• język migowy

Przedszkole nr 8 2011/2012

PO KL - logo UE EFS - logo

Wycieczka do Inwałdu

19.06.2012r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Inwałdu. Zwiedziliśmy „Park Miniatur”, były zabawy na karuzelach, trasach wodnych, samochodzikach, piramidach strachu i wielu innych atrakcjach znajdujących się w parku. Wspaniała wycieczka!

3 miejsce w plebistycie portalu eBobas.pl

W czerwcu wzięliśmy udział w plebistycie ogłoszonym przez portal eBobas.pl na „Najbardziej przyjazne przedszkole” . Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy na nas głosowali, a szczególnie p. Joannie Pałka. Zajęliśmy trzecie miejsce, a nagrodą były gry i układanki oraz upominki dla wszystkich przedszkolaków.

Bezpieczna rodzina w Gminie i Mieście Czerwionce-Leszczynach

06.06.2012r. z okazji obchodów 50-lecia nadania praw miejskich Czerwionce-Leszczynom oraz w ramach projektu „Bezpieczne Hałabałki” zorganizowaliśmy w ogrodzie przedszkolnym spotkanie z rodzicami. Gośćmi specjalnymi byli: Przewodniczący Rady Miasta p. Marek Profaska i dziennikarka „Tygodnika Rybnickiego” p. Katarzyna Maciejowska. W ramach imprezy przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie o tematyce związanej z bezpieczeństwem, wiersze, piosenki i tańce. Nie obyło się również bez zagrzewania wszystkich uczestników do gorącego kibicowania naszym piłkarzom przy dźwiękach „Koko Euro Spoko”. W drugiej części imprezy rodzice brali udział w zabawach integracyjnych z rodzicami, piekli kiełbaski na ognisku. Relacje z tego wydarzenia można było przeczytać w artykule zamieszczonym w „Tygodniku Rybnickim”.

Dyplom dla Karolka Lichawskiego

5.06.2012r. Karolek odebrał swoją nagrodę za gminny konkurs plastyczny pt. „Wiosenne krajobrazy naszej gminy”, zorganizowany przez Przedszkole nr 3 im. Janusza Korczaka .

Dzień Dziecka

Święto dzieci obchodziliśmy przy wspólnych zabawach, konkursach i słodkim poczęstunku. Każdy przedszkolak otrzymał miłą niespodziankę - piłkę ufundowaną ze środków przedszkolnego kiermaszu.

dzien dziecka

W bibliotece

Zajęcia w bibliotece odbyły się 28.05.2012r. To kolejne przedsięwzięcie związane z naszym projektem. Panie bibliotekarki zorganizowały dla nas zajęcia z „książeczkami o bezpieczeństwie”. Mieliśmy okazję założyć kartę czytelnika i wypożyczyć książki, które nawiązywały do tematów związanych z bezpiecznymi zachowaniami.

Wycieczka do kina

24.05.2012r. wyjechaliśmy na wycieczkę do kina Casino w Knurowie na bajkę pt. „Kubuś Puchatek i Hefalumpy”.

wycieczka do kina

Dzień Ziemi

W tym roku święto Ziemi obchodziliśmy w szczególny sposób - sadziliśmy drzewka w lesie, dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego z naszym przedszkolem leśniczego p. Ryszarda Kurpanika, który zorganizował dla nas sadzonki. W nagrodę po ciężkiej pracy udaliśmy się do leśniczówki na piknik, piekliśmy kiełbaski na ognisku, były wspólne zabawy i śpiewanie. Dziękujemy wszystkim pracownikom leśnictwa w Dębieńsku Starym za miłe przyjęcie.

Wizyta ratownika z psem

10.05.2012r. gościliśmy w przedszkolu ratownika p. Michała z psem ratowniczym Awią. Tym razem w ramach projektu „Bezpieczne Hałabałki” uczyliśmy się jak bezpiecznie obchodzić się ze zwierzętami, poznaliśmy pracę ratownika i jego psa. Awia zrobiła na wszystkich „piorunujące” wrażenie, to niezwykle bystry pies ratujący ludzkie życie, nie trzeba dodawać, że skradła serduszka naszych przedszkolaków.

