• język migowy

Leszczyny 2005

"Mała Gastronomia" Krystyna Chrostek

Pani Krystyna Chrostek prowadzi działalność od sierpnia 1991 roku. Jest właścicielką dwóch lokali gastronomicznych i sklepu spożywczego, w których zatrudnia 9 osób. Firma pani Krystyny zajmuje się głównie obsługą różnych imprez okolicznościowych. Właścicielka firmy sama czuwa nad jakością serwowanych usług, znana jest z pysznych, zarówno tradycyjnych jak i wyszukanych potraw. Jako jedna z pierwszych w naszej gminie wprowadziła cateringową obsługę przyjęć.

Pani Krystyna Chrostek w całej Gminie znana jest z ogromnego zaangażowania w działalność charytatywną. Jest Fundatorem Funduszu Lokalnego „Ramża”, w którym dodatkowo pełni funkcję członka Zarządu. Do szczególnych osiągnięć zaliczyć można organizację corocznych Bali Charytatywnych, z których dochód zasila Fundusz Stypendialny. Podkreślić należy, iż wszyscy pracownicy zatrudnieni u pani Krystyny, w dniu Balu pracują społecznie, a zarobione przez siebie pieniądze przekazują Funduszowi Lokalnemu „Ramża”.

Pani Krystyna często angażuje się w organizację imprez kulturalnych - jest współorganizatorem „Wieczoru kolęd” czy „Imienin u Krystyny”. Ponadto często pomaga dzieciom z „Domu Dziecka” w Czerwionce i mieszkańcom Schroniska dla bezdomnych w Przegędzy. Sponsoruje festyny organizowane przez: Związek Wędkarski, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Gimnazjum Nr 3 w Czerwionce.

Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy "HYDRO-REM" S.C.

Firma Z.P.U.H. „HYDRO - REM” S.C. w Szczejkowicach rozpoczęła działalność 15 czerwca 1993 roku. Obecnie zatrudnionych jest w zakładzie 38 osób z terenu naszej gminy oraz z Żor, Rybnika i Jastrzębia Zdroju. Firma zajmuje się produkcją oraz remontami elementów obudów górniczych i ich armatury, a także wykonuje usługi w zakresie obróbki skrawaniem na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Z.P.U.H. „HYDRO - REM” współpracuje z następującymi firmami:

  • Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.,
  • Kompania Węglowa S.A.,
  • Katowicki Holding Węglowy,
  • Południowy Koncern Węglowy S.A.,
  • Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.,
  • PPHU „HYDROTAST” Mysłowice,
  • MULTIREM Żernica,
  • GAWIMET Sp. z o.o. Cieszyn,
  • KABEDEX - Czechy.

Firma Z.P.U.H. „HYDRO - REM” wspiera finansowo i materialnie min.: LKS Borowik Szczejkowice, Szkołę Podstawową i Parafię Rzymskokatolicką oraz Dom Kultury w Szczejkowicach. Pomaga również „Domowi Dziecka” w Czerwionce oraz prywatnym osobom z miejscowości Szczejkowice i Przegędza.

Zakład Optyczny "OPTYK" Stanisław Szostak

Pan Stanisław Szostak prowadzi działalność od 15 marca 1973 roku. Zakład świadczy wysokiej jakości usługi w zakresie: komputerowego badania wzroku, sprzedaży i naprawy okularów, doboru szkieł i oprawek, itp.

W okresie swojej działalności Pan Stanisław wyszkolił w zawodzie 4 uczniów. Od 1991 roku w Zakładzie prowadzone jest komputerowe badanie wzroku przy pomocy autorefraktometru komputerowego. Obecnie Zakład jest w rozbudowie, gdyż Pan Stanisław zamierza rozszerzyć usługi o profesjonalne badania okulistyczne przeprowadzane przez lekarza specjalistę.

Pan Stanisław Szostak znany jest również z zaangażowania w akcje charytatywne. Chętnie sponsoruje instytucje opiekuńcze i wychowawcze naszego miasta.

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Wojciech Neumann

Pan Wojciech Neumann założył swoją firmę w 1991 roku. Jest właścicielem czterech księgarń: w Czerwionce, w Leszczynach, w Ornontowicach i w Orzeszu, w których w sumie zatrudnia obecnie 15 osób.

W sklepach Pana Wojciecha zakupić można nie tylko książki, ale także artykuły biurowe, papiernicze, szkolne i zabawki. Firma specjalizuje się także w kompleksowym zaopatrzeniu szkół w podręczniki. Ponadto Pan Wojciech Neumann jest właścicielem ogólnopolskiej księgarni internetowej, która w swojej ofercie posiada około 60 000 różnych tytułów.

Pan Wojciech Neumann bardzo chętnie wspiera działalność szkół i przedszkoli. Pomaga Powiatowej Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej w Czerwionce. Współpracuje z Funduszem Lokalnym „RAMŻA”.

H i P 2 - Odchów i Hodowla Drobiu S.C.

Wspólna działalność Panów: Romana Hasińskiego, Piotra Paszkowskiego i Marka Pająka rozpoczęła się w czerwcu 1996 roku, kiedy to zawiązali Spółkę Cywilną o nazwie H i P2 - Odchów i Hodowla Drobiu. Początkowo firma działała w oparciu o wydzierżawioną Fermę Drobiu w Palowicach. W listopadzie 1997 roku firma kupiła dzierżawioną Fermę od Zakładów Drobiarskich w Leszczynach. Podstawowym profilem produkcji jest odchów kurek do produkcji jaj konsumpcyjnych linii hybrydowej Hy-line pochodzącej z USA. Produkowane są dla klientów w całej Polsce. Hodowane kurki prezentowane są także na krajowych wystawach POLAGRA, gdzie kilkakrotnie dostawały wyróżnienia i czempionaty w latach 2003, 2004 i 2005.

Firma stopniowo jest modernizowana, wymieniono urządzenia pochodzące z lat 70-tych, zwiększana jest stale produkcja kurek a wraz z tym zwiększane jest zatrudnienie. Dla porównania 1997 roku sprzedaż wyniosła 240 000 szt. młodych kurek, a zatrudnienie wynosiło 5 osób na umowy stałe oraz 10 osób dorywczo przy pracach związanych z wywozem drobiu, a w 2005 roku sprzedaż wyniosła już 950 000 szt. młodych kurek, a zatrudnionych jest 11 osób na umowy stałe i 22 osoby dorywczo. Firma zatrudnia osoby z terenu naszej gminy, współpracuje z lokalnymi rolnikami oraz przedsiębiorcami w zakresie usług transportowych oraz usług rolniczych.

do góry