• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/ Powiatowy Turniej KGW "Gwara Śląska na wesoło"

Powiatowy Turniej KGW "Gwara Śląska na wesoło"

Aktualności 23 Stycznia 2023

Wczoraj w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się XVIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara Śląska na wesoło”. Czerwionkę-Leszczyny reprezentowały Koła z Bełku, Czuchowa i Palowic.

Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gwara Śląska na wesoło

W tym roku Panie z Kół Gospodyń zdobywały głosy publiczności prezentując scenki kabaretowe na temat „Jo to zrobia za cia” oraz piosenkę dotyczącą powstań śląskich. To właśnie widzowie, których co roku występy gospodyń rozbawiają do łez, decydują o tym, które z kół zdobywa główną nagrodę turnieju. Wczoraj na deskach teatru zmierzyły się ze sobą:

  • Koło Gospodyń Wiejskich z Bełku
  • Stowarzyszenie Koło Gospodyń Czuchów
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Palowic

reprezentujące Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny, oraz koła z terenu Miasta Rybnika i powiatu rybnickiego

  • Koło Gospodyń Wiejskich Rybnik-Gotartowice
  • Koło Gospodyń Wiejskich Rybnik Popielów-Radziejów
  • Koło Gospodyń Wiejskich Szczerbice
  • Koło Gospodyń Wiejskich Jankowice 2
  • Koło Gospodyń Wiejskich Świerklany Dolne
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Pstrążnej


W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zwycięstwo przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich z Palowic. Wszystkie Koła Gospodyń biorące udział w Turnieju otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.

„Za nami kolejny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara Śląska na wesoło”. Pragnę złożyć gratulacje i podziękowania na ręce wszystkich gospodyń biorących udział w tegorocznej edycji Turnieju. Szczególnie jednak gratuluję Gospodyniom z Palowic, tegorocznym zwyciężczyniom
- mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
 Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich to wyjątkowe ambasadorki naszych małych ojczyzn, które chętnie przekazują wiedzę o śląskich tradycjach i zwyczajach młodemu pokoleniu”
- dodał Burmistrz.

 

W przerwie pomiędzy konkurencjami, w foyer teatru publiczność mogła degustować wypieki gospodyń.

„W tym roku Panie z Kół Gospodyń upiekły śląskie kołoczyki. Turniej kończy już 18 lat, a dopiero teraz przyszedł czas na mogłoby się wydawać - jeden z najbardziej tradycyjnych śląskich wypieków. To doskonały dowód na to, że śląska kuchnia jest niezwykle bogata i różnorodna. Ją również musimy pielęgnować - podobnie jak naszą gwarę”

- podkreślała Jadwiga Gajewska, pomysłodawczyni Turnieju.Słodki poczęstunek przygotowany przez Gospodynie jak zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności zgromadzonej w rybnickim teatrze.

Występy Gospodyń oklaskiwali również: Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika Piotr Masłowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Sołtys Bełku Jolanta Szejka, Sołtys Palowic Dominika Baranowicz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, radni miejscy i powiatowi oraz zaproszeni goście.
Turniej poprowadziła Kapela z Naszego Miasteczka.

Turniej „Gwara Śląska na wesoło” od samych swoich początków cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno biorących w nim udział Kół Gospodyń Wiejskich, jak i publiczności, która swoimi głosami decyduje o tym, kto zostanie zwycięzcą danej edycji. Celem Turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, a także tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych oraz promocja gmin powiatu rybnickiego oraz miasta Rybnika. Organizatorami Turnieju są Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej.

Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich "Gwara Śląska na wesoło"

do góry