Strona główna/Urząd/Aktualności/Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Aktualności 31 Maja 2013

W minioną sobotę na boisku w Dębieńsku odbyły się Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. 

Do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn, w tym jedna drużyna dziewcząt.

Zawody były rozgrywane zgodnie z regulaminem "Zawodów Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych" i składały się z dwóch konkurencji. 
"Pierwszą z nich był bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami. Drugą konkurencję stanowiło ćwiczenie bojowe. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej kategorii uczestniczyły całe, dziewięcioosobowe drużyny" – tłumaczy Adrian Strzelczyk, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Sędzią głównym tegorocznych zawodów był mł. bryg. Rafał Stenclik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, który w asyście swoich kolegów z jednostki czuwał nad sprawnym i prawidłowym przebiegiem rywalizacji.

"Po raz pierwszy zawody odbyły się na tak nowoczesnym i komfortowym obiekcie – dodaje A. Strzelczyk. Powód do zadowolenia stanowi także dla nas fakt, że z roku na rok wszystkie jednostki poprawiają swoje wyniki. W tym roku jedna z drużyn uzyskała o aż dwadzieścia sekund lepszy czas, niż rok temu".

Gminne zawody stanowią jednocześnie eliminację do zawodów powiatowych, w których gminę reprezentować będzie zwycięska drużyna.

Całe przedsięwzięcie miało na celu m.in. przyciągnięcie nowych członków do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, co w dobie wszechobecnych zdobyczy cywilizacji nie jest wcale takie proste. Dzisiejszy pęd za komercjalizacją wszystkich dziedzin życia powoduje niechęć młodego pokolenia do bezinteresownych działań na rzecz lokalnej społeczności. Jeżeli zabraknie tych młodych ludzi już dzisiaj, to za kilkanaście lat nie będzie komu ratować życia i mienia ludzkiego – dodaje Adrian Strzelczyk.

Klasyfikacja generalna Zawodów Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny:

  1. OSP Palowice 164 pkt.
  2. OSP Bełk 186 pkt.
  3. OSP Czerwionka 199 pkt.
  4. OSP Szczejkowice 233 pkt.
  5. OSP Przegędza 245 pkt.
  6. OSP Leszczyny 258 pkt. (drużyna, w której skład weszły same dziewczyny)
  7. OSP Książenice 275 pkt.
  8. OSP Dębieńsko 281 pkt.

Zawody przebiegły w przyjaznej atmosferze, strażakom kibicowali licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Puchary i gratulacje wszystkim drużynom złożyli Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Profaska,
Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej o/ w Czerwionce-Leszczynach Bogdan Bukowski oraz komendant Miejsko-Gminnej OSP Maciej Lichawski.

do góry