• język migowy

DbajMY, ReagujMY, SegregujMY

Informacja o projekcie

Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację działań pod nazwą „DbajMY, ReagujMY, SegregujMY”. Celem projektu jest promocja troski o środowisko naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowej gospodarki odpadami. Zaplanowano m.in. konkursy dla mieszkańców, piknik ekologiczny z warsztatami edukacyjnymi, opracowanie i produkcję licznych materiałów edukacyjnych do szkół i przedszkoli.

Projekt startuje od ogłoszenia dwóch konkursów dla mieszkańców - na najlepsze hasło promujące segregację odpadów oraz na filmik, w krótki sposób prezentujący codzienne domowe czynności wspierające środowisko naturalne. 

19 września na terenie zameczku w Leszczynach zaplanowano duży ekopiknik z licznymi warsztatami edukacyjnymi prowadzonymi przez specjalistów (m.in. warsztaty z kompostowania, z roślinnej kuchni zero waste, z tworzenia bomb nasiennych, upcyklingowych toreb z t-shirtów, tworzenia domków dla owadów, domowego ekoogródka). Będą także pełne wrażeń ekoanimacje dla najmłodszych i nawiązująca do ekologii i historii zameczku gra miejska przeprowadzona przez grupę aktorów. Nie zabraknie koncertu zespołu Carrantouhill, od lat współpracującego z gminą podczas pikników proekologicznych „Zielona Wyspa Śląsk”.

Ważną grupę odbiorców projektu stanowić będą najmłodsi mieszkańcy. Specjalnie dla nich przygotowane zostaną podłogowe gry edukacyjne, utrwalające wiedzę dotyczącą zasad prawidłowej segregacji odpadów. Gry trafią do wszystkich gminnych przedszkoli. Przygotowane zostaną także cieszące się sporym powodzeniem planszówki dla całych rodzin. Gry planszowe nawiązujące do tematu ekologii zabiorą uczestników rozgrywek w kilka ciekawych miejsc Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Do szkół i przedszkoli przekazana zostanie także książeczka edukacyjna dla dzieci, w której poruszone zostaną ważne kwestie ekologiczne. Autorzy projektu zaplanowali także wydanie broszury przeznaczonej dla rodzin zawierającej swoiste kompendium wiedzy z zakresu segregacji odpadami, a także dobre praktyki i ciekawostki, krzyżówki, rebusy, gry i zabawy. Gry, broszury i książeczki będą bezpłatnie rozdawane mieszkańcom. W ręce mieszkańców trafią też dodatkowe upominki - 500 bawełnianych toreb na zakupy, saszetki z nasionami kwiatów oraz słoiki z miętą. Z kolei na laureatów konkursów czekają kompostowniki oraz zestawy ekogadżetów.

Informacja o finansowaniu inwestycji

Całkowita wartość projektu: 70 067,15 zł

Wartość dofinansowania z WFOŚiGW: 35 013,52 zł

 

do góry