Strona główna/Urząd/Aktualności/Zapraszamy na wystawę malarstwa Czesława Fojcika GÓRNICZY STAN

Zapraszamy na wystawę malarstwa Czesława Fojcika GÓRNICZY STAN

Aktualności 3 Grudnia 2010

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy prac malarskich Czesława Fojcika poświęconych górnictwu. 

Czesław Fojcik – mieszkaniec Czerwionki i pracownik MOK-u. Jego zamiłowaniem jest malarstwo sztalugowe. A decydujący temat sztuki stanowi dla niego Śląsk i przemysł górniczy.


Autor jest emerytowanym górnikiem, malarstwo fascynuje go od najmłodszych lat. Obecnie należy do Stowarzyszenia Malarzy Nieprofesjonalnych "Barwy Śląska" w Rudzie Śląskiej. Jak sam podkreśla, interesuje go utrwalanie na płótnie urokliwych zakątków Śląska, w szczególności tych, w jakie obfituje Czerwionka-Leszczyny.

Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Przy okazji organizowanych wystaw artysta szczególna wagę przywiązuje do podkreślania swoich korzeni związanych z Czerwionką.
Czesław Fojcik jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach ogólnopolskich. Za serię portretów "Sztygar", "Śleper" i "Przodowy" zdobył główną nagrodę na XVII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha.


W 2008 roku został wyróżniony statuetką "Karolinka" za wybitne zasługi w rozsławianiu i rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Z okazji Dnia Górnika Czesław Fojcik zaprezentował swoje obrazy związane z tematyką górniczą w czerwieńskiej Izbie Tradycji. Wystawa prac potrwa do 31.12. 2010 roku.

top_baner
do góry