• język migowy

Leszczyny 2004

Przedsiębiorstwo Operator Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo rozpoczęło swoją działalność w 1995 roku, poprzez przekształcenie placów składowych przy KWK Dębieńsko, wykonując usługi przeładunkowo-rozładunkowe na terenie i sprzęcie dzierżawionym od Gliwickiej Spółki Węglowej SA. Leszczyny 2004 - Przedsiębiorstwo Operator Sp. z o.o.Firma działa na terenie trzech kopalń Kompanii Węglowej SA (Szczygłowice, Knurów, Sośnica), prowadząc działalność rozumianą jako szeroko zakrojone prace przeładunkowe wraz z transportem wewnętrznym i magazynowaniem. Świadczy również usługi wynajmu dźwigów, koparek i zwyżki na zlecenie osób prywatnych oraz indywidualnych przedsiębiorców.

W wyniku korporacji spółek węglowych od października 2003 roku Kompania Węglowa SA w Katowicach jest w 67% właścicielem spółki. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 210 osób, z czego 82,5% to pracownicy fizyczni zatrudnieni przy obsłudze placów składowych przy KWK Szczygłowice, KWK Sośnica oraz KWK Knurów. Rozwój spółki sprzyja również rozwojowi regionu Czerwionka-Leszczyny, gdyż firma zatrudnia w pierwszej kolejności mieszkańców gminy (stanowią oni 45% załogi). Spółka Operator stawia na rozwój oraz wysoką jakość swoich usług.

Piekarnictwo-Cukiernictwo Czesław Wałach

Czesław Wałach w wieku 14 lat podjął pracę w piekarni u ojca. Ukończył szkołę zawodową w zawodzie piekarza. Leszczyny 2004 - Piekarnictwo-Cukiernictwo Czesław WałachW wieku 20 lat przejął piekarnię po ojcu, rozpoczynając własną działalność gospodarczą i stale ją rozwija. W 1995 roku rozszerzył działalność budując sklep piekarniczo-spożywczy w Przegędzy i dając stałe zatrudnienie trzem osobom. Od 1993 roku jego zakład wyuczył w zawodzie piekarza 11 uczniów, z czego do dzisiaj zatrudnia na stałe 8 piekarzy. W chwili obecnej stworzył miejsca pracy dla 15 osób.

Działalność społeczną rozpoczął w 1998 roku, kiedy to został wybrany członkiem Rady Sołeckiej. Czynnie uczestniczył w założeniu Klubu piłkarskiego Unia Książenice. Do dzisiaj wspiera go finansowo i jest zapalonym działaczem. Jest również czynnym organizatorem corocznych uroczystości dożynkowych. Ponadto aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych. Regularnie wspomaga rzeczowo i finansowo instytucje, które proszą o wsparcie (Szkoły Podstawowe w Przegędzy i Książenicach, Gimnazjum nr 1 w Czerwionce-Leszczynach, Ośrodek Kuratorski przy Sądzie Rejonowym w Rybniku, Fundusz Lokalny Ramża, wspierał finansowo Fundację Basen Dzieciom i wiele innych).

Ślusarstwo Produkcyjne Rudolf Kołodziejczyk

Firma została założona w 1932 roku przez Pawła Kołodziejczyka. Leszczyny 2004 - Ślusarstwo Produkcyjne Rudolf KołodziejczykGłównym profilem produkcji były usługi ślusarskie dla ludności oraz produkcja maszyn i urządzeń stolarskich. Po śmierci ojca w 1967 roku firmę przejął syn Rudolf, prowadząc działalność na 1/2 etatu i pracując dodatkowo w Kopalni Dębieńsko. Rozwój firmy spowodował, że w roku 1975 zrezygnował z pracy na kopalni by poświęcić się całkowicie pracy na własny rachunek. Firma w owym okresie zajmowała się produkcją wszelkich okuć stolarskich tj. zawiasów, klamek, rygli itp. Zmiany gospodarcze lat 80-tych spowodowały spadek popytu na produkowane wyroby w wyniku czego zmieniono profil produkcji.

Aktualnie firma zatrudnia 18 pracowników i zajmuje się wytwarzaniem podgrzewaczy i zasobników wody c.o., dodatkowo świadczy usługi w zakresie obróbki metali i kooperuje z okolicznymi zakładami przemysłowymi. Obecnie działalność i rozwój firmy przejmują stopniowo synowie Piotr i Zbigniew.

