Strona główna/Urząd/Aktualności/Zapraszamy na "Święto Makówek"

Zapraszamy na "Święto Makówek"

Aktualności 16 Grudnia 2016

17 grudnia na terenie osiedla familoków w Czerwionce Gmina po raz kolejny  organizuje Jarmark Bożonarodzeniowy – „Święto Makówek”.


W wielu miastach organizowane są jarmarki świąteczne. Nasz jest jednak wyjątkowy. Kiedy w 2009 roku opracowywaliśmy koncepcję wydarzenia, zależało nam, aby nie koncentrować się wyłącznie na komercyjnych stoiskach z ozdobami,  ale - aby postawić na promowanie znakomitego świątecznego śląskiego dziedzictwa  kulinarnego – makówek w najlepszym wykonaniu. Ten deser z wielkim zaangażowaniem przygotowują przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z  Czerwionki-Leszczyn. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tym razem, przygotowaliśmy wiele nowych atrakcji i mamy nadzieję, że uczestnicy Święta Makówek będą zadowoleni.

Czeka więc jeszcze więcej porcji makówek, więcej choinek, więcej stoisk ze świątecznymi  potrawami, więcej ozdób świątecznych i więcej atrakcji dla dzieci!


Nowością w tym roku będzie duża świąteczna karuzela. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wykonania sobie serii bezpłatnych zdjęć w świątecznym klimacie w fotobudce. Organizujemy także ciekawe warsztaty dla dzieci – najmłodsi będą mieli okazję tworzyć jadalne obrazki świąteczne, będą także kreatywne warsztaty wykonywania ozdób świątecznych.

Na scenie też będzie się dużo działo – zaplanowaliśmy występy dzieci z Czerwionki-Leszczyn - z Przedszkola nr 6 "Pod jarzębiną" oraz z Zespołu Szkół nr 2. Ciekawy z pewnością będzie także pokaz „Magia ognia” w wykonaniu grupy tanecznej.Wielką degustację makówek – najpopularniejszego śląskiego świątecznego deseru - przygotują panie z wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy i Miasta. - „Sekretem jest przepis na makówki, przekazywany  często nam przez nasze mamy i babcie oraz serce wkładane w ich  przygotowanie” – mówią gospodynie. Panie szykują ponad dwa tysiące porcji!


Od ponad 150 lat makówki są zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Podaje się je na samym końcu wieczerzy, a ich spożycie  zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Makówki jadło się przez całe święta. A powinno ich starczyć do rana po drugim dniu  świąt. Dlatego przygotowywało się je w wielkich naczyniach w ilościach naprawdę imponujących, tak żeby każdy mógł się najeść nimi do syta.
Oprócz deseru, przygotowanego według tradycyjnego przepisu, podczas jarmarku serwowane są także makówki w zupełnie nowych smakach. Wszystko zależy od inwencji gospodyń – uczestnicy jarmarku zajadali się już makówkami z budyniem, kokosowymi, migdałowymi, czekoladowymi, kawowymi, z ajerkoniakiem, a nawet włoskimi – z makaronem i orzechami.

Harcerze z hufca ZHP w Czerwionce-Leszczynach przekażą na ręce Burmistrza Gminy i Miasta Betlejemskie Światło Pokoju. Wyjątkowy, symboliczny płomień  uczestnicy imprezy będą mogli także zabrać do swoich domów. Przygotowano też prezenty – w czasie „Święta Makówek” w świątecznych  konkursach mieszkańcy będą mieli okazję zdobyć  piękne choinki.


Podczas jarmarku doskonale bawią się też dzieci, jednym z uczestników spotkania będzie Mikołaj, który obficie nagradza wszystkich łakociami.
Ucztowanie połączono ze spalaniem kalorii – można będzie zatańczyć energetyczną zumbę w rytm świątecznych utworów.

Jarmarkowi w Czerwionce towarzyszy wyjątkowa atmosfera, którą tworzą wszyscy uczestnicy – koła gospodyń ze śląską gościnnością, życzliwością, utalentowane dzieci na scenie, mieszkańcy, którzy zdobywają wymarzone choinki, zadowoleni ze spotkania z Mikołajem najmłodsi. W przedświątecznym zabieganiu jest okazja, aby na chwilę zwolnić i poczuć ten niezwykły nastrój Bożego Narodzenia.


Serdecznie zapraszamy 17 grudnia o godz. 17.00. Impreza odbędzie się na placu rekreacyjnym przy ul. Szkolnej w Czerwionce (teren zabytkowego osiedla familoków).

 

 

do góry