Strona główna/Urząd/Aktualności/Dubno miastem partnerskim Czerwionki-Leszczyn

Dubno miastem partnerskim Czerwionki-Leszczyn

Aktualności 2 Grudnia 2019

Dubno zostało kolejnym miastem partnerskim Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W minioną sobotę zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy miastami.


 

„Współpraca z miastami partnerskimi Czerwionki-Leszczyn - Sokołowem Podlaskim i Miastem Jekabpils rozwija się od wielu lat. Zaowocowała wyjątkowymi projektami w postaci wymiany kulturowej czy sportowej. Dzisiaj podpisujemy porozumienie z naszymi przyjaciółmi z Dubna. Myślę, że ten dokument będzie służył nie tylko nam, sprawującym władzę w imieniu społeczności lokalnej, ale także pozwoli nawiązać wieloletnią współpracę naszym mieszkańcom" - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
 
„Miasto Dubno jest miejscem przecięcia wielu kultur. Mieszkają tam ludzie z różnych krajów, między innymi z Polski, Czech czy Rosji. Nasze miasto ma długoletnią historię, w tym roku obchodziliśmy 918-lecie jego istnienia, przy czym cały czas się rozwijamy - mówił Sekretarz Rady Miasta Dubno Wiktor Niedaszkowskyj. - Dzisiejsze wydarzenie wejdzie do historii naszego miasta” - dodał.
 
W celu dalszego zacieśniania kontaktów obie strony uzgodniły, że będą rozwijać wymianę i współpracę na zasadach równości i wzajemnych korzyści m.in. w zakresie kultury, oświaty, gospodarki wnosząc pożyteczny wkład w pomyślny rozwój obu stron. Współpraca będzie realizowana m.in. poprzez wymianę doświadczeń samorządowych czy wspieranie różnych przedsięwzięć w zakresie kultury, edukacji i sportu.
 
W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele miasta Jekabpils oraz Sokołowa Podlaskiego z którymi Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny współpracuje już od lat w ramach współpracy miast partnerskich.
 
„Cieszę się, że możemy dzisiaj stanąć w tym miejscu i być świadkami sformalizowania współpracy, pomiędzy Czerwionką-Leszczynami a Dubnem. Waszym miastem partnerskim jesteśmy już 5 lat i nadal zachwycamy się kulturą, kuchnią i rozwojem Śląska - podkreśliła Sekretarz Miasta Sokołów Podlaski Maria Truszkowska. „Przykład Czerwionki-Leszczyn, Sokołowa Podlaskiego, Jekabpilsu i Dubna pokazuje jak bardzo efektywna może być współpraca i partnerstwo samorządów europejskich w budowaniu relacji obywatelskich. Nie zależy nam wyłącznie na spotkaniach władz miast, ale także na organizowaniu kontaktów naszych mieszkańców. Pokazujemy swoją historię, kulturę i tradycje, wymieniamy się doświadczeniami, jednocześnie poznając naszych przyjaciół” - dodała.
 
„Nasza przyjaźń z Sokołowem Podlaskim trwa już 25 lat, z Czerwionką-Leszczynami 15 lat, a porozumienie pomiędzy tymi dwoma miastami podpisano 5 lat temu, myślę więc, że obecny rok jest wyjątkowy dla nas wszystkich - mówił Mer Miasta Jekabpils Aivars Kraps. - W ciągu tych lat podjęliśmy się wielu wspólnych projektów, życzę nam wszystkim, żeby było ich jeszcze więcej” - dodał.
 

Dubno to miasto na Ukrainie, w obwodzie rowieńskim. Miasto położone jest na Wyżynie Wołyńskiej, nad rzeką Ikwą, liczy 38 tys. mieszkańców.
 
W uroczystości uczestniczyli także: Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Sekretarz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Justyna Domżoł, Wicemer Miasta Jekabpils Kristīne Ozola, Kierownik Departamentu Polityki Wewnętrznej Public Relations i Mediów Miasta Dubno Erna Szewczuk, Radni Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Krystyna Jasiczek, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Kornelia Warzecha, delegacje miast partnerskich.

do góry