• język migowy

Przedszkole nr 8 2010/2011

PO KL - logo UE EFS - logo

Wycieczka do Rodzinnego Parku Atrakcji

3.06.2011r. nasza grupa z „Przedszkolaczka” wyjechała na wycieczkę do Rodzinnego Parku Atrakcji do Kamienia. Po dotarciu na miejsce dzieci „odbyły podróż do prehistorii”, wraz z przewodniczką przemierzyły ścieżkę dinozaurów, a następnie dotarły do „Bajkowej Krainy”. Przedszkolaki miały okazję pobawić się na wspaniałym placu zabaw, korzystały z kolejki szynowej i wielu innych niespodzianek. Pełne wrażeń i emocji z zadowolonymi buźkami wróciły do przedszkola gdzie jeszcze długo wspominały przeżycia z tego wyjątkowego dnia.

„Święto rodziny”

2.06.2011r. zorganizowaliśmy festyn z udziałem rodziców i dziennikarki „Tygodnika Rybnickiego”. Po części artystycznej rodzice wraz z dziećmi wspólnie się pobawili, a następnie udali się na słodki poczęstunek. Kolejną atrakcją było pieczenie kiełbasek przy ognisku. We wtorek 7.06.2011r. wszyscy mogliśmy przeczytać relację z tego wydarzenia i obejrzeć własne zdjęcia na łamach „Tygodnika Rybnickiego”.

„Dzień Dziecka”

Wszystkie dzieci
na całym świecie
są takie same -
lubią skakać na jednej nodze
i lubią zanudzać mamę.

Wszystkie dzieci
na całym świecie
śpiewają wesołe piosenki
i byle kamyk,
i byle szkiełko
biorą jak skarb
do ręki.

Podobno dzieci
na całym świecie
bywają niegrzeczne czasem,
lecz to nie u nas,
nie w naszym przedszkolu-
to gdzieś za górą, za lasem.

W bibliotece

23.05.2011r. odwiedziliśmy bibliotekę w Dębieńsku Wielkim. Po przybyciu na miejsce powitał nas zielony miś i wręczył każdemu przedszkolakowi zaproszenie do „Misiolandii”. Dzieci zobaczyły kącik z książeczkami zielonego misia, wysłuchały jego bajek a następnie zwiedziły bibliotekę. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Serdecznie dziękujemy Pani Barbarze Grzegorzyca za miłe przyjęcie.

Julka Rzyp finalistką międzynarodowego konkursu plastycznego

Nasza Julka to prawdziwy talent, już po raz drogi zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie plastycznym. Tym razem był to konkurs organizowany przez Przedszkole nr 401 w Warszawie pt. „Wędrówki z Syriuszem”. Julkę do konkursu przygotowała nauczycielka Katarzyna Michna Gratulujemy!!!

Julka

Wizyta ratownika medycznego

12.05.2011r. zaprosiliśmy do placówki ratownika medycznego p. Gabrysię Nowak, która zorganizowała dla przedszkolaków mini kurs udzielania pierwszej pomocy. Dzieci z wypiekami na twarzy uczestniczyły w zajęciach: ćwiczyły sztuczne oddychanie, masaż serca, opatrywały „rany”, nauczyły się wzywać pomoc w sytuacji zagrożenia życia.

Z wizytą w straży pożarnej

9.05.2011r. udaliśmy się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębieńsku Wielkim gdzie powitał nas jej komendant p. Bogdan Bukowski. Strażacy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji: prezentację wozu strażackiego, umundurowania, zademonstrowali próbny alarm przeciwpożarowy, uaktywnili armatki wodne, co wyjątkowo spodobało się dzieciom. Za miłe przyjęcie serdecznie dziękujemy strażakom. Po powrocie do przedszkola dzieci wraz ze swoją Panią wykonały na zajęciach piękny wóz strażacki.

Nagroda dla Piotrusia Klose w konkursie ogólnopolskim

Piotruś zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt.: „Za co lubimy Francję” zorganizowanym przez Prywatne Przedszkole „Piotrusia Pana” w Krakowie, do którego przygotowała go nauczycielka Katarzyna Michna. Brawo Piotrusiu, życzymy dalszych sukcesów!!!

Piotruś

Julka Jachymczak laureatką konkursu

W kwietniu zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu gminny konkurs pod hasłem „Czyste powietrze, pachnący kwiat z Krasnalem Hałabałą ratujmy świat”, w którym nasza Julka zdobyła nagrodę. Gratulacje!!!

Zajączek w przedszkolu

Kwiecień był miesiącem intensywnych przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznawały tradycje świąteczne, malowały pisanki, wykonywały kartki wielkanocne, ozdoby takie jak kurki i zajączki. W środę 20.04.2011 r. zawitał do nas najbardziej oczekiwany gość - zajączek. Dzieci udały się do ogrodu przedszkolnego, w którym poszukiwały dla siebie prezentów.

Udział w akcji „Posadź swoje drzewko”

W dniu 11 kwietnia 2011roku po raz pierwszy w naszym przedszkolu odbyła się akcja „Posadź swoje drzewko”.