Pogotowie ratunkowe

9.05.2012r. był szczególnym dniem, w którym to „na sygnale” zawitała do nas karetka pogotowia. Zaprzyjaźnieni ratownicy medyczni zorganizowali dla nas ćwiczenia na sprzęcie medycznym znajdującym się w karetce, opowiadali o swojej pracy, uczyliśmy się wzywać pomoc medyczną, a na zakończenie przekazaliśmy pracownikom rybnickiego pogotowia pluszowe maskotki, które wcześniej zebraliśmy wraz z lokalną społecznością w ramach akcji „Miś ratownik” i w ramach projektu „Bezpieczne Hałabałki”.

Wizyta pielęgniarki

Kolejnym przedsięwzięciem związanym z projektem była wizyta pielęgniarki p. Ireny Sosna.

„Mały ratownik”

8.05.2012r. odbyły się warsztaty w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadziła p. Gabriela Nowak-ratownik rybnickiego pogotowia ratunkowego. W czasie zajęć rodzice i dzieci ćwicząc w parach mieli okazję nauczyć się wielu ważnych rzeczy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, były również ćwiczenia na fantomie i krótki wykład ratownika. Warsztaty zakończyły się wręczeniem dyplomów „Małego ratownika” naszym przedszkolakom. „Mały ratownik” to pierwsze zajęcia realizowane w ramach projektu edukacyjnego „Bezpieczne Hałabałki” napisanego przez nauczycielkę naszego przedszkola p. Aleksandrę Szymura.

Szkolno-przedszkolny konkurs wiedzy pod hasłem „Nasza Miejscowość”

50-lecie nadania praw miejskich Czerwionce-Leszczynom to wspaniała okazja do popularyzowaniawiedzy o naszej gminie, dlatego 20.04.2012r. zaprosiliśmy do udziału w konkursie organizowanym przez nasze przedszkole kolegów z klasy pierwszej SP 8 w Dębieńsku Wielkim. Rywalizacja zakończyła się remisem obu drużyn. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. O naszym konkursie można było przeczytać w majowym wydaniu „Kuriera”.

Wyróżnienie dla Nikoli Buchcik

Nikolka otrzymała wyróżnienie w gminnym konkursie plastycznym pt. „Mieszkam w Czerwionce-Leszczynach” zorganizowanym przez Przedszkole nr 10 im. Juliana Tuwima. Brawo!!!

Wyróżnienie dla Nikoli Buchcik

Wielkanoc

4.04.2012r. w przedszkolu odbyło się spotkanie świąteczne z rodzicami na którym zaprezentowaliśmy program artystyczny. Dzieliliśmy się wspólnie jajkiem, składaliśmy życzenia i oczywiście poszukiwaliśmy prezentów od Zajączka.

Zdrowo się odżywiamy!!!

W marcu w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” realizowaliśmy szereg zajęćziązanych z ekologią i zdrowiem m.in. komponowaliśmy wiosenne kanapki, które zachwycały kolorami i pomysłowością.

Zajęcie otwarte dla rodziców

27.03.2012 r. odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pt. „Pierwsze oznaki wiosny”, a po nim prelekcja pedagoga p. Krystyny Krzakowskiej.

Na przedstawieniu w SP 8

21.03.2012r. zostaliśmy zaproszeni przez kolegów z klasy I i ich wychowawczynię p. Ewę Głuch na przedstawienie o wiośnie. Bardzo nam się podobały występy pierwszoklasistów.

Witaj wiosno!!!

Z dalekiego kraju bociany wracają,
a zielone żabki przed nimi uciekają.
A dzieci się cieszą, a dzieci się śmieją,
że wróciła wiosna, że śniegi topnieją!

(Cz. Janczarski)

Wizyta w stolarni

19.03.2012r. udaliśmy się z wizytą do „zaprzyjaźnionej” stolarni p. Alfonsa Wojtka.

Wyróżnienie dla Marcelinki Bilskiej

Nasza Marcelinka została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Portret Misia Uszatka” organizowanym przez Przedszkole Publiczne w Strzyżowicach w dniu 29.02.2012r. Gratulujemy!!!

Wyróżnienie dla Marcelinki Bilskiej

Kacper Pałka laureatem internetowego konkursu plastycznego

Kacperek wziął udział w konkursie internetowym pt. „Mówimy obrazami” i zdobył I nagrodę w postaci kredek dla wszystkich kolegów i koleżanek ze swojej grupy „Biedronek”. Serdecznie gratulujemy!

