25 lat samorządności. Obchody w Czerwionce-Leszczynach
W Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny rozpoczęto uroczystości związane z obchodami 25-lecia samorządności.
2 czerwca w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca odbyła się msza święta w intencji lokalnego samorządu oraz mieszkańców.
Ksiądz dziekan Antoni Szczypka oraz proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca ks. Jan Piontek sprawowali wspólnie mszę świętą, otaczając modlitwą obecnych i byłych radnych Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, pracowników samorządowych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz wszystkie osoby zaangażowane w rozwój lokalnej samorządności.
Były dziekan dekanatu orzeskiego ks. Reinhard Schittko powierzał w modlitwie zmarłych radnych Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach od I do VII kadencji:
śp. Franciszka Blindę, śp. Alfreda Buchtę, śp. Pawła Chrapca, śp. Henryka Fieglera, śp. Stanisława Kańtocha, śp. Wiesława Kitę, śp. Marka Metrykę, śp. Ferdynanda Pióreckiego, śp. Zygmunta Poloczka, śp. Krzysztofa Raka, śp. Jerzego Szymurę, śp. Alojzego Wańka, śp. Jerzego Zajonca, śp. Alfreda Żemłę.
25 lat temu, 8 marca 1990 r. sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, a następnie – 27 maja odbyły się pierwsze wybory do samorządu terytorialnego. W całym kraju pod wspólnym hasłem „25 lat samorządności” organizowanych jest szereg przedsięwzięć, które podkreślają znaczącą rolę samorządów.
„Składam serdecznie podziękowanie minionym i obecnym radnym, sołtysom za ich pracę i za przyjęcie zaproszenia do wspólnego wspominania oraz świętowania tego niezwykle ważnego wydarzenia, jakim jest 25-lecie samorządu lokalnego” - powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda.
„Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych. Samorząd to najlepsza forma sprawowania władzy. Nie byłoby nowoczesnej Polski bez rozwoju samorządności - podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Pragnę wyrazić wdzięczność za pracę i poświęcenie z jakim służyliście i służycie mieszkańcom Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Wszystkim obecnym samorządowcom oraz samorządowcom poprzednich kadencji dziękuję za pracę, za zaangażowanie społeczne oraz cenne inicjatywy”.
Burmistrz zaprosił także do udziału w kolejnych wydarzeniach, związanych z uczczeniem jubileuszu samorządności – 12 czerwca w Centrum Kulturalno-Eduakcyjnym odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej połączona z uhonorowaniem osób zaangażowanych w rozwój lokalnej samorządności, natomiast w Parku im. Piotra Furgoła zaplanowano imprezę plenerową oraz koncerty.