Dzieci sadziły w ogrodzie przedszkolnym iglaki, pod patronatem Fundacji Ekologicznej „Silesia” w Katowicach, która przyznała nam 3000 zł na ich zakup. Ulotka o przeprowadzanej akcji została umieszczona na tablicy ogłoszeń w przedsionku przedszkola oraz na placu zabaw.

Podczas nasadzeń korzystano z fachowych porad i pomocy inż. Jerzego Ochrzala, właściciela Specjalistycznego Gospodarstwa Szkółkarskiego z Raszczyc. Udział w akcji wzięli pracownicy w/w Gospodarstwa Szkółkarskiego, nauczycielki i dzieci.

Maluchy z ogromnym zapałem i zaangażowaniem sadziły drzewka, a następnie regularnie je pielęgnowały. Dzięki akcji nasze otoczenie stało się bardzo zielone i estetyczne, przez co jeszcze milej spędzamy czas w ogrodzie przedszkolnym.

Równość płci w Przedszkolu nr 8

W dniu 20 kwietnia 2011r. w Przedszkolu nr 8 odbyły się zajęcia dotyczące równości płci w przedszkolu. Zajęcia prowadziła Pani Michalina Słaboń - nauczycielka w grupie Przedszkolaczek. W zajęciach uczestniczyła również koordynator projektu "Przedszkolaczek" Pani Justyna Wącirz.

Mali aktorzy z „Przedszkolaczka”

Zabawy w kącikach tematycznych stały się inspiracją do rozmów z dziećmi na temat zainteresowań chłopców i dziewczynek. Dzieci wspólnie z wychowawczynią Kasią Michna przygotowały przedstawienie pt. „Trzy świnki” dla swoich kolegów z innych grup. Zabawa w teatr wykazała, że role męskie mogą odgrywać dziewczynki i na odwrót. Występy małych aktorów zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Zajęcie otwarte dla rodziców z udziałem pedagoga

5 kwietnia br. zaprosiłyśmy do placówki eksperta z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - P. Krystynę Krzakowską, która wraz z rodzicami uczestniczyła w zajęciu pt. „Wiosna wokół nas”, po którym odbyła się prelekcja nt. „Gotowości szkolnej”.

Oliwia Rzyczniok laureatką gminnego konkursu plastycznego pt. „Jestem dzieckiem dobrze wychowanym”

31.03.2011 w Przedszkolu nr 11 im. Jana Brzechwy w Leszczynach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów. W gronie wyróżnionych znalazła się Oliwka. Serdeczne gratulacje!

Dyplom dla Julki Rzyp

Przedszkole Miejskie nr 44 w Sosnowcu zorganizowało ogólnopolski konkurs pod hasłem „Moje miasto”, w którym nasza Julia otrzymała dyplom. Brawo Julcia!

Julka

Wizyta w stolarni

23 marca br. zostaliśmy zaproszeni do zakładu stolarskiego P. Alfonsa Wojtka. W trakcie pobytu w stolarni dzieci miały okazję porozmawiać ze stolarzami, zobaczyć na czym polega ich praca, poznać wyposażenie zakładu.

Pan Wojtek przygotował miłą niespodziankę - każdy przedszkolak otrzymał drewnianą podkładkę i słodycze. Dzieci odwzajemniły się kwiatami i dyplomem z podziękowaniami za wieloletnią współpracę z naszą placówką.

Wiosno witaj nam!!!

Zapraszamy do galerii zdjęć z powitania wiosny przez naszych przedszkolaków.

Nagrody w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla Julki Rzyp i Pawełka Pietrasa

Julka oraz Pawełek otrzymali nagrody oraz dyplomy za udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem „Jestem Polakiem, Europejczykiem”, którego organizatorem było warszawskie przedszkole nr 340 „Kasztanowego Ludka”. Gratulujemy!

Julka i Pawełek

Myśliwy w Przedszkolu

W dniu 09.03.2011 r. działające na terenie Dębieńska Koło łowieckie „Szarak” nawiązało współpracę z naszym przedszkolem, w ramach której odwiedził nas myśliwy Pan Piotr Kus. Podczas spotkania zaprezentował strój myśliwego, opowiedział o swojej działalności w lesie i przygotował słodką niespodziankę dla wszystkich przedszkolaczków. Dzieci zaśpiewały piosenki i podziękowały za wizytę, wręczając myśliwemu laurkę i kwiaty.

myśliwy

Wizyta magika Mario

08.03.2011 r. do naszego przedszkola zawitał niezwykły gość - magik. Swoimi czarami i sztuczkami podbił serca wszystkich przedszkolaków!

Wielki Bal Księżniczek

We wtorek 15.02. 2011 r. odbył się balik karnawałowy w ramach III edycji „Wielkiego Balu Księżniczek Disneya” , którego organizatorem jest miesięcznik „Księżniczka”. W tym dniu nasze przedszkole zamieniło się w kolorowy zamek pełen gości w cudownych strojach. Były tańce, konkursy i słodki poczęstunek!

