Strona główna/Urząd/Aktualności/Zaprosili na wędrówkę leśnym szlakiem

Zaprosili na wędrówkę leśnym szlakiem

Aktualności 9 Listopada 2014

5 listopada w Bibliotece Publicznej w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie autorskie z Aleksandrem Żukowskim oraz Tomaszem Sczansnym, autorami albumu „Skarby przyrody lasów rybnickich”.

 

Album prezentuje, potwierdzone dorobkiem nauki, niezaprzeczalne bogactwo przyrody zespołów leśnych i ich dyskretne piękno. Zebrane tu fotografie i komentarze przedstawiono w ujęciu narracyjnym, proponując czytelnikowi wędrówkę przez uroczyska, ostoje i zakątki leśne ziemi rybnickiej. Ten jedyny w swoim rodzaju szlak wędrowny rozpoczyna się na wschodnich rubieżach ziemi rybnickiej, wiedzie przez centralną część Płaskowyżu Rybnickiego i osiąga swój kres zachodni nad doliną Odry. 

 

„Skarby przyrody lasów rybnickich” to swego rodzaju zaproszenie czytelnika, aby razem z autorami wyruszył szlakiem przyrodniczych znakomitości lasów ziemi rybnickich, ze wschodu na zachód w cyklu pór roku - mówił podczas spotkania A. Żukowski. - Pracowaliśmy nad tą publikacją ładnych kilka lat, podejmując szereg konsultacji z leśnikami, ponieważ jej tematyka dotyczy ponad dwudziestu tysięcy hektarów lasów, czyli wszystkich lasów położonych w granicach historycznej ziemi rybnickiej, obecnie administrowanych przez Nadleśnictwo Rybnik. Są to lasy położone w stu dwudziestu sześciu kompleksach na terenie dwudziestu czterech gmin. Wybór miejsc sfotografowanych przez Tomka Sczansnego był subiektywny, ale chcieliśmy pokazać to, co najpiękniejsze od strony przyrodniczej i kulturowej, czyli miejsca, z którymi wiąże się jakaś ciekawa legenda czy zdarzenie historyczne powodujące, że są one nietuzinkowe" – wyjaśniał.

Tomasz Sczansny prezentując slajdy ze zdjęciami, które znalazły się w albumie, opowiadał zgromadzonym w bibliotece historie i anegdoty związane z jego pracą przy przygotowywaniu książki, zachęcał też do odrywania uroków najbliższej okolicy. – „Nie trzeba wyjeżdżać daleko. Odwiedzajcie rybnickie lasy. Gwarantuję, że będziecie zachwyceni bogactwem i różnorodnością przyrody, która się w nich znajduje” – przekonywał.

Spotkanie poświęcono także kolejnej publikacji prezentującej walory naszego regionu - „Szlakami Zielonego Śląska 3”, której autorami są  Aleksander Żukowski oraz Daniel Jakubczyk. Trzecia część tego przewodnika prezentuje piękno polsko-czeskiego pogranicza w dorzeczu dolnej Olzy.

Podczas spotkania można było podziwiać także wystawę fotograficzną Tomasza Sczansnego, która przedstawiała piękno przyrody.

Wydawcą albumu „Skarby przyrody lasów rybnickich” oraz przewodnika „Szlakami Zielonego Śląska 3” jest Agencja Reklamowo-Wydawnicza VECTRA z Czerwionki-Leszczyn.  

 

do góry