• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/30-lecie Państwowej Straży Pożarnej

30-lecie Państwowej Straży Pożarnej

Aktualności 19 Maja 2022

Wczoraj na terenie Zabytkowej Kopalnii Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu odbyły się obchody jubileuszu 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej połączone z Dniem Strażaka.

fot. UM Rybnik 

W wydarzeniu uczestniczyli strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu rybnickiego.

„Tegoroczne obchody dnia strażaka są okazją do uczczenia jubileuszu 30-lecia powstania PSP. Na przestrzeni tych wielu lat, główne cele funkcjonowania naszej formacji nie uległy zmianie. Nadal jesteśmy odpowiedzialni za ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Jubileusz to także okazja, aby złożyć serdeczne podziękowania za owocną współpracę i wszelką pomoc w działaniach wspierających rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta Rybnika i powiatu rybnickiego” - powiedział Komendant PSP w Rybniku - st. bryg. Wojciech Kruczek.

 

„Dzisiejszy jubileusz to wyjątkowa okazja do złożenia podziękowań wszystkim strażakom - zarówno funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhnom i druhom z OSP. To oni czuwają, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie. Ostatni czas pokazał, jak różnorodne są ich zadania - nie tylko ratują życie i dobytek ludzi podczas pożarów, powodzi, wypadków, na wysokości zadania stanęli również najpierw podczas pandemii koronawirusa, a od kilku miesięcy niestrudzenie niosą pomoc uchodźcom uciekającym przed okrucieństwem wojny. Strażacy cieszą się najwyższym zaufaniem społecznym. To zasługa ludzi, którzy wykonują to trudne i wymagające zobowiązanie, narażając często swoje zdrowie i życie” - podkreślił Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, który w imieniu Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego wziął udział w uroczystościach.

W czasie uroczystego apelu z okazji Dnia Strażaka, zaprezentowane zostały również dwa nowe wozy strażackie zakupione w ostatnich miesiącach. To wozy OSP w Kamieniu i OSP w Leszczynach, które zakupiono dzięki zaangażowaniu i środkom m.in. z puli Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, WFOŚiGW, dotacji ministerialnych oraz przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Wydarzenie swoim występem uświetniły m.in. Orkiestra Miejska Dębieńsko pod dyrekcją Wojciecha Pukowca oraz Formacja Taneczna Zygzak.

W wydarzeniu uczestniczyli także: Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, samorządowcy z regionu, radni miejscy i powiatowi, zaproszeni goście.

IERZ_GALERIE:848:30-lecie Państwowej Straży Pożarnej [848]}

do góry