• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/60-lecie nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom

60-lecie nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom

Aktualności 31 Stycznia 2022

Rok 2022 przynosi dwa niezwykle ważne dla społeczności Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny jubileusze. Uroczyście świętować będziemy 60. rocznicę nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom oraz 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Już teraz zapraszamy mieszkańców do udziału w zaplanowanych wydarzeniach.

60 lat nadania praw miejskich

„2022 to rok jubileuszowy. Z tej okazji planujemy zorganizować liczne uroczystości, wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe. Mamy nadzieję, że spotkają się one z dużym zainteresowaniem mieszkańców, bo 60-lecie nadania praw miejskich to doskonała okazja, aby cała społeczność wspólnie świętowała urodziny swojej miejscowości" - mówi zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner.

18 lipca 1962 r. w dzienniku ustaw nr 41 ogłoszono rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom. Z kolei w 1922 roku do Polski przyłączono część Górnego Śląska, przywróconą w wyniku Plebiscytu i III powstania śląskiego.

Obchody dwóch jubileuszy będą obfitować w szereg wydarzeń zaplanowanych przez gminę, jednostki, liczne instytucje i organizacje.

3 maja w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbędą się uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia przyłączenia części Śląska do Polski, podczas których wystąpi Orkiestra Miejska „Dębieńsko” wraz z solistami.

Głośno i hucznie urodziny miejscowości wybrzmią 28 maja, w Leszczynach, na boisku przy ulicy Brzozowej, gdzie odbędzie się Festiwal Around The Rock.

3, 4 i 5 czerwca to kolejne daty wypełnione wydarzeniami jubileuszowymi. 5 czerwca, na terenie Hali Targowej w Czerwionce w ramach obchodów jubileuszu 60-lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom wystąpi Orkiestra Miejska "Dębieńsko" z solistami z miast partnerskich Czerwionki-Leszczyn oraz zespół Baciary. Plenerowe koncerty zaplanowano także na 9 lipca.

Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach już teraz serdecznie zaprasza na Narodowe Czytanie, które odbędzie się we wrześniu. Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta RP, tegoroczną lekturą Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, ale tutaj także nie zabraknie wątków jubileuszowych.

O urodzinach miejscowości wspominać będziemy także planując program tegorocznej Industriady.

Bogaty program edukacyjny przygotowały również szkoły i przedszkola. Zaplanowano konkursy dla młodszych i starszych mieszkańców.

Nie zabraknie także uroczystości stanowiących okazję do refleksji nad przeszłym, współczesnym i przyszłym obliczem Gminy i Miasta oraz okazji do podziękowań dla zaangażowanych w rozwój naszej miejscowości.

„Jubileusz 60-lecia nadania praw miejskich Czerwionce-Leszczynom to wyjątkowe wydarzenie, dlatego już teraz serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w licznych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Jednocześnie zachęcam do pochylenia się nad sześćdziesięcioma latami historii naszej małej ojczyzny, przypomnienia sobie ważnych wydarzeń oraz tych osób, które tę historię tworzyły i pracowały dla rozwoju naszej miejscowości" - podkreśla Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewki.

do góry