Kacper Pałka laureatem internetowego konkursu plastycznego Kacper Pałka laureatem internetowego konkursu plastycznego

Martynka Klepacka zdobywczynią III miejsca w konkursie powiatowym

W styczniu br. Przedszkole nr 14 im. Janusza Korczaka w Rybniku zorganizowało konkurs plastyczny pod hasłem „Lubimy zimę”. Martynka zdobyła w w/w konkursie III miejsce. Gratulujemy!

Martynka Klepacka

Dzień Babci i Dziadka

26.01.2012 r. obchodziliśmy w przedszkolu święto Babci i Dziadka. Z tej okazji dzieci przygotowały wspólnie z Paniami program artystyczny (wiersze, piosenki, tańce). Po części oficjalnej przedszkolacy wręczyli gościom laurki i kalendarze ze zdjęciem wnuka lub wnuczki.

Zimowe zabawy w ogrodzie przedszkolnym

„Bałwan ze śniegu”
Ulepiły dzieci ze śniegu bałwana,
w kapeluszu, z fajką w zębach wygląda na pana.
Pewno ci tu zimno, śniegowy bałwanie,
chodźże do nas do przedszkola na ciepłe śniadanie.
Zaiskrzył się bałwan, jakby śmiał się z tego:
-mróz- to mój przyjaciel,
-stopniałbym bez niego.

(B. Kossuth)

Szymon Strzelczyk i Łukasz Fleischer laureatami konkursu ekologicznego

W tym roku szkolnym zaorganizowaliśmy w przedszkolu międzygrupowy konkurs ekologiczny na zbiórkę aluminiowych puszek. Celem konkursu było krzewienie wśród dzieci i rodziców poczucia odpowiedzialności za środowisko i jego przyszłe losy. Zwycięzcą konkursu został Szymek, natomiast Łukaszek otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy!

Koledzy z SP 8 z „Jasełkami” u „Biedronek”

13.01.2012r. absolwenci naszego przedszkola - uczniowie i uczennice kl. I, ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Dębieńsku zawitali do przedszkola z „Jasełkami”. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało i już niebawem zobaczymy kolejne popisy aktorskie naszych „byłych przedszkolaków”.

Balik w przedszkolu

W czwartek 12.01.2012r. nasze przedszkole zamieniło się w salę balową. W tym dniu zawitały do nas: księżniczki, wróżki, pszczółki, czarodziejki, kowboje, strażacy i inne postacie. W czasie balu przygotowano wiele niespodzianek, były konkursy, poczęstunek i nagrody.

Wigilia w przedszkolu

22 grudnia „ Biedronki” zasiadły do wigilijnego stołu a następnie zgodnie z tradycją rozpakowały prezenty, które znalazły pod choinką.

 

W oczekiwaniu na święta

Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia dzieci wspólnie z wychowawczyniami i kucharkami piekły i ozdabiały świąteczne pierniczki.

 

Jesteśmy małymi Europejczykami

16 grudnia Martynka Klepacka oraz Filip Rzyp zdobyli III miejsce w konkursie powiatowym organizowanym przez Przedszkole nr 37 im. Juliana Tuwima w Rybniku pod honorowym patronatem eurodeputowanego Pana Bogdana Marcinkiewicza. Mali laureaci przygotowali Niemieckie stoiskoi prezentację tego kraju. Serdecznie gratulujemy!!!

W teatrze

13 grudnia przedszkolacy wzięli udział w wycieczce do Teatru „Zagłębia” w Sosnowacu. Dzieci miały okazję zobaczyć przedstawienie pt. „Śpiąca Królewna”.

Mikołaj u Biedronek

6 grudnia to jedna z najwspanialszych dat, w tym dniu do „Biedronek” przybył św. Mikołaj z workiem prezentów.

Śląski dzień

Kończąc cykli zajęć i uroczystości związanych ze Śląskiem zaprosiliśmy do przedszkola Panie z koła gospodyń wiejskich: p.Teresę Macioszek, p. Stanisławę Dzida oraz p. Martę Domin. Gospodynie zaprezentowały dzieciom tradycyjne śląskie stroje , śpiewały śląskie pieśni, rozmawiały w gwarze śląskiej. Wspólnie z „Biedronkami” przygotowały śląskie kluski do obiadu. Na zakończenie gospodynie wręczyły dzieciom słodycze za które serdecznie dziękujemy.

Biesiada Śląska

Na początku grudnia zorganizowaliśmy w przedszkolu Biesiadę Śląską dla tatusiów. W czasie uroczystości „Biedronki” zaprezentowały tańce śląskie, wiersze w gwarze oraz skecze.

