację. Najważniejsze jest to, że darczyńca wie dokładnie, czego potrzebuje rodzina. Paczka to prezent – z jednej strony szlachetny i przygotowywany z myślą o konkretnej osobie, a z drugiej - wymarzony i długo oczekiwany.

 

"To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu" - od cytatu Alberta Schweitzera rozpoczęła Galę liderka rejonu Czerwionka-Leszczyny Aleksandra Tesluk.  - "Do sukcesu projektu w naszej gminie przyczyniło się około tysiąc osób i każdy był niezwykle ważny! Gdyby na którymś z etapów zabrakło choć jednej osoby, cały projekt by runął. Jestem więc wdzięczna wszystkim zaangażowanym w trzynastą edycję akcji w Polsce, a pierwszą w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny" - powiedziała.

 

Dzięki projektowi w Czerwionce-Leszczynach, pomocną paczkę otrzymały 42 rodziny.

Rozwieziono 668 kartonów pełnych żywności, środków chemicznych, ubrań i zabawek, a także meble, sprzęty RTV, AGD i opał. Wartość wszystkich paczek wyniosła ponad sto tysięcy złotych. W sumie udało się pomóc 174 osobom.

 

„Cieszę, że trafiliśmy na darczyńców oraz dobroczyńców, którzy odpowiedzialnie i mądrze podeszli do tego zadania - mówiła A. Tesluk. To niesamowicie budujące widzieć emocje u tych, którzy tyle dali, nie oczekując nic w zamian. Widzieć ile radości, a czasem i stresu oraz nerwów dało przygotowanie paczek. Ile znajomości dzięki temu się zawarło, zacieśniło kontakty. Kiedy trudno skończyć rozmowę, bo jeszcze tyle chciałoby się powiedzieć… i tyle pytań, tylko po to żeby dowiedzieć się, że było warto”.

 

Szczególne słowa podziękowania liderka skierowała od grona piętnastu wolontariuszy:

„Pamiętam Wasze emocje po pierwszych spotkaniach u rodzin. Pamiętam dni i wieczory przed finałem – długie zakupy w sklepie i radość jaką nam dawały, oraz późniejsze pakowanie upominków aż do późnych godzin nocnych. Entuzjazm, który pomimo trudności wcale się nie kończył”.

„Radość, łzy, emocje obdarowanych sprawiały, że czuliśmy się niesamowicie! Tego uczucia nie zapomnimy do końca życia” - mówili wzruszeni wolontariusze.

Słowa podziękowania liderka projektu skierowała także do Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny W. Janiszewskiego, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury M. Czajkowskiej, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej C. Cymorek, rzecznik prasowej H. Pióreckiej-Nowak, pracownika MOK-u G. Wolnego, koordynatorki regionalnej J. Młyńskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, wszystkich zaangażowanych, a także sponsorów projektu.

 

 

„Jestem dumny, że w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny mamy takich wspaniałych mieszkańców, którzy angażują się i pomagają potrzebującym. W zamian dostają radość z tego, że mogli pomóc i dumę, kiedy słyszą, że rodziny, którym pomogli wyszły na prostą. Cieszę się, że potrafimy się łączyć, działać wspólnie na rzecz potrzebujących. Jestem pełen uznania dla tego przedsięwzięcia i mam nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas finału kolejnej edycji paczki” - gratulował wszystkim zebranym burmistrz W. Janiszewski.

 

 

 

Tylko w tym roku SZLACHETNA PACZKA dotarła w całym kraju do 13 235 rodzin w potrzebie. W przygotowanie paczek zaangażowało się 225 tys. darczyńców (średnio 17 osób przygotowywało paczkę dla jednej rodziny). Wśród nich byli m. in. Para Prezydencka, piłkarze Borussi Dortmund - Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek, olimpijczycy - Adrian Zieliński i Natalia Partyka, wielu artystów i sportowców.

 

 

do góry