Wyróżnienie dla Julki Rzyp w gminnym konkursie plastycznym

Przedszkole w Bełku było organizatorem konkursu plastycznego pod hasłem „Zima w oczach dziecka”. 17.02.2011 r. w tej placówce odbyło się uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom. Miło nam zakomunikować, iż w gronie nagrodzonych znalazła się nasza wychowanka-Julka. Serdecznie gratulujemy!

Dzień Babci i Dziadka

14.01.2011r. zaprosiliśmy do przedszkola nasze kochane Babcie i Dziadków, by wspólnie uczcić ich święto. Z tej to okazji przedszkolacy wspólnie z wychowawczyniami przygotowali program artystyczny (wiersze, piosenki, tańce) oraz poczęstunek dla gości.

Wigilia w przedszkolu

22.12.2010 r. dzieci zasiadły do wigilijnego stołu, było wspólne dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń i śpiewanie kolęd. Najbardziej jednak oczekiwane przez dzieci były prezenty. Dzieciątko nie zawiodło! Pod choinką przedszkolaki znalazły wiele wspaniałych zabawek i słodkości!

Biesiada Śląska

Grudzień to także miesiąc, w którym wiele uwagi w przedszkolu poświęca się śląskiej tradycji w związku z tym zorganizowaliśmy uroczystość dla tatusiów, podczas której dzieci zaprezentowały się w strojach regionalnych wykonując tańce śląskie. Śpiewały regionalne piosenki, przedstawiały skecze w gwarze. Po części artystycznej odbył się wspólny poczęstunek.

Zajęcie otwarte dla rodziców z udziałem pań z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych „CRIS”.

W dniu 15.12.2010 r. odbyło się u nas przedświąteczne zajęcie w którym udział brali rodzice i goście z Centrum. Zgodnie z tradycją dzieci wraz z mamusiami i paniami z firmy „CRIS”, (które przeprowadzają ewaluację programu „Przedszkolaczek”) wypiekały a następnie dekorowały świąteczne pierniczki. Na zakończenie odbyła się wspólna degustacja przy dźwiękach kolęd i składanie świątecznych życzeń.

Wyjazd do kina

To dopiero była atrakcja! 09.12.2010 r. nasze przedszkolaczki brały udział w wycieczce do kina gdzie oglądały przygody Kubusia Puchatka.

Od rozpoczęcia roku szkolnego wydarzyło się u nas wiele ciekawych rzeczy. Już we wrześniu zawitał do nas policjant p. Zbigniew Gralak, który to opowiadał o przepisach ruchu drogowego a także o swojej pracy. Nasi przedszkolacy mieli okazję podziwiać prawdziwą odznakę policyjną, przymierzać elementy munduru, oglądali krótkofalówkę, pałkę, kajdanki i wiele innych akcesoriów, które wywołały olbrzymie poruszenie zwłaszcza wśród chłopców.

Z początkiem roku szkolnego nasza grupa „Biedronek” uczestniczyła w konferencji pt. „Przedszkolaczek” zainaugurowanej w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Maluszki miały okazję zaprezentować się w krótkim programie artystycznym pt. „Podróż po Europie”.

Kolejnym gościem, który zawitał w nasze progi był leśniczy p. Ryszard Kurpanik. W trakcie spotkania opowiadał o przygotowaniach leśnych zwierząt do zimy.

Wyjątkową atrakcją była wizyta teatrzyku kukiełkowego "Dobry Duszek" z przedstawieniem pt. "Jaś i Małgosia".

W ramach obchodów Dnia Niepodległości nasze przedszkolaki uczestniczyły w niezwykłej „lekcji historii” z udziałem średniowiecznych wojów Sędziwoja i Torbiorna ze Stowarzyszenia Średniowiecznych Słowian. Poza słuchaniem legend, podziwianiem oryginalnych słowiańskich ubiorów i zbroi przedszkolacy mieli okazję zobaczyć fragment prawdziwego pojedynku!

Również w listopadzie zaprosiliśmy do przedszkola naszych rodziców, którzy uczestniczyli w zajęciach otwartych.

18.11.2010 do przedszkola zaproszeni zostali ponownie rodzice na uroczystość pt. „Jesienne spotkanie” z udziałem gościa honorowego- Przewodniczącego Rady Miasta p. Marka Profaski. Dzieci zaprezentowały się w przedstawieniu „Leśne duszki i grzyby”, które zostało nagrodzone gromkimi owacjami. Po części oficjalnej odbyła się sesja fotograficzna z udziałem gościa oraz „mini bankiet”.

W grudniu odbyło się spotkanie z ukochanym św. Mikołajem.

ŚW Mikolaj

To jescze nie koniec wydarzeń w naszym „Przedszkolaczku” , w tej chwili przygotowujemy się do „Śląskiej Biesiady” oraz Świąt Bożego Narodzenia.

Warto także wspomnieć o tym, że Biedroneczki włączyły się do ciekawych projektów promujących działania ekologiczne. Pierwszym z nich jest III edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” a drugim udział w projekcie fundacji RECAL tzn. w zbieraniu surowców wtórnych - aluminiowych puszek.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

do góry