Strona główna/Urząd/Aktualności/„Drzewa - cud natury” - podsumowanie projektu

„Drzewa - cud natury” - podsumowanie projektu

Aktualności 8 Listopada 2019

W środę w Klubie Kultury w Bełku odbył się ostatni wykład w ramach projektu „Drzewa - cud natury”, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

Spotkanie było jednocześnie podsumowaniem całego projektu oraz okazją do podziękowania wszystkim tym, którzy się w niego zaangażowali. „Serdecznie dziękujemy Wam za to, że chcieliście poświęcić swój czas. Dziękujemy za Waszą obecność na wykładach, za wspólne sadzenie drzew, a także wszystkie inne działania” - mówił Leszek Szejka, koordynator projektu, zwracając się do osób biorących udział w projekcie. „Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności, które udało się Wam zdobyć będą dla Was przydatne, ale także zwrócą Waszą uwagę na bogactwo i różnorodność przyrody wokół nas, uświadomią również konieczność ochrony przyrody” - dodał.

W projekcie wzięli udział wolontariusze:

- Marta Biela

- Natalia Brzoza

- Jan Gorzawski

- Michalina Holeczki

- Kewin Kasperczyk

- Dominik Kucharczyk - Wallach

- Hanna Romaniuk

- Wiktoria Sitko

- Rafał Szczepanek

- Martyhna Świerczor

- Hanna Zdziebło

- Joanna Zgryźniak


W ramach projektu odbyły się trzy wykłady poświęcone tematyce drzew i ich roli w środowisku:

- „Drzewa - pomnik przyrody” (wykł. Aleksander Żukowski)

- „Święto drzew a zmiany klimatu” (wykł. Jacek Bożek)

- „Rola drzew w ekosystemie” (wykł. Katarzyna Pyszny).

 

Młodzież zaangażowana w projekt dodatkowo posadziła na terenie sołectwa drzewa: jarzęby i wiśnie na boisku oraz klony przy Szkole Podstawowej. Oprócz tego grupa wolontariuszy wzięła udział w warsztatach rozpoznawania drzew, zajęciach poświęconych ich prawidłowemu sadzeniu i pielęgnacji, a także w wyjeździe szkoleniowym do szkółki drzew i krzewów w Chudowie.

Celem projektu było zapoznanie dzieci i młodzieży z różnymi gatunkami drzew, poznanie funkcji i znaczenia drzew, przyzwyczajanie dzieci i młodzieży do pozytywnych zachowań zmierzających do ochrony drzew, zdobywanie umiejętności doświadczania i obserwowania przyrody, poznanie różnych środowisk przyrodniczych, kształtowanie wrażliwości i szacunku do ojczystej, lokalnej przyrody, wyrabianie szacunku dla przyrody i jej piękna, uczestnictwo w działaniach mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska, zachęcanie do aktywnej obecności we własnym środowisku, uzmysłowienie dzieciom, że troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze spokojne życie.


Projekt został dofinansowany z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

do góry