Wizyta górnika

W grudniu zaprosiliśmy do przedszkola górnika Pana Mariana Smyczka, który przygotował dla dzieci wiele atrakcji. Gość opowiadał o swojej pracy, prezentował mundur galowy, przedstawił legendę o Skarbniku. W dalszej części spotkania Pan Marian dokonał pasowania na górnika wszystkich przedszkolaków przy pomocy szpady. Kolejną niespodzianką był zjazd do „kopalni”, nasz gość - tym razem w stroju roboczym i w kasku na głowie - opowiadał o warunkach panujących pod ziemią. Na zakończenie dzieci otrzymały od górnika maskotki (krecika w górniczym kasku) oraz słodycze.

 

Zabytki Dębieńska

Grudzień to miesiąc w którym wiele uwagi poświęca się Śląskiej Ziemi, jej tradycji i kulturze dlatego też 2 grudnia przedszkolacy zwiedzali zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Jerzego w Dębieńsku. W rolę przewodnika opowiadającego o historii kościoła wcielił się ks. proboszcz Roman Kiwadowicz. Biedronki serdecznie podziękowały za gorące przyjęcie i słodycze którymi ks. proboszcz obdarował dzieci.

 

Wizyta malarki

30 listopada wychowawczyni Pani Joasia Cieślik zaprosiła do przedszkola miejscową malarkę Panią Michalinę Hiontza - Szołdra, która jest absolwentką ASP w Krakowie. Jest to już druga wizyta Pani Michaliny, w ubiegłym roku szkolnym prowadziała zajęcia plastyczne w naszym przedszkolu (jako wolontariuszka). Tym razem artystka zorganizowała specjalnie dla „Biedronek” wystawę swoich prac poświęconych kopalnii Dębieńsko i jej okolicom. Ponad to malarka opwiedziała dzieciom o swoim warsztacie pracy, demonstrowała pędzle, paletę, sztalugę, pokazywała jak mieszać farby, łaczyć kolory. Przedszkolacy mieli okazję wcielić się w rolę prawdziwych artystów próbując swoich sił przy sztalugach w czasie warsztatów malarskich zorganizowanych przez gościa. Za spotkanie dzieci podziękowały laurką i kwiatami.

 

Mała Karolinka 2011

28 listopada Martynka Klepacka i Eryk Kampka reprezentowali grupę „Biedronek” w konkursie piosenki śląskiej zorganizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej - Zespół „Przygoda” i Urząd Miasta Rybnik. Przedszkolaki zaprezentowały ludową piosenkę pt. „Sztyry mile za Olawą”.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci wysłuchały fragmentów „Kubusia Puchatka”, „Misia Uszatka” opowiadały o swoich maskotkach, brały udział w różnego rodzaju zabawach.

Zajęcia otwarte dla rodziców

W dniu 10 listopada zaprosiliśmy do przedszkola rodziców na zajęcie pt. „Z wodą jest wesoło” zorganizowane w ramach kampanii „Mamo, tato wolę wodę!”.

Mamo, tato wolę wodę!

W listopadzie przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii, której pomysłodawcą jest firma „Żywiec Zdrój”. Jej celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dzieci oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Patronami akcji są: Instytut Żywności i Żywienia, Instytut Matki i Dziecka oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach projektu dzieci zapoznały się z postacią Zdrojka, wzięły udział w szeregu zajęć oraz w konkursie pt. „Wodny Mistrz”.

Wyróżnienie dla Martynki i Eryka

28 października Eryk Kampka i Martynka Klepacka zostali wyróżnieni w konkursie plastycznym pt. "Najciekawsza postać bajkowa…” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Czerwionce - Leszczynach. Gratulujemy!

Wyróznienie

Warzywne stworki

21 października zgromadziliśmy w przedszkolu kosz z warzywami, które posłużyły do wykonania różnego rodzaju „stworków”. Biedronki wykazały się nieograniczoną pomysłowością i kreatywnością!

Teatrzyk "Pasikonik"

W październiku zawitał do nas Teatrzyk z przedstawieniem pt. „Kozucha Kłamczucha”.

Jesienne spotkanie z rodzicami

21 października zorganizowaliśmy jesienną uroczystość dla rodziców w trakcie której zaprezentowaliśmy program artystyczny pt. „Bal u Pani Jesieni”.

