Strona główna/Urząd/Aktualności/Zamontowano podziemne kontenery na odpady

Zamontowano podziemne kontenery na odpady

Aktualności 24 Listopada 2014

Przy ul. Kombatantów, na terenie zabytkowego osiedla patronackiego kopalni „Dębieńsko”, zamontowano nowoczesne podziemne kontenery na odpady. Zastępują często przepełnione kubły, niwelują przykre zapachy, poprawiają estetykę i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w przestrzeni miejskiej.

 

Kontenery podziemne zakupiono i zamontowano w ramach projektu rewitalizacji osiedla dofinansowanego z puli środków Unii Europejskiej.

Składają się z pojemnika, czyli nadziemnego pillara i podziemnego zbiornika oraz systemu bezpieczeństwa, zabezpieczającego miejsce przy kontenerze podczas jego opróżniania bądź serwisowania.

 

Wśród podstawowych zalet "wysepki ekologicznej" należy podkreślić estetykę i oszczędność miejsca w przestrzeni publicznej. Przykre zapachy są zniwelowane, ponieważ odpady znajdują się pod ziemią.

Kontenery można udostępniać jedynie wybranym użytkownikom, za pośrednictwem specjalnych kart magnetycznych. Już niebawem karty zostaną przekazane mieszkańcom pobliskich budynków.

 

Elektroniczny system powiadamiać będzie zarządcę, kiedy pojemnik jest napełniony (elektroniczne powiadomienie przy 80% załadownia). Opróżnianie kontenera ma zajmować kilka minut.

 

Kontenery podziemne są popularne w wielu krajach, głównie tych stawiających nacisk na ekologię. Można je spotkać m.in. w Holandii, Skandynawii czy na południu Europy.

Systemy podziemne stają się także coraz bardziej popularne w naszym kraju. Reprezentacyjne miejsca – rynki, skwery czy deptaki, prezentują się znacznie lepiej z podziemnymi kontenerami niż z przepełnionymi pojemnikami na odpady.

do góry