Strona główna/Urząd/Aktualności/102 rocznica urodzin Wilhelma Szewczyka

102 rocznica urodzin Wilhelma Szewczyka

Aktualności 8 Stycznia 2018

5 stycznia 2018 roku przypadała 102 rocznica urodzin Wilhelma Szewczyka, urodzonego w 1916 roku w Czuchowie. Pamięć o jednym z największych Ślązaków XX wieku jest stale żywa, a kustoszami jej są córka pisarza – profesor Grażyna Barbara Szewczyk oraz członkowie Stowarzyszenia im. Wilhelma Szewczyka w Katowicach. Także mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn starają się dbać o spuściznę pozostałą po pisarzu, który na każdym kroku podkreślał swoje przywiązanie do naszej „Małej Ojczyzny”.

Od rana na grobie Wilhelma Szewczyka w Katowicach paliły się znicze, przynoszone przez przyjaciół oraz wielu ludzi szanujących życie i spuściznę literacką, jaką po sobie pozostawił. Również reprezentacja Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny na czele z Burmistrzem Gminy i Miasta Wiesławem Janiszewskim odwiedziła tego dnia cmentarz przy ul. Francuskiej, by uczcić pamięć pisarza, dzięki któremu Czerwionka, Czuchów, Bierawka, hałdy i wiele innych naszych lokalnych symboli trafiło na karty literatury.

Następnie, goście udali się na corocznie przyjęcie, które w domu W. Szewczyka organizuje córka pisarza, profesor Grażyna Barbara Szewczyk. W klimatycznym wnętrzu spotykają się członkowie Stowarzyszenia im. Wilhelma Szewczyka i po prostu rozmawiają, wspominają „Wilusia”, planują kolejne wydarzenia upamiętniające postać pisarza oraz komentują aktualne działania. Wśród nich byli: profesor Zygfryd Nowak – długoletni przyjaciel rodziny Szewczyka, profesor Jan Malicki – historyk literatury, dyrektor Biblioteki Śląskiej, Wiesław Głowacz – publicysta i reżyser, Kazimierz Zarzycki – dziennikarz, były poseł na sejm, profesor Marian Kisiel – poeta, krytyk literacki, obecnie zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Śląsk”, dr Tadeusz Sierny – prezes zarządu wydawnictwa i redaktor naczelny miesięcznika „Śląsk”, profesor Czesław Głombik – filozof, wywodzący się z Czerwionki, Mirosław Słomczyński – m.in. wydawca telewizyjnych programów Wilhelma Szewczyka oraz Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski i wielu innych zacnych gości. Ci którzy akurat nie mogli przybyć, jak na przykład dr Józef Musioł – prawnik, pochodzący z Moszczenicy, b. minister sprawiedliwości kontaktowali się z panią profesor Grażyną Barbarą Szewczyk, przy okazji przekazując pozdrowienia pozostałym uczestnikom spotkania.

Wspominając życie i twórczość Wilhelma Szewczyka padło wiele pozytywnych i ciepłych słów. Jak podkreślono, postać Wilhelma Szewczyka należy oceniać poprzez popularyzację i przypominanie jego osiągnięć literackich, poetyckich, dziennikarskich i badawczych. Należy przypominać też przywiązanie do historii i tradycji „Małej Ojczyzny”. Co jest także istotnie w dzisiejszej Europie. Można powiedzieć, że Wilhelm Szewczyk był prekursorem obecnych tendencji europejskiej polityki regionalnej. Na pewno zaś nie był politykiem i nigdy do tego nie aspirował. Jeżeli podejmował się zadań politycznych, takich jak bycie posłem na Sejm – miał świadomość, że robi to dla Śląska i jego mieszkańców.

top_baner
do góry