Dzień Marchewki

19 października w naszej grupie odbył się „Dzień Marchewki”, wszystkie dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo. Razem z Paniami robiły sok z marchwi, malowały plakaty i bawiły się przy dźwiękach piosenki pt. „Marchewki urodziny”. Celem akcji było krzewienie wśród dzieci nawyków zdrowego odżywiania. Święto Marchewki zostało zakończone pyszną degustacją soku o czym świadczą uśmiechnięte i pomarańczowe budzie naszych przedszkolaków.

Kubuś Puchatek

Dnia 14 października w przedszkolu obchodziliśmy „Urodziny Kubusia Puchatka” - misia, który od lat bawi i zaskakuje swoimi powiedzonkami i jest ulubieńcem dzieci. Z tej to okazji zawitały do naszego przedszkola z własnym przedstawieniem pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele” Panie z Biblioteki Publicznej z Czerwionki.

Nagroda dla Marcelinki

Marcelinka Bilska została laureatką konkursu plastycznego pt.”Hałabała lubi jesień - różne dary w koszu niesie”. Serdecznie gratulujemy!

Marcelinka Marcelinka

Wizyta dziennikarki „Tygodnika Rybnickiego”

Już od kilku lat „Tygodnik Rybnicki” organizuje konkurs kierowany do przedszkolaków na najlepszą wypowiedź o babci. Z tej to okazji zawitała do nas dziennikarka p. Katarzyna Maciejowska, która przeprowadziła krótki wywiad z Martynką K., Erykiem K. i Tomkiem L. Wypowiedzi naszych przedszkolaków zostaną opublikowane na łamach tygodnika i wezmą udział w konkursie sms-owym, zatem zachęcamy do głosowania na „Biedronki”!

Wizyta dziennikarki Wizyta dziennikarki

Spotkanie z magikiem

4 października br. zawitał do nas magik. Zaprezentował wiele ciekawych a nieraz bardzo humorystycznych sztuczek. „Biedronki” były pod ogromnym wrażeniem iluzji i z wielką ochotą asystowały magikowi. Pokaz bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.

Wizyta policjanta

28 września br odwiedził nas policjant asp. sztab. Zbigniew Gralak z Komendy Policji w Czerwionce - Leszczynach. Jak co roku opowiadał o swojej pracy a szczególnie o przepisach ruchu drogowego. Przedszkolaki poznawały zasady poruszania się po chodniku, przechodzenia przez pasy, reagowania na sygnalizację świetlną, poznawały niektóre znaki drogowe. Szczególnie przypadła do gustu dzieciom część spotkania w której gość demonstrował policyjne wyposażenie takie jak: kajdanki, popularny lizak, krótkofalówka, policyjna odznaka, czapka. Dzieci z dużym zaangażowaniem oglądały wspomniane akcesoria a jeszcze chętniej je przymierzały. Nie dziwi więc fakt, że po takim spotkaniu spora część przedszkolaków zadeklarowała chęć zostania policjantem w przyszłości. Wizyta zakończyła się krótkim występem artystycznym po którym nastąpiły podziękowania w postaci kwiatów i laurki.

Sprzątamy świat !

15 września br wzięliśmy udział w akcji sprzątania świata. Uporządkowaliśmy teren naszej palcówki. Zorganizowaliśmy także patrol ekologiczny, który miał na celu oznaczenie zanieczyszczonych miejsc w naszym najbliższym otoczeniu. Podczas spaceru ulicami Dębieńska wręczaliśmy przechodniom ulotki zachęcające do segregowania śmieci.

Witamy przedszkole w nowym roku szkolnym!!!

Nasza grupa liczy 25 osób, nazywa się „Biedronki” a wychowawczyniami są: mgr Joanna Cieślik i Katarzyna Michna. W codziennych zajęciach i zabawach pomaga nam również p. Magdalena Goszcz.

Gdy wrześniowy promyk słońca
do przedszkola drogę wskaże.
Pobiegniemy, co sił w nogach,
pobiegniemy wszyscy razem.

Kiedy w okno deszcz zapuka
i zapyta: jak tam leci?
-dobrze, dobrze -odpowiemy-
bo się razem bawią dzieci.

Razem zimą, razem wiosną,
mnóstwo przygód na nas czeka,
żadne dziecko się nie nudzi,
żadne dziecko nie narzeka.

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

do góry