Strona główna/Urząd/Aktualności/Zapraszamy na spektakl „Kapturek – dzielnica Las”

Zapraszamy na spektakl „Kapturek – dzielnica Las”

Aktualności 10 Października 2013

Kto pamięta „Kopciuszka po śląsku” w wykonaniu „Seniorów z Zameczku” już powinien zarezerwować czas 16 października o godz. 17.00! Wtedy to właśnie w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbędzie się premiera nowej sztuki w wykonaniu pełnych energii seniorów. Tym razem, z przymrużeniem oka i sporą dawką humoru, seniorzy zaprezentują na scenie swoją wersję bajki o Czerwonym Kapturku pt. „Kapturek – dzielnica Las”.

„Póki co, nie mamy tremy, ale ćwiczymy codziennie, aby premiera była udana” - mówią seniorzy. Tak jak w przypadku „Kopciuszka” seniorzy przy wsparciu pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej napisali tekst sztuki, podzielili role, przygotowali kostiumy, wybrali muzykę, a teraz szlifują swoje role.

„Zamiast gajowego jest dzielnicowy, akcja toczy się w dzielnicy Las nieopodal centrum handlowego Focus. Atutem „Kapturka” jest doskonale dobrana muzyka” - zdradzają odtwórczynie głównych ról.

Seniorzy trenują od końca maja. Występ jest dla nich szczególnie ważny, ponieważ stanowi niespodziankę dla zaprzyjaźnionych gości z Gdyni.

Grupa leszczyńskich seniorów działająca przy Punkcie Terenowym nr 2 w Leszczynach jesienią ubiegłego roku została zaproszona do Trójmiasta przez  Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 1, Centrum Aktywności Seniora oraz Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Gdyni. Celem wizyty była wymiana dobrych praktyk i zaprezentowanie osiągnięć leszczyńskiej grupy 50+. Tym razem seniorzy z Gdyni zawitają w Czerwionce-Leszczynach. Wizyta rozpocznie się od uroczystej premiery „Kapturka”.

„Goście z Trójmiasta widzieli „Kopciuszka po śląsku” i choć byli nim oczarowani, mieliśmy sporo problemów, aby wyjaśnić im treść napisaną w gwarze i oddać lokalny koloryt sztuki” - mówi Izabela Malik, kierownik PT nr 2 OPS w Czerwionce-Leszczynach, która wraz z gronem pracowników ośrodka koordynuje, motywuje i wspiera grupę seniorów.

Tym razem na scenie usłyszymy więc wyłącznie polszczyznę literacką. Co nie znaczy, że zabraknie odniesień regionalnych.

Co ciekawe, goście z Centrum Aktywności Seniora w Gdyni także zaprezentują swoje przedstawienie pn. „Dom rozbitych serc”.

Zapraszamy więc serdecznie 16 października o godz. 17.00 do CKE w Czerwionce-Leszczynach. Wstęp wolny.

Więcej o „Kopciuszku”:

15 marca grupa aktywnych seniorów z Czerwionki-Leszczyn zaprezentowała efekt swej kilkumiesięcznej pracy - spektakl "Kopciuszek po śląsku".

Znana wszystkim bajka, ku uciesze publiczności, została przedstawiona z przymrużeniem oka. Piękna dziewczyna mieszkała ze swoim ojcem w familoku, zła macocha i leniwe siostry pochodziły z Sosnowca, podczas balu bawiono się w rytm popularnego hitu biesiadnego "Wodzionka", a książę szukał ukochanej jeżdżąc na mopliku, by wreszcie rozpoznać Kopciuszka po... śląskim akcencie.

Przedstawienie odbyło się w ramach projektu "Za kurtyną emeryci, a na scenie celebryci" opracowanego przez Zespół ds. Organizowania Społeczności Lokalnej działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.
W ramach projektu, na który udało się pozyskać kwotę 5 tys. zł z Funduszu Lokalnego "Ramża", seniorzy podpatrywali profesjonalistów, poznawali historię teatru, uczestniczyli w różnorodnych warsztatach i zajęciach, które miały być pomocne w osiągnięciu jak najlepszego efektu zaplanowanego wydarzenia.
Grupa zaprzyjaźnionych już seniorów dokonała adaptacji "Kopciuszka" na gwarę śląską, podzieliła między siebie role, przygotowała kostiumy i scenografię.

Sztuka przedstawiana była na terenie całego regionu, a także w Trójmieście. Podbiła serca publiczności - „Kopciuszek” nagradzany był zawsze owacjami na stojąco.

top_baner
do góry