Strona główna/Urząd/Aktualności/Zapachniało Wielkanocą

Zapachniało Wielkanocą

Aktualności 25 Marca 2013

Kolorowy, pachnący aromatami wielkanocnych dań, gwarny i radosny – taki był leszczyński Park Leśny w sobotnie przedpołudnie. Mimo siarczystego mrozu, Jarmark Wielkanocny odwiedziły tłumy mieszkańców.

Na suto zastawionych stołach królowały potrawy świąteczne. Wszystkie panie z Kół Gospodyń Wiejskich starały się, aby dania były prawdziwą ucztą dla oczu i podniebienia. A potrawy - jak co roku - znikały w zawrotnym tempie, to najlepszy dowód, że były rewelacyjne. 

Przygotowano moc smakołyków.
Galaretki z kurczaka w kształcie jajek, bułki nadziewane pastą z kiełbasy, papryki i ogórka, swojski chlebek na zakwasie, polędwiczki faszerowane z chrzanem, roladki z szynki, klopsiki mięsne z jajkami, misterne kanapeczki, pasty, koreczki, karczek wędzony, śledzie pod pierzynką, pasztety, sałatki, jaja faszerowane, baby świąteczne, kopy, mazurki w najróżniejszych smakach... nie sposób zliczyć iloma potrawami częstowały mieszkańców panie z Kół Gospodyń Wiejskich!

"Celem tego typu wydarzeń jest, obok integracji mieszkańców, ocalanie i kultywowanie dziedzictwa kulinarnego naszego regionu. Cieszymy się, że jarmark przypadł do gustu naszym mieszkańcom i co roku tłumnie go odwiedzają" - dodaje Mariola Czajkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

Park Leśny został pięknie udekorowany świątecznymi ozdobami - zajączki, kurczaki, pisanki z brystolu w wykonaniu dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach przyciągały uwagę i stanowiły doskonałą oprawę wydarzenia.

Wychowawcy placówki przygotowali również konkursy i zabawy dla najmłodszych - "jajcowanie" twarzy (czyli malowanie dziecięcych buziek w akcenty wielkanocne), szukanie czekoladowych zajączków na terenie parku i wiele innych. 

W świątecznym repertuarze zaprezentowały się też przedszkolaki z Przedszkola nr 11. Wierszykami, piosenkami, tańcami, kolorowymi strojami, a przede wszystkim uśmiechem i energią zachwyciły publiczność. Czas umilał i w świąteczny nastrój wprowadzał także kabaret "Trzy ofiary".
Mieszkańcy mogli także zaopatrzyć się w nietuzinkowe ozdoby wielkanocne przygotowane przez dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz młodzież z leszczyńskiego Gimnazjum nr 2.

Jarmark Wielkanocny w Parku Leśnym uroczyście otworzył burmistrz Wiesław Janiszewski, który w towarzystwie posłanki do Parlamentu Europejskiego Małgorzaty Handzlik złożył mieszkańcom świąteczne życzenia. 

W jarmarku uczestniczył także zastępca burmistrza A. Raudner oraz sołtysi i radni RM w Czerwionce-Leszczynach.

Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny dziękuje za przygotowanie jarmarku:
pracownikom UGiM, MOK-u, Domu Kultury w Leszczynach, ZDiSK-u, wychowawcom i wychowankom Placówki Wsparcia Dziennego, dyrekcji, pracownikom i przedszkolakom z Przedszkola nr 11, oraz przedstawicielkom Kół Gospodyń Wiejskich z Bełku, Dębieńska, Książenic, Palowic, Przegędzy, Stanowic i Szczejkowic.

Galeria zdjęć także na:

http://rybnik.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1785544,czerwionka-leszczyny-tlumy-na-degustacji-swiatecznych,id,t.html#3daae2daca3a3d42,1,3,5

http://www.enaszemiasto.pl/text/839/jarmark-wielkanocny-w-leszczynach.htm

http://irg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=769:witeczny-jarmark-w-czerwionce-leszczynach&catid=11:czerwionka-leszczyny&Itemid=12

 


do góry