"Badanie potrzeb mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny" - wyniki ankiety
Od 3 do 17 sierpnia w formie elektronicznej, zostało przeprowadzone ankietowe badanie potrzeb mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, związanych m.in. z ustaleniem priorytetowych obszarów strategicznych i zadań do realizacji w ramach nowej strategii rozwoju gminy i miasta. Ankieta została przygotowana przez radnych Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Marcina Stempniaka i Michała Tomana.
"Celem badania było poznanie słabych i mocnych stron gminy oraz propozycji i pomysłów mieszkańców na dalszy rozwój Czerwionki-Leszczyn. W jednym z pierwszych zagadnień, zapytano o atuty i mocne strony gminy. Prawie 30% badanych odpowiedziało, iż lokalizacja i bliskość autostrady są niewątpliwą zaletą Czerwionki-Leszczyn. Jednocześnie jako słabą stronę gminy ponad 9% respondentów wykazało problemy z osobami nietrzeźwymi i spożywającym alkohol w miejscach publicznych oraz niewystraczających działaniach służb w tym zakresie. Ponad 8% ankietowanych wskazało na zaśmiecone i zanieczyszczone parki, ulice i chodniki oraz nieskuteczne zarządzanie gminą przez lokalne władze. W odpowiedzi na pytanie dotyczące współpracy mieszkańców z władzami gminy w zakresie planowania przyszłych działań, ponad 83% badanych zadeklarowało chęć wypełniania ankiet, ok. 52% przesyłania swoich propozycji i wniosków, a prawie 30% chęć uczestnictwa w spotkaniach z Burmistrzem i radnymi - mówią radni Marcin Stempniak i Michał Toman, przedstawiając wyniki ankiety.
"W zakresie obszarów jakie powinny być szczególnie wspierane w opinii ankietowanych, priorytetowe są poprawa bezpieczeństwa, w tym wdrożenie monitoringu (52%), walka ze smogiem połączona z edukacją ekologiczną (51,4%), wsparcie finansowe programów zdrowotnych dla mieszkańców jak np. dopłaty do szczepień (48%) oraz kultura, turystyka i sport (47,4%). W ankiecie zadano również pytanie o preferowane inwestycje. W odpowiedziach najczęściej się powtarzających, mieszkańcy wskazali remonty dróg (56%), uporządkowanie parków, skwerów i terenów zielonych (49,1%), budowę nowych placów zabaw (43,9%), remonty chodników (41%) czy modernizację i wybudowanie obiektów sportowych typu bieżnia, tor rowerowy tzw. pumptrack, itp. (37,6%). Mieszkańcy, decydując hipotetycznie o przeznaczeniu 10 milionów złotych w przyszłym 2021 roku wykazali, że wydali by takie środki na: place zabaw (19,2%), uporządkowanie parków (17,4%), remonty dróg (15,1%), monitoring (12,8%), walka ze smogiem, w tym dofinansowanie do wymiany pieców (11,6%), utworzenie nowych miejsc parkingowych (8,7%). Zapytano również o konieczność zwiększenia środków na tzw. inicjatywy lokalne mieszkańców, którzy sami inicjują pomysły. Od kilku lat ta kwota wynosi ok. 60tyś zł, natomiast wniosków do Burmistrza wpływa znacznie więcej i duża część ciekawych projektów mieszkańców nie może zostać sfinansowana. Niecałe 70% ankietowanych wskazało, że kwota na realizację pomysłów mieszkańców powinna być zwiększona. Zapytano również w ankiecie o możliwość wprowadzenia w naszej gminie budżetu obywatelskiego, który polega na wyborze najlepszych pomysłów na działania lub inwestycje, które wskażą sami mieszkańcy. Tutaj ponad 87% badanych wskazało na zasadność takiego instrumentu do współpracy mieszkańców z władzami gminy" - dodają radni.
Ankietę wypełniło ok. 0,5% mieszkańców gminy.