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Trans-Stal Alfred Fojcik

Przedsiębiorstwo jest jedną z kilku przodujących w regionie śląskim firmą transportową. Początek działalności firmy to rok 1989. Leszczyny 2004 - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Trans-Stal Alfred FojcikOd 14 lat przewozi bezpiecznie i na czas towary wielu polskich i zagranicznych producentów oraz klientów. Założycielem i do chwili obecnej właścicielem firmy jest pan Alfred Fojcik, który od początku istnienia firmy poświęcał wiele czasu na jej rozwój. Jeszcze 15 lat temu pan Alfred Fojcik sam prowadził pierwszy zakupiony samochód ciężarowy. Dzisiaj, właściciel firmy czuwa nad przebiegiem wielu usług świadczonych przez jego firmę w zakresie transportu oraz spedycji. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 13 wykwalifikowanych kierowców z kilkuletnim doświadczeniem. W biurze pracuje 2-osobowy zespół odpowiedzialny za administrację.

W 2000 roku powstała druga firma Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ALSPED s.c. zajmująca się spedycją. Usługi realizowane przez PW Trans-Stal w sektorze transportu międzynarodowego opierają się na wykorzystaniu nowoczesnego taboru i urządzeń samochodowych takich firm jak: DAF, MAN, SCANIA. Wszystkie jednostki są nowoczesne i spełniają najnowsze wymagania europejskie pod względem technicznym i ekologicznym. Ponadto firma posiada pojazdy przystosowane do przewożenia materiałów niebezpiecznych. Obsługuje kraje Europy Zachodniej (Niemcy, Holandię, Belgię) oraz Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Słowację, Węgry).

Zakład Malarsko-Tapeciarski TIM Zygmunt Zając

Zygmunt Zając otworzył zakład w 1979 roku, aby świadczyć usługi dla ludności oraz jednostek gospodarki uspołecznionej. Leszczyny 2004 - Zakład Malarsko-Tapeciarski TIM Zygmunt ZającW tamtych czasach pracowało się w tradycyjnej technologii stosując materiały, o których już dzisiaj mało kto pamięta, takich jak kreda, farby suche i klej malarski. Wraz z rozwojem nowych technologii rozszerzyła się działalność firmy. W obecnej chwili realizuje nie tylko roboty malarsko-tapeciarskie, ale również takie, które związane są z modernizacją wnętrz, instalacji a nawet termomodernizacją budynków. Na dzień dzisiejszy zatrudnionych jest ośmiu pracowników.

Zygmunt Zając wykształcił w swoim fachu dwudziestu sześciu uczniów, z których wielu otworzyło własne, dobrze prosperujące firmy. Stara się w pracy przekazać nie tylko wiedzę fachową, ale również tradycje. Ze swoimi pracownikami układa takie relacje, aby w załodze czuli się jak w rodzinie. W miarę możliwości chętnie pomaga innym i wspiera potrzebujących.

Zakład Masarniczy s.c. Fica Eryk i Stokłosa Sylwester

Zakład Masarniczy Fica-Stokłosa jest spółką założoną w 1993 roku przez Sylwestra Stokłosa, Oswalda Stokłosa i Eryka Fica. Leszczyny 2004 - Zakład Masarniczy s.c. Fica Eryk i Stokłosa SylwesterGłówny zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Bełku, a swoją działalnością obejmuje również Orzesze i Łaziska. Szeroki asortyment ponad 100 produktów zapewnia niepowtarzalny smak i najwyższą jakość dzięki zastosowaniu tradycyjnych receptur i zdrowego mięsa. Walory te pozwoliły produktom mięsno-wędliniarskim firmy zdobyć uznanie klienteli na rynku lokalnym oraz wśród odbiorców hurtowych. W ciągu całego okresu istnienia zakład odznaczony został licznymi nagrodami, certyfikatami i wyróżnieniami branżowymi.

W ostatnim okresie firma została zmodernizowana zgodnie z wymogami norm unijnych oraz planowany jest dalszy rozwój poprzez uruchomienie własnego uboju. Zakład wspomaga fundacje i instytucje społeczne województwa śląskiego.

do góry