Strona główna/Urząd/Aktualności/Czerwionka biega!

Czerwionka biega!

Aktualności 28 Maja 2012

W minioną sobotę odbył się trzeci już bieg uliczny, zorganizowany przez grupę biegową z Czerwionki "Luxtorpeda". Do działań, których celem jest popularyzowanie tej formy rekreacji wśród mieszkańców, przyłączył się  także UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

Sobotnia trasa liczyła ok. 5 km. Pokonano odcinek – Parkowa, Kolejowa, Działkowców, Leśna, Furgoła, Plebiscytowa, Rymera, 3-go Maja, Wolności, wokół Tamy, Furgoła, do ronda i zakończenie biegu pod UGiM.

Rozmowa z Michałem Tomanem, jednym z założycieli grupy biegowej "Luxtorpeda".

-Na terenie gminy zakończono pierwszą akcję promującą bieganie. Czy inicjatywa ta przyniosła jakieś korzyści?
Odpowiedź jest jedna: było warto! Poznaliśmy nowych ludzi, chętnych do wspólnego biegania i działania. Cel jaki sobie postanowiliśmy, czyli przyciągnąć zapaleńców biegania został zrealizowany. Zostaliśmy zauważeni na mieście. Pokazaliśmy, że bieganie jest trendy i nie ma się co wstydzić swojej dobrej formy.

-Skąd pomysł na tego typu działanie?
Postanowiliśmy nieco formalnie zacząć się udzielać i próbujemy formować grupę biegową w naszym mieście. Inspiratorem naszego biegania jest Andrzej Toman, który po 29- letniej przerwie, powrócił na maratońskie trasy w 2011 roku. Obecnie w naszych szeregach jest 16 osób, ale planujemy szybki rozwój grupy. Niektórzy z nas już startowali w maratonach i regularnie startują w zawodach. W "GB Luxtorpeda" są także osoby, które planują starty w maratonach, ale również biegacze rekreacyjni.
Celem naszej grupy jest popularyzacja biegania i zdrowego trybu życia w Czerwionce- Leszczynach. W tym roku chcemy zebrać stałą, dużą grupę biegaczy i zarejestrować stowarzyszenie. Dzięki współpracy z UGiM i Radą Miejską szybko udało nam się wyznaczyć datę spotkania założycielskiego. Odbędzie się ono 30 maja.


-Kiedy znów można będzie przyłączyć się do wspólnego biegu z "Luxtorpedą"?
Ze względu na Euro 2012, kolejne wydarzenia odłożyliśmy na lipiec. Wtedy planujemy zorganizować "Grill Run" (to nazwa robocza, może będzie to "I piknik biegowy"). O tym wydarzeniu będziemy dyskutować na zebraniu, bo mamy kilka pomysłów. 
Myślimy o zorganizowaniu tras o różnym stopniu trudności, w tym nawet biegu dla dzieci. Fajnym miejscem na tego typu event byłoby Pojezierze Palowickie. Bieg zakończylibyśmy grillem w altance w lesie. Ale to póki co, plany. Cieszymy się, że gmina nas dostrzegła i wspiera nasze działania. 
My chcielibyśmy z kolei pomóc w promocji i organizacji nocnego biegu ulicznego na jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich, który przygotowuje MOSiR.

Więcej:
http://luxtorpeda.tk/category/majowe-bieganie/

do góry