Strona główna/Urząd/Aktualności/Zobacz, co zmienia się 1 marca

Zobacz, co zmienia się 1 marca

Aktualności 1 Marca 2015

Od 1 marca gminy będą pracowały na zintegrowanym systemie  m.in. rejestrów bazy PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Oznacza to, że po odpisy aktów urodzenia lub małżeństwa oraz nowy dowód wybierzemy się do dowolnego urzędu gminy lub urzędu stanu cywilnego w Polsce. Ale to nie koniec zmian. 

Od marca wprowadzony zostaje nowy wzór dowodu osobistego. Dokument tożsamości nie będzie już zawierał informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza. Zniknie również adres zameldowania – nie będzie więc trzeba wymieniać dowodu przy zmianie miejsca zameldowania. Uproszczony zostanie również wniosek o dowód osobisty.

Od 1 marca zacznie również obowiązywać nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Jedną ze zmian, jaką wprowadza, będzie ułatwienie rodzicom nadawania dzieciom imion o obcym pochodzeniu. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające.

Ponadto, możliwe będzie zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach - np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwią zorganizowanie ceremonii poza urzędem również innym osobom.

 

źródło: dane MSW

do góry