Strona główna/Urząd/Aktualności/Ekoakcja-edukacja!

Ekoakcja-edukacja!

Aktualności 7 Lutego 2014
Dzięki Wydziałowi Gospodarowania Odpadami UGiM w Czerwionce-Leszczynach do wszystkich przedszkoli prowadzonych przez Gminę zawitali aktorzy Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka” ze specjalnym spektaklem o tematyce ekologicznej.

 

„Od początku wdrażania nowych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami ogromna uwagę przykładamy do edukacji dzieci. Kładziemy nacisk na rozbudzanie wrażliwości ekologicznej maluchów, pobudzanie ich świadomości, pogłębianie wiedzy, a przez to kształtowanie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego” - mówi Elżbieta Student, naczelnik wydziału gospodarowania odpadami UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

 Studio Małych Form Teatralnych „Sztuka” zaadaptowało do tych celów znaną bajkę o „Jasiu i Małgosi”. Główni bohaterowie, spacerując po lesie, mają okazję przekonać się jak brzydko wygląda zaśmiecony, brudny las i jakie mogą być skutki nieroztropnego zachowania dzieci i dorosłych. Dzięki sprytowi, bohaterom udaje się umknąć złej czarownicy. Wracając do domu razem z widzami sprzątają zaśmieconą leśną polanę.

„Żyjemy w czasach, kiedy segregacja śmieci nabrała ogromnego znaczenia. Jednym z celów bajki jest wykształcenie w dzieciach-widzach umiejętności sortowania odpadów” - podkreśla Robert Jędras ze Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka”.

Melodyjna muzyka, wpadające w ucho liczne piosenki, bajkowa scenografia i żywa, zrozumiała dla najmłodszych widzów akcja to duże walory przedstawienia.

Ogromne znaczenie ma także interaktywność sztuki. Mali odbiorcy podejmują szereg decyzji i działań, które wpływają na przebieg akcji. Na końcu zaś, wspólnie z aktorami przypominają sobie zasady segregacji śmieci i porządkują rozsypane odpadki umieszczając je w odpowiednich pojemnikach.

 

„W fabułę spektaklu wplecione są podstawowe pojęcia i terminy ekologiczne. Dzieci poznają istotne treści dotyczące troski o czystość środowiska. Mamy nadzieję, że nauka połączona z zabawą przyniesie wiele korzyści” - dodaje E. Student.

 Segregacja odpadów nie jest obca przedszkolakom, ale jak zgodnie przyznają nauczyciele trudno przecenić rolę edukacji ekologicznej - ma ona bowiem rozwijać umiejętność racjonalnego korzystania z zasobów przyrody, kształtować także zdolności właściwego reagowania na zaniedbania rówieśników i dorosłych.

 

Dużym sukcesem w zakresie edukacji ekologicznej może pochwalić się Przedszkole nr 10, które zdobyło drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie najlepszych inicjatyw proekologicznych w ramach akcji „Listy dla Ziemi”.
Celem konkursu było wyłonienie z finałowej trzydziestki - dziesięciu najbardziej aktywnych i pomysłowych w działaniach ekologicznych placówek oświatowych.

Przypomnijmy, że dzieci z Przedszkola nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach przygotowały całą listę ekodziałań i z zapałem je realizowały.

do góry