• język migowy

Aktualności

 • Spotkanie Komisji ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego
  29 lutego w Palowicach odbyło się spotkanie Komisji ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 • Protest przeciwko CPK
  24 lutego w Mikołowie odbędzie się protest przeciw proponowanemu przebiegowi szybkiej kolei, która prowadzić ma do Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. Protest rozpocznie się pod budynkiem Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie o godz. 10.00. Stamtąd protestujący wyruszą na mikołowski rynek.

 • Komisje Sejmiku Śląskiego ws. CPK
  4 października w Palowicach radni Sejmiku Śląskiego spotkali się z mieszkańcami sołectw Palowice, Szczejkowice, a także reprezentacją Mikołowa, aby rozmawiać o zagrożeniach wynikających z przebiegu kolei dużych prędkości CPK.

 • „Razem możemy to powstrzymać” - protest w Stanowicach
  21 września w Stanowicach odbył się kolejny śląski protest przeciwko budowie Kolei Dużych Prędkości - CPK „Razem możemy to powstrzymać”. W proteście uczestniczyli mieszkańcy, samorządowcy i posłowie na Sejm RP.

 • Śląski Protest Przeciwko Linii 170 KDP-CPK
  21 września odbędzie się Śląski Protest Przeciwko Linii 170 KDP-CPK "Razem możemy to powstrzymać".

 • Samorządowcy i mieszkańcy wspólnym głosem przeciw CPK
  1 sierpnia w CKE w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie, podczas którego samorządowcy terenów zagrożonych inwestycją Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz mieszkańcy zabrali głos, odnosząc się do ostatnich materiałów publikowanych przez CPK.

 • Zjednoczeni wspólną sprawą
  Rajd rowerowy, który zakończył się na mecie w Szczejkowicach, piknik w Palowicach oraz bieg Grill+Run=Fun. Wszystkie te wydarzenia odbyły się wczoraj pod hasłem „Zjednoczeni wspólną sprawą - NIE dla CPK”. O godz. 13.30 uczestnicy spotkali się w Parku Dworskim w Palowicach, by wyrazić swój sprzeciw wobec planowanej przez rząd inwestycji budowy kolei dużych prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
 • Zjednoczeni wspólną sprawą - NIE dla CPK
  1 lipca na terenie Pojezierza Palowickiego odbędzie się protest przeciwko CPK.
 • Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego na temat CPK
  5 kwietnia na wniosek Marszałka Województwa Śląskiego i Sejmiku Śląskiego w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego na temat CPK.

 • Protest przeciwko CPK w Mikołowie
  31 maraca w Mikołowie odbył się protest przeciwko CPK. Ponad 1000 osób przeszło ulicami miasta, wyrażając swój sprzeciw wobec projektu Kolei Dużych Prędkości. Byli wśród nich również mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn.
 • Protest przeciwko CPK
  31 marca w Mikołowie odbędzie się protest przeciwko CPK

 • Sejmik Śląski apeluje o dialog w sprawie CPK
  Kwestia realizacji linii kolejowej dużych prędkości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego zdominowała obrady Sejmiku Województwa Śląskiego w dniu 27 marca 2023 roku. Radni Sejmiku przyjęli oświadczenie w sprawie udziału strony społecznej w debacie dotyczącej przebiegu linii kolei dużych prędkości i wyrazili sprzeciw wobec pozbawiania mieszkańców województwa i radnych Sejmiku możliwości udziału w spotkaniach, na których ogłaszane są kluczowe decyzje w tym zakresie.

 • CPK - wybrano wariant inwestorski
  22 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja, podczas której ogłoszono wariant inwestorski dla linii CPK Katowice-Ostrawa. Wybrana została trasa przebiegająca przez Szczejkowice i Palowice.

 • W obronie Pojezierza Palowickiego
  Tłumy mieszkańców regionu uczestniczyły 19 marca w proteście STOP CPK. Zagrożone przebiegiem kolei dużych prędkości jest także piękne, unikatowe miejsce - Pojezierze Palowickie zwane „Śląskimi Mazurami”.

 • Stop kolei, która dzieli
  Przedstawiciele władz na czele z marszałkiem Jakubem Chełstowskim, samorządowcy, radni Sejmiku oraz mieszkańcy gmin zagrożonych wywłaszczeniem z majątków w związku z budową trasy szybkich kolei w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego spotkali się w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

 • Obradowała komisja Rady Miejskiej ds. kolei dużych prędkości
  21 lutego obradowała komisja Rady Miejskiej ds. kolei dużych prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 • "Nie dla CPK" - protest w Palowicach
  10 lutego w Palowicach odbył się protest mieszkańców przeciwko planowanym wariantom Kolei Dużych Prędkości na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Uczestnicy spotkali się obok zabytkowego kościółka, którego los jest mocno zagrożony biorąc pod uwagę planowane przebiegi tras.

 • Zebrania sołeckie dotyczące CPK
  Pod koniec stycznia w sołectwach Palowice, Szczejkowice i Bełk odbyły się zebrania sołeckie, których główną tematyką były rządowe plany utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego z ewentualnymi trasami przebiegu przez tereny wspomnianych sołectw.

 • Odpowiedź CPK na wniosek Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny dotyczący obniżenia maksymalnej prędkości pociągów KDP do poziomu 200 km/h


 • Wniosek Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny dotyczący obniżenia maksymalnej prędkości pociągów KDP do poziomu 200 km/h

 

 

 • CPK - przebieg linii kolejowej. Ważne informacje dla Mieszkańców
  22 lipca 2020 roku do Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wpłynęło pismo Spółki Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o., adresowane do Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, dotyczące konsultacji przebiegu linii kolejowej na odcinku Katowice -  Jastrzębie Zdrój - granica RP - Ostrawa.

 • Informacja o konsultacjach CPK
  Informujemy, że rozpoczęły się konsultacje społeczne dokumentu pn.: Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (luty 2020 rok)
top_baner
do góry