Strona główna/Urząd/Aktualności/Byliśmy stolicą makówek!

Byliśmy stolicą makówek!

Aktualności 20 Grudnia 2010
Kilkadziesiąt kilogramów najpyszniejszych śląskich makówek przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich mieli okazję zjeść mieszkańcy naszej gminy w minioną sobotę.

W Czerwionce-Leszczynach już po raz drugi odbyło się "Święto makówek".

Od ponad 150 lat makówki są zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Podaje się je na samym końcu wieczerzy, a ich spożycie zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Makówki jadło się przez całe święta. A powinno ich starczyć do rana po drugim dniu świąt. Dlatego przygotowywało się je w wielkich naczyniach w ilościach naprawdę imponujących, tak żeby każdy mógł się najeść nimi do syta. Marek Szołtysek w swojej książce Kuchnia Śląska – Jodło Historia Kultura Gwara pisze, że makówki należą do pięciu tradycyjnych potraw wigilijnych, które od 150 lat przygotowuje się na Śląsku. 

Kto był w Czerwionce i skosztował tego wyjątkowego specjału, nie ma wątpliwości, że najlepsze makówki robi się właśnie w naszej gminie!

A sekret niegasnącej popularności makówek tkwi jak podkreślają przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Czerwionki-Leszczyn w przekazywanej z pokolenia na pokolenie recepturze. Mak, bułka, bakalie, mleko z masłem – to właśnie najpopularniejszy przepis na tę tradycyjna śląską potrawę wigilijną. 

A że, jak na święto makówek przystało, gospodynie przygotowały deser w ilościach naprawdę imponujących, mieszkańcy nawet do domów zabierali miseczki pełne makówek. Nikt nie odszedł od stołów bez zakosztowania pyszności. 

Dodatkowych atrakcji również nie zabrakło, bo w ręce mieszkańców gminy trafiło także aż 150 pięknych prawdziwych choinek, które z pewnością stworzą wyjątkową świąteczną atmosferę w domach. Impreza rozpoczęła się od mocnego akcentu w wykonaniu Korpusu Artylerii Najemnej. Warto było zabrać ze sobą dzieci, bo jednym z uczestników spotkania był Mikołaj, który obficie nagradzał wszystkich łakociami. Uczestnicy imprezy mieli również okazję nabyć niepowtarzalne ozdoby i dekoracje świąteczne przygotowane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z naszej gminy. 


Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu wydarzenia:

pracownikom Zarządu Dróg i Służ Komunalnych,

pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury,

Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwionce

wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, które przygotowały moc pyszności dla mieszkańców.


Polecamy relację TVP dotyczącą "Święta makówek"

http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/18-grudnia/3596650 

(materiał rozpoczyna się w 15: 50 min.).
do góry