Uchwały Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach
- Uchwała nr XVII/198/20 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 28 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia oświadczenia zawierającego stanowisko dotyczące koncepcji przebiegu korytarzy kolejowych przedstawionych w Strategicznym Studium Komunikacyjnym CPK
- Uchwała nr XXII/242/20 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie przyjęcia kolejnego oświadczenia zawierającego stanowisko dotyczące koncepcji przebiegu korytarzy kolejowych przedstawionych w Strategicznym Studium Komunikacyjnym CPK
- Uchwała nr XXVI/314/20 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia kolejnego oświadczenia zawierającego stanowisko dotyczące koncepcji przebiegu korytarzy kolejowych przedstawionych w Strategicznym Studium Komunikacyjnym CPK
- Uchwała nr XLVI/466/22 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie przyjęcia apelu w sprawie zmiany przebiegu korytarzy kolejowych przedstawionych w Strategicznym Studium Komunikacyjnym CPK na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny
- UCHWAŁA NR LXIII/604/23 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 31 marca 2023 r. w sprawie przyjęcia oświadczenia w sprawie wyboru przebiegu korytarza W72 jako wariantu inwestorskiego do realizacji budowy linii kolejowej 170 Katowice - granica państwa - Ostrawa, w ramach projektu CPK
- Uchwała nr LXIV/607/23 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 28 kwietnia 2023 r. w sprawie przyjęcia apelu o poparcie działań mieszkańców Palowic i Szczejkowic sprzeciwiających się budowie trasy Kolei Dużych Prędkości - linii kolejowej 170 Katowice - granica państwa - Ostrawa, przez te miejscowości
- Uchwała nr LXIV/608/23 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 28 kwietnia 2023 r. w sprawie przyjęcia apelu o podjęcie działań zmierzających do ochrony wartościowego dla turystyki terenu tzw. Pojezierza Palowickiego w granicach Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich"
- Protokół z Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Mienia i Ładu Przestrzennego
Komisja zebrała się w pełnym składzie.
W posiedzeniu wzięło udział dziewięciu członków komisji, naczelnicy wydziałów branżowych, wiceburmistrz Andrzej Raudner, pełnomocnik burmistrza Grzegorz Wolnik, dwie delegacje mieszkańców Palowic i Bełku oraz przedstawiciel Rybnickiego Alarmu Smogowego.
Na posiedzeniu omówiono branżowe projekt uchwały. Projekty został zaopiniowane pozytywnie przez wszystkich członków komisji.
Do pozostałych projektów uchwał przewidzianych na dzisiejszą sesję członkowie komisji nie wnieśli uwag.
W dalszej części posiedzenia komisja omówiła rządowe plany budowy linii kolejowych CPK - aktualne informacje w tym temacie przekazał pełnomocnik burmistrza Pan Grzegorz Wolnik, który poinformował o przebiegu posiedzenia komisji senackiej na której obecna była delegacja gminna wraz z sołtysami Palowic i Szczejkowic.
W sprawach bieżących przedstawiciel Rybnickiego Alarmu Smogowego zreferował i przedstawił w formie multimedialnej rezultaty przeprowadzonej w grudniu 2021 przed budynkiem CKE akcji SZTUCZNE PŁUCA. Omówił również negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza przez źródła ciepła opalane paliwami stałymi oraz możliwości pozyskania dotacji na wymianę starych kotłów w ramach projektu Czyste Powietrze. Zaapelował również o zmianę regulaminu przyznawania gminnych dotacji na wymianę kotłów, celem rezygnacji z dotacji na kotły opalane ekogroszkiem.
W dalszej części posiedzenia przedstawiciele delegacji mieszkańców Palowic i Bełku przedstawili w formie multimedialnej i omówili walory Pojezierza Palowickiego i Bełku w kontekście ochrony występujących tam gatunków roślin i zwierząt celem utworzenia na tych terenach użytku ekologicznego.
W związku z powyższym Komisja podjęła wnioski o przekazaniu stanowiska mieszkańców w sprawie utworzenia użytku ekologicznego do gminnych wydziałów Geodezji, Planowania Przestrzennego i Ochrony środowiska celem wydania opinii, co do skutków prawnych ewentualnego ustanowienia przedmiotowych użytków ekologicznych i zgodności z miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
Ponadto Komisja podjęła wniosek o wystosowanie przez Radę Miejską apelu w sprawie zmiany przebiegu korytarzy kolejowych przedstawionych w Strategicznym Studium Komunikacyjnym CPK na terenie Gminy i Miasta przekazać Przedstawicielom władzy Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentarzystom. Projekt przedmiotowej uchwały otrzymali państwo przed dzisiejszą sesją
Na tym posiedzenie Komisji zakończono.
-
Sprawozdanie z działalności doraźnej Komisji Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego (posiedzenie komisji odbyło się w dniu 9 marca 2023 roku)
Posiedzenie poświęcone było omówieniu oddziaływania na środowisko propozycji przebiegu korytarzy szybkiej kolei CPK przez kompleksy leśne południowej części Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny objęte ochroną Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.
Do udziału w posiedzeniu zaproszono Panią Hannę Pompa-Obońską Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, przedstawicieli Kół Łowieckich „Raróg” i „Gawra”, przedstawicieli mieszkańców sołectw Bełk, Palowice i Szczejkowice. Zaproszenie było wysłane również do nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik Pana Tomasza Olszewskiego, który ze względu na inne obowiązki nie mógł wziąć udziału w posiedzeniu. W posiedzeniu wziął udział również Wiesław Janiszewski Burmistrz Gminy i Miasta, naczelnicy wydziałów, radca prawny.
Zwracano uwagę na unikatowość terenów Pojezierza Palowickiego i ich niezwykle cenne walory przyrodnicze i nienaruszony ekosystem. Dyrekcja Parku zapewniła, że jest po stronie samorządu i podejmie każdą współpracę mającą na celu ochronę tych terenów. Również przedstawiciele Kół Łowieckich deklarowali wsparcie gminy w celu ochrony przyrody.
W trakcie dyskusji obecni na posiedzeniu Mieszkańcy między innymi zwracali się o pomoc przy dopracowaniu stanowisk dotyczących objęciem dodatkową ochroną terenów najbardziej wartościowych przyrodniczo, położonych w granicach CKKRW w południowej części naszej gminy oraz o pomoc na etapie przyjmowania decyzji środowiskowej.
Dyrektor oraz pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zadeklarowali pomoc ekspertów z Parków w tych kwestiach.
Mieszkańcy zwracali się również o przeprowadzenie przez Parki akcji edukacyjnej np. przez organizację spotkań, konkursów w szkołach mających na celu uwrażliwić na problem i pokazać jakim zagrożeniem jest przebieg linii szybkiej kolei dla przyrody. Dotarcie do najmłodszych pozwoli dotrzeć do starszych z tymi informacjami.
Dyrekcja Parku poinformowała, że prowadzą szeroką działalność edukacyjną i wystąpią z taką ofertą do gminy.
Przewodniczący Komisji zaproponował przygotowanie wniosku w formie apelu do CPK dot. podtrzymania zdecydowanego sprzeciwu przeciwko propozycji przebiegu korytarzy szybkiej kolei CPK związanych z ingerencją w cenne przyrodniczo tereny.
Mieszkańcy złożyli na ręce Burmistrza wniosek Mieszkańców dot. sprzeciwu wobec planowanej inwestycji, który za pośrednictwem samorządu skierowany jest do Trybunału Konstytucyjnego.
-
Sprawozdanie z działalności doraźnej Komisji Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego (posiedzenie komisji odbyło się w dniu 3 kwietnia 2023 roku)
Posiedzenie poświecone było omówieniu walorów rekreacyjno-wypoczynkowych i turystycznych oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego południowej części Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, z uwzględnieniem Pojezierza Palowickiego.
Do udziału w posiedzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele Stowarzyszenia „Luxtorpeda”, PTTK Koło „Ramża”, KTK „Wandrus” Żory, MOSiR Czerwionka-Leszczyny oraz przedstawiciele mieszkańców sołectwa Bełk, Palowice i Szczejkowice. W posiedzeniu udział wzięli Burmistrz GiM, Pełnomocnik Burmistrza ds. PRiG, naczelnicy wydziałów, radca prawny oraz członkowie Komisji.
Zaproszeni goście informowali o ważności dla ich działalności terenów planowanych pod trasę kolei, gdzie wyznaczone są ścieżki rowerowe, piesze i narciarskie. W miejscach tych ze względu na ich atrakcyjność przyrodniczą i rekreacyjną organizowanych jest szereg wydarzeń sportowych i edukacyjnych m.in. Grill+Run=Fun, zloty kolarskie, zajęcia dla dzieci.
Na posiedzeniu Aleksander Żukowski radca prawny ale i pasjonat przyrodnik przedstawił rys historyczny oraz omówił walory przyrodnicze, krajoznawcze i turystyczne Pojezierza Palowickiego oraz okolicznych kompleksów leśnych.
Podjęto wnioski o przygotowanie apeli :
- o podjęcie działań zmierzających do ochrony wartościowego dla turystyki terenu tzw. Pojezierza Palowickiego w granicach Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich - skierowany do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego
oraz
- o poparcie działań mieszkańców Palowic i Szczejkowic sprzeciwiających się budowie trasy Kolei Dużych Prędkości - linii kolejowej 170 Katowice - granica państwa - Ostrawa, przez te miejscowości - skierowany do gmin i powiatów województwa śląskiego.