Strona główna/Urząd/Aktualności/Delegacje miast partnerskich w Czerwionce-Leszczynach

Delegacje miast partnerskich w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 5 Grudnia 2016

W związku z uroczystymi obchodami święta górniczego „Barbórka”, w Czerwionce-Leszczynach gościły reprezentacje miast partnerskich - Jekabpils na Łotwie na czele z zastępcą mera Aiwarsem Krapsem oraz Sokołowa Podlaskiego na czele z Marią Truszkowską, sekretarz miasta.

Goście odwiedzili zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko”,mieli także okazję zobaczyć znajdującą się na Szlaku Zabytków Techniki Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Goście uczestniczyli w spotkaniu z Burmistrzem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesławem Janiszewskim, kierownictwem Urzędu oraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Bernardem Strzodą i jego zastępcami. W trakcie spotkania omówiono bieżące wydarzenia dotyczące Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Jekabpilsu i Sokołowa Podlaskiego.

W atmosferze refleksji i zadumy odbyło się także spotkanie Barbórkowe organizowane przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz koncern Praire Mining. Zazwyczaj radosne święto górnicze w tym roku obchodzone było w cieniu tragedii, która zaledwie kilka dni temu rozegrała się w Zakładach Górniczych Rudna.  Goście oraz gospodarze złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłych górników.

W kolejnym dniu wizyty, goście wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji górników i ich rodzin w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce-Leszczynach oraz w „Koncercie Barbórkowym” Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko” pod dyrekcją Wojciecha Pukowca.